Przejdź do treści

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

Udostępnij:

Art deco jest określeniem charakteryzującym styl w sztuce, który rozwinął się w okresie międzywojennym (1919–1939), a jego największy rozkwit datowany jest na lata 20. Obejmował architekturę, malarstwo, grafikę, a także wystrój wnętrz, i to w tej ostatniej dziedzinie przetrwał do dziś. Zastąpił secesję (zwaną także art nouveau), rezygnując ze swobody roślinnych motywów na rzecz wyraźniejszej geometryzacji, a także z przesadnego zdobnictwa na rzecz użyteczności i spójności.

Współcześnie mieszkania w stylu art deco łączą w sobie unikalność przedmiotów, staranność ich wykonania, trwałość materiałów z nowoczesnością i funkcjonalnością. To styl dla ludzi ceniących luksus i traktujących wnętrze mieszkalne jako przestrzeń artystyczną, w której poszczególne sprzęty i aranżacje stanowią swoiste dzieła sztuki.

Dziś ten styl sprawdza się najlepiej w dużych mieszkaniach (w małych przestrzeniach może powodować wrażenie zagracenia).

Pozwala na łączenie elementów tradycyjnych (jak meble: komody, biblioteczki, sekretarzyki itp.) z nowoczesnymi. Bez problemu znajdziemy sprzęty znane z dzisiejszej codzienności – czajniki elektryczne, opiekacze, nawilżacze powietrza czy sprzęt wideo – nawiązujące w swej stylistyce właśnie do art deco. Dzięki temu możemy zachować spójny wygląd nie rezygnując z żadnych udogodnień.

Meble art deco

Meble w stylu art deco są bardzo charakterystyczne. Cechuje je przede wszystkim jakość wykonania. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości materiały, drewno twarde i masywne (orzech, mahoń). Często stosowanym materiałem jest brąz, przeważnie złocony.

We współczesnych aranżacjach w stylu art deco warto sięgnąć po oryginalne sprzęty z lat 20., które można dostać na aukcjach a czasem nabyć za bezcen na różnych targach staroci. Ze względu na założenia stylu, zwykle meble tego typu zachowują trwałość przez wiele dekad, zatem odnalezienie ich nie będzie trudne. Poza tym dopasowanie różnych elementów powstałych w ramach art deco także nie będzie problemem, większość z nich łatwo połączyć w harmonijny zestaw.

Kolory i dekoracje

Biel stanowi idealną wyjściową barwę dla mieszkań w stylu art deco. Często bywa zestawiana z czernią, jednak pamiętajmy, że u podstaw art deco leży optymizm, który zrywał z secesyjnym mrokiem (optymizm był bardzo potrzebny po zakończonej wojnie światowej). Dlatego wnętrza art deco są jasne a czerń służy przede wszystkim nadaniu im głębi i podkreśleniu geometrii.

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?


W art deco czerń chętnie łączona jest także ze złotem. Ta idealna kompozycja dla drobnych sprzętów, która w art deco rozszerza swój wpływ i obejmuje całe przestrzenie – zwłaszcza łazienki. Czarna posadzka i złote okucia dodają pomieszczeniom nieco luksusu.
 

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?


Bardzo ważnym aspektem art deco są dekoracje. Trudno tu przesadzić z ich ilością. Warto tylko pamiętać, że lepsze będą te, które jednocześnie posiadają jakąś funkcjonalność: lampy z abażurami, lustra z bogatymi ramami, wazony, patery, szkatułki.
 

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?


Na tej samej zasadzie art deco przechodzi od typowych dekoracji do codziennych przedmiotów użytkowych, nadając im wymiar estetyczny i jednocześnie czyniąc elementem dekoracji wnętrza – bez znaczenia, czy będzie to serwis kawowy, czy szczotka do włosów. Tu także liczy się połączenie czerni i bieli, złote wykończenia oraz geometria (zarówno w bryle, jak i we wzornictwie).

Urządzenie mieszkania w stylu art deco nie jest łatwym zadaniem, ponieważ jest on bardzo obszerny. Obejmuje nie tylko wybór mebli i wykończeń, ale rozciąga się również na drobne przedmioty codziennego użytku. Jednak w ten sposób wnosi do naszego życia specyficzną harmonię, dzięki której nabieramy wrażenia, że wszystko jest na swoim miejscu i ma konsekwentnie nadany charakter. Jako całość, styl ten robi fenomenalne wrażenie.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).