Przejdź do treści

Sposoby pielęgnacji cery naczynkowej

Udostępnij:

Cera naczynkowa bywa problematyczna. Dlatego tak ważna jest jej właściwa pielęgnacja. Jak zatem dbać o cerę naczynkową? Jakich kosmetyków używać, a czego unikać?  

Cera naczynkowa charakterystyka

Cera naczynkowa to taka, która jest szczególnie podatna na rozszerzanie naczyń krwionośnych (od których bierze swoją nazwę). Pod wpływem różnych czynników zwiększa się ciśnienie krwi, a kruche naczynka nie wytrzymują nacisku i pękają, tworząc widoczne ślady zwane popularnie „pajączkami", ponieważ ze względu na ich budowę przypominającą nogi pająka.

Występowanie cery naczynkowej może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest wrodzona kruchość naczyń krwionośnych lub tendencja do ich nadmiernego rozszerzania. Pękanie naczynek może być efektem: wpływu środowiska (zanieczyszczeń miejskich) lub hormonów (w tym tabletek antykoncepcyjnych). Może pojawić się niezależnie od wieku, choć jest też jednym z możliwych skutków menopauzy, występujących w jej trakcie zaburzeń hormonalnych.

Ponieważ przyczyną problemów cery naczynkowej jest układ krwionośny, sytuację pogarsza podwyższone ciśnienie, które może mieć formę stałego zaburzenia (nadciśnienia tętniczego) lub chwilowej reakcji np. na silne emocje. Ciśnienie może rosnąć także przez jedzenie (gorące i ostre) oraz używki (kawę, alkohol).

Cera naczynkowa – kosmetyki i kremy do prawidłowej pielęgnacji

Cera  naczynkowa - kosmetyki i kremy

 
Zacznijmy od tego, czego cera naczynkowa nie lubi, co pogarsza jej stan i wzmacnia objawy:

  • alkohol, który ma silne działanie drażniące,
  • mentol i mięta, po których możesz odczuwać ból,
  • olejek eukaliptusowy i kwasy owocowe także nie będą sprzyjały kondycji twojej skóry.


Tych składników nie powinno być w składzie kosmetyków wybieranych przez posiadaczki cery naczynkowej. 

Oprócz tego warto:

  • unikać silnego słońca, opalania się,
  • stosować kremy z wysokimi filtrami,
  • używać tylko delikatnych peelingów,
  • unikać mycia twarzy zwykłą wodą. Woda nie jest szkodliwa, jednak ta w kranie to zwykle woda chlorowana, a chlor źle działa na cerę naczynkową.

Co w takim razie pomoże? Przede wszystkim witaminy, które wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają powstawaniu „pajączków”. To przede wszystkim witamina C, K oraz PP. Istnieje też wiele substancji, które uszczelniają naczynia krwionośne, wzmacniają ich ścianki i zapobiegają uszkodzeniom: wyciąg z arniki górskiej, kasztanowca, kwiatu dzikiego mirtu czy miłorzębu japońskiego. Najlepiej wybierać kosmetyki niezawierające konserwantów i przeznaczone dla cery wrażliwej.

Do mycia twarzy należy stosować przeznaczone do tego mleczka i żele hypoalergiczne. Konieczne jest używanie kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem. Warto też zadbać o witaminy nie tylko w kosmetykach, ale i diecie.

Zabiegi kosmetyczne dla cery naczynkowej

W gabinecie kosmetycznym znajdziesz szereg zabiegów dedykowanych dla cery naczynkowej. Uszczelniają one naczynia krwionośne twarzy lub usuwają istniejące przebarwienia i „pajączki”, czyli z jednej strony przeciwdziałają kłopotom, a z drugiej usuwają ich efekty. 

Maseczki z alg, z witaminą C, kolagenem i innymi substancjami uszczelniającymi naczynka wzmacniają cerę. Można też stosować maseczki łagodzące podrażnienia i zmniejszające wrażliwość skóry. Nie należy jednak stosować silnych maseczek oczyszczających, które mogą ją podrażnić.

Usuwanie „pajączków” możliwe jest dzięki zabiegom laserowym. Są one nieinwazyjne, przy pojedynczych „nitkach” wystarcza jedna wizyta, a przy większej ilości zabieg można rozłożyć na kilka sesji. Cena laserowego zamykania naczynek na twarzy zależy od obszaru, na którym chcemy się ich pozbyć, a także od cennika danego gabinetu. W przypadku pojedynczego naczynka jest to koszt ok. 100 zł, nos oczyścimy w ten sposób za 200 zł, policzki za 300 a całą twarz za ok. 400 zł. Warto w to zainwestować, ponieważ taki zabieg pomoże pozbyć się problemu na stałe.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).