Jak zorganizować rodzinne wakacje pod namiotem?
Biura podróży zasypują nas dziś przede wszystkim ofertą wyjazdów do modnych miejsc. Piękne, zagraniczne, nadmorskie kurorty brzmią świetnie, ale w końcu mogą się znudzić. Alternatywę stanowią rodzinne wakacje pod namiotem, przy organizowaniu których mamy możliwość większej kontroli. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach.
Korzyści z wyjazdu pod namiot
Wyjazd pod namiot wymaga więcej organizacji, niż wakacje w hotelu. Jednak poza tym ma praktycznie same plusy.
Porzućcie wizję pustych pól namiotowych, na których trawiasty grunt usiany jest kamieniami. Dziś pola namiotowe i campingowe oferują znacznie wyższe standardy. Zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech i Holandii – znajdziecie sporo ośrodków, na terenie których możecie nie tylko rozłożyć namiot, ale także wynająć mini-łazienkę, skorzystać z boisk, placów zabaw, zrobić zakupy w lokalnym sklepie oraz zjeść obiad w restauracji. Niektóre ośrodki mają nawet niewielkie sale kinowe, praktycznie wszystkie zaś – świetlicę i plan zorganizowanych zajęć dla dzieci.
W polskich ośrodkach też coś się znajdzie. Zwykle ich wyposażenie jest nieco skromniejsze, ale większość prezentuje się już o niebo lepiej, niż 20 lat temu. Lepiej też funkcjonuje. Natomiast cena, która zawsze stanowiła atut tych miejsc, pozostała nim do teraz.
O czym pamiętać, wyjeżdżając pod namiot
Wakacje pod namiotem mogą przybrać różny styl. Możemy z góry upatrzyć sobie jedno miejsce i spędzić tam cały urlop. Jeśli mamy trochę więcej czasu i energii, możemy też zaplanować dłuższą wycieczkę, na której kilkukrotnie rozbijemy namiot, by spędzić wakacje w różnych okolicznościach przyrody, a może nawet w kilku różnych państwach. Ten drugi model jest nieco droższy, ale stanowi okazję do wielu wspaniałych przygód.
Możemy zdecydować się na pobyt w Polsce lub wyjechać do zagranicznego ośrodka. Ośrodki zagraniczne oferują często więcej atrakcji, jednak małe dzieci mogą mieć w nich problemy komunikacyjne. Jeśli nasze dziecko nie zna języka obcego, może czuć się onieśmielone w kontaktach z rówieśnikami, nawet jeśli na co dzień nie należy do wstydliwych.
Trzecia decyzja dotyczyć będzie charakteru miejsca, w którym rozbijemy namiot. Może to być pole campingowe lub namiotowe. Pola campingowe są bardziej rozbudowane, oferują lepszy dostęp do sanitariów czy elektryczności. Pola namiotowe są zwykle słabiej wyposażone, ale też mniej zaludnione.
Jeśli zależy nam na komforcie, campingi będą dobrym wyborem, jednak gdy szukamy wyciszenia i kontaktu z przyrodą – pola namiotowe, zwłaszcza te mniej uczęszczane i mniej popularne. Dzieci znajdą więcej atrakcji na polach campingowych, więc wybierając pole namiotowe, musimy liczyć się z tym, że trzeba im będzie poświęcić więcej uwagi i samodzielnie zorganizować czas.
Co zabrać ze sobą pod namiot
Nie ma uniwersalnej listy rzeczy, jakie powinniśmy zabrać ze sobą na tego rodzaju wyjazd. Wszystko zależy od naszych preferencji, terminu wyjazdu, miejsca docelowego, długości pobytu i pakowności samochodu, którym wyruszymy w trasę. Są jednak rzeczy, o których trzeba pamiętać.
Przede wszystkim – namiot. Mamy obecnie dość szeroki wybór namiotów w różnych cenach i o różnych wielkościach. Najtańsze modele nie są najrozsądniejszą opcją. Może nadają się na jednorazowy wakacyjny wypad dla nastolatka, ale z rodziną mamy zwykle wyższe oczekiwania. Przed wyjazdem sprawdźmy obecność wszystkich części i ilość śledzi. Mały młotek pomoże przy ich wbijaniu.
Drugą grupę przedmiotów niezbędnych przy takim wyjeździe stanowią sprzęty do spania. Tu preferencje bywają różne, niektórym wystarczy sprawdzony zestaw karimata + śpiwór, inni wolą wygodniejsze dmuchane materace. Te drugie są stosunkowo niedrogie (można je dostać od 50 zł) a znacznie wygodniejsze. Ich wadą jest natomiast to, że zajmują więcej miejsca, więc nadadzą się do większych namiotów.
Jeśli zdecydujecie się na materac, pamiętajcie o pompce i na wszelki wypadek zabierzcie zestaw naprawczy (dołączany do większości modeli). Bez względu na to, którą opcję wybierzecie, przyda się też poduszka i koc.
Ubrania czy akcesoria higieniczne to kwestia indywidualna. Pamiętajcie tylko, że jeśli wyjazd będzie dłuższy, i zamierzacie prać zabrane ubrania, to trzeba będzie je też wysuszyć, więc warto zabrać sznur i klamerki. Koniecznie zabierzcie też worki na śmieci.
Jadąc na wakacje z dziećmi musimy pamiętać o ich rozrywce, dlatego przypilnujmy, by wśród bagaży znalazły się książki, czy magazyny czytane przez nasze pociechy, gry planszowe, piłka, akcesoria pływackie, zestaw do badmintona i tego rodzaju przedmioty, dostosowane do wieku naszych dzieci, które pozwolą im się czymś zająć w chwilach, gdy sami zapragniemy spokoju.
Ceny wyjazdu pod namioty
Bardzo trudno jest z góry określić koszt wakacyjnego wyjazdu. Składa się na niego kilka niezależnych wydatków. Wśród nich znajdziemy koszta dojazdu, czyli benzyny i opłat drogowych (czasem też opłat parkingowych). Jeśli wyjeżdżamy za granicę, warto również pomyśleć o ubezpieczeniu.
Pola kempingowe i namiotowe oferują bardzo zróżnicowane ceny, w zależności od miejsca i sezonu. Niektóre pola naliczają opłatę za osobę, inne za namiot (w zależności od wielkości), niestety od jakiegoś czasu coraz częściej spotyka się podwójne naliczanie opłat, zarówno od osoby, jak i od namiotu. Na większości pól dzieci do lat 4 są zwolnione z opłat a nieco starsze dzieci obejmuje zniżka. Podstawowe koszty noclegu pod namiotem dla jednej dorosłej osoby mogą wynieść ok. 20 zł.