Przejdź do treści

Przegląd najciekawszych funkcji laptopów. Co musi w sobie mieć idealny model?

Udostępnij:

Nazwa laptopa, choć niewielu zwraca na nią uwagę, mówi sporo o jego funkcjonalności: laptop to połączenie angielskich słów „lap” – kolano, oraz „top” – na wierzchu, co razem można przetłumaczyć jako „na kolanach’, czyli urządzenie, które właśnie w ten sposób można obsługiwać.

Chcąc zaspokoić potrzeby szerokiego grona odbiorców, laptopy ewoluowały w różne strony, stając się sprzętem jeszcze bardziej mobilnym albo lepszym pod względem parametrów. Żeby kupić idealny model, trzeba najpierw określić własne potrzeby.

Laptop dopasowany do twoich potrzeb

Poznanie siebie jest podstawą nie tylko wielu zachodnich filozofii i wschodnich tradycji mistycznych. Określenie własnych potrzeb ułatwi nam także wybór odpowiadającego nam laptopa. Bo tak, jak różni są użytkownicy i ich sposoby korzystania z komputera, tak różne są laptopy i funkcje, które oferują.

Zastanów się najpierw, gdzie będziesz korzystał z laptopa. Czy dużo podróżujesz? Jeśli tak, czy laptop będzie twoim narzędziem pracy w hotelowym zaciszu, czy także w autobusie lub samolocie? A może laptop stanowi dla ciebie tylko bardziej kompaktowy zamiennik komputera stacjonarnego i zamierzasz grać na nim w gry lub oglądać filmy? Zastanów się, jak dużej mocy obliczeniowej potrzebujesz (niewielkiej dla edytorów tekstu i przeglądania Internetu, sporej do gier czy programów graficznych) i jakim dysponujesz budżetem.

Ciekawe funkcje dostępne w nowoczesnych laptopach:

Laptop 2 w 1

Laptop 2 w 1, zwany też laptopem konwertowalnym, to urządzenie, które umożliwia pracę w dwóch trybach: klasycznego laptopa oraz tabletu. Jego zaletą jest nie tylko duża mobilność, ale też elastyczność. Świetnie sprawdza się w podróży, może też z powodzeniem zastąpić czytnik e-booków czy nawet komiksów w elektronicznych wydaniach.

To dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują sprzętu mobilnego, ale nie chcą rezygnować z tradycyjnej klawiatury. Pozwoli też ograniczyć liczbę elektroniki, którą ze sobą wozimy, ponieważ w tym przypadku laptop, tablet i czytnik e-booków sprowadza do jednego urządzenia.

laptop 2w1

 Laptop z dotykowym ekranem

Jak sama nazwa wskazuje, laptop z dotykowym ekranem tym różni się od swoich tradycyjnych kuzynów, że do jego obsługi nie jest konieczna myszka ani touchpad. Każdą aplikacją możemy sterować dotykając ekranu. To rozwiązanie idealnie współgra z systemem operacyjnym Windows 8, który wspiera obsługę za pomocą gestów.

W przeciwieństwie do tabletów, mamy tu jednak do dyspozycji także klawiaturę. Laptop z dotykowym ekranem może być zarówno konwertowalny (laptop 2 w 1), jak i tradycyjny.

Laptop ze stacją dokującą

To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy przez większość czasu korzystają z laptopa w warunkach biurowych lub domowych, a tylko okazyjnie zabierają swój komputer w trasę. Laptop ze stacją dokującą łączy w sobie zalety mobilnego laptopa z wygodą komputera stacjonarnego. Odpowiednia stacja pozwala na szybkie podpięcie laptopa do zewnętrznych urządzeń: monitora, zewnętrznej klawiatury, tabletu graficznego, głośników itp.

Co więcej, stacja dokująca sama w sobie zwiększa ilość różnego typu złącz, często też posiada napęd optyczny (np. DVD). Co prawda nie musimy kupować laptopa ze stacją dokującą w zestawie, możemy dokupić ją później. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że urządzenia te łączy się przez dedykowane złącze, w związku z czym do danego modelu laptopa będą pasowały tylko ściśle określone stacje.

Dodatkowe funkcje laptopów wcale nie sprawiają, że modele w nie wyposażone stają się droższe. Tak naprawdę znajdziemy model w praktycznie każdym pułapie cenowym. Pełna stacja dokująca kosztuje w okolicach 1000 zł, laptop 2 w 1 znajdziemy w przedziale od 2000 do 4000 zł, laptopy z dotykowym ekranem, które nie będą konwertowalne, dostaniemy jeszcze taniej – już za ok. 1500 zł.

Oczywiście modele mogą być znacznie droższe, jeśli wybierzemy lepsze parametry, takie jak większy rozmiar ekranu, moc procesora czy dysk twardy typu SSD.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.