Prezent dla kilkulatka – sprawdzamy najciekawsze kategorie zabawek
Podczas poszukiwań prezentu dla kilkuletniego dziecka warto kierować się nie tylko wyglądem i ceną zabawki, ale także jej możliwościami. Zabawka poza dostarczaniem dziecku radości i rozrywki powinna wspierać jego rozwój psychiczny, koordynację ruchową i wyobraźnię oraz działać na zmysły. Przedstawiamy najlepsze zabawki dopasowane do wieku dziecka.
Zabawki dla dzieci od 3. roku życia
Okres od trzeciego do szóstego roku życia to czas bardzo szybkiego rozwoju psychicznego, fizycznego i społecznego dziecka. Maluch jest ciekawy samego siebie oraz otaczającego go świata, zadaje mnóstwo pytań i uczy się sprawnej komunikacji.
Dobrą zabawką dla trzylatka są klocki tematyczne lub drewniane magnesy z ulubionym motywem dziecka, np. farmą, dżunglą, pociągiem. To doskonały sposób, żeby maluch uczył się przez zabawę i poznawał nazwy zwierząt czy pojazdów.
Zdolności intelektualne natomiast rozwiną puzzle przestrzenne z cyferkami, które uczą dziecko planowania, koncentracji oraz projektowania.
Na kreatywność i wyobraźnię trzylatka zadziałają ciastolina, piasek kinetyczny czy piankolina. Masy plastyczne dają mu bardzo wiele możliwości – może formować, lepić, wyciskać, mieszać kolory. Są ponadto nietoksyczne i bezpieczne, nawet w przypadku ich połknięcia.
Większość zabawek dla trzylatków jest uniwersalna, jednak z upływem czasu zainteresowania chłopców i dziewczynek zaczynają się różnić. Prezent powinien być spersonalizowany i pasować do preferencji malucha.
Jeśli dziecko nie ma możliwości posiadania własnego zwierzątka, dobrym pomysłem jest sprezentowanie mu interaktywnego czworonoga – psa, kota, chomika, misia, a nawet lwiątka czy pandy. Dbanie o zabawkowego przyjaciela uczy odpowiedzialności, cierpliwości, systematyczności i samodzielności – zwierzątko trzeba karmić, czesać, bawić się z nim oraz wyprowadzać na spacer.
Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek?
Przy zakupie zabawki dla kilkulatka trzeba zwrócić uwagę, czy nie będzie ona stanowiła dla niego zagrożenia. Nie bez znaczenia jest znak CE, umieszczany na odwrocie opakowania, który oznacza, że produkt spełnia wymagania unijne. Niektóre zabawki nie są odpowiednie dla dzieci poniżej konkretnej granicy wiekowej (np. trzy lata) i taka informacja również musi znajdować się na pudełku.
Inne przydatne atesty to TUV (substancje użyte do stworzenia zabawki są bezpieczne dla dziecka), EN71 (zabawka powstała zgodnie z podstawowymi wymogami bezpieczeństwa), certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, certyfikat Państwowego Zakładu Higieny, certyfikat Bezpieczny dla niemowląt oraz certyfikat Bezpieczny dla dziecka.
Zabawkę dyskwalifikuje nieprecyzyjne wykończenie – wystające nitki, słabo przymocowane elementy, ostre krawędzie. Jej materiał musi być trwały, nietoksyczny oraz możliwy do uprania czy wyczyszczenia. Zabawki powinny pochodzić z renomowanych firm. Tańsze podróbki mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia substancje, takie jak ftalany, chrom, rtęć czy ołów.
Zakup prezentu dla kilkuletniego dziecka nie jest prostym zadaniem. Mogą je ułatwić znajomość preferencji i wieku dziecka, znajomość renomowanych firm oraz certyfikatów i atestów, które świadczą o tym, że zabawka jest bezpieczna. Prezent dla kilkulatka powinien zarówno sprawiać mu radość, jak i rozwijać wyobraźnię, rozwój psychiczny i społeczny.
Więcej o zabawkach dla dzieci, w tym o wyborze prezentu dla rocznego malucha, przeczytasz w artykule „Jaki prezent na pierwsze urodziny malucha?”.