Przejdź do treści

5 miejsc na świecie, które warto odwiedzić teraz, bo niedługo… mogą zniknąć!

Udostępnij:

Zmiany klimatyczne, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów czy wycinanie lasów to tylko niektóre z czynników, jakie mogą doprowadzić do negatywnych zmian w przyrodzie. Na całym świecie jest mnóstwo pięknych miejsc, które wywołują na każdym ogromne wrażenie. Niestety, za kilka lat niektóre z nich mogą zniknąć i nie będziemy już mieli okazji do podziwiania najpiękniejszych miejsc na ziemi.

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

To słowa Marka Twaina, które motywują do tego, aby stać się podróżnikiem. Postępujące zmiany klimatyczne mogą odebrać nam to, co jest warte zobaczenia, dlatego warto już dziś wybrać się do tych miejsc na świecie, które niedługo mogą przestać istnieć.

Park narodowy Glacier, Montana, USA
Park Narodowy Glacier, Montana, USA

Park Narodowy Glacier to park położony w stanie Montana w Stanach Zjednoczonych przy granicy z Kanadą. Park jest ogromny, jego powierzchnia wynosi 4102 km2. Na tym obszarze żyje ponad 1000 gatunków roślin, a także setki gatunków zwierząt.

Nazwa parku pochodzi od lodowców znajdujących się na jego terenie. Ponad 100 lat temu było ich aż 150. Niestety, globalne ocieplenie sprawia, że już w 2005 roku liczba lodowców wynosiła 27. Prognozy nie są zadowalające. Przewiduje się, że lodowce mogą zniknąć całkowicie do 2030 roku.

Warto więc zainwestować pieniądze w podróż do Stanów Zjednoczonych i zobaczyć na własne oczy coś, czego za 12 lat może już nie być.

Taj Mahal, Indie
Taj Mahal, Indie

Zabytkiem, który może zostać zamknięty przez wyspecjalizowaną organizację ONZ UNESCO, jest Taj Mahal. Perła architektury, inaczej nazywana „świątynią miłości”, zbudowana w 1654 roku. W pracach nad nią wzięło udział około 25 tysięcy osób. Obiekt wpisany na listę UNESCO rocznie odwiedza około trzy miliony turystów.

Ogromna liczba zwiedzających oraz zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że budowla ulega zniszczeniu. Już teraz Indie ograniczają liczbę jego odwiedzających. W 2007 roku grobowiec Taj Mahal ogłoszono jednym z siedmiu nowych cudów świata, więc warto zobaczyć go na własne oczy.

Wenecja, Włochy
Wenecja, Włochy

Wenecja to miasto położone na północy Włoch nad Adriatykiem. Bogactwo zabytków oraz urok miasta przyciągają turystów. Warto wybrać się do Wenecji, aby skorzystać z lokalnego środka lokomocji – vaporetto (tramwaj wodny) czy zobaczyć plac św. Marka, patrona miasta.

Jednak w ostatnim czasie pogarszające się warunki atmosferyczne doprowadziły do gwałtownego podniesienia się poziomu wody. W 2018 roku zdarzyła się tam rekordowa powódź. Takich problemów miasto nie miało od pół wieku.

Wyspa Bartolomé, Ekwador
Wyspa Bartolomé, archipelagu  Galapagos, Ekwador

Wyspy Galapagos to archipelag znajdujący się na Oceanie Spokojnym. Składa się z 19 wysp pochodzenia wulkanicznego. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1978 roku. Wyspy są domem dla wielu gatunków zwierząt, m.in. żółwi słoniowych, głuptaków z niebieskimi nogami, lwów morskich czy pingwinów. Galapagos należą do Ekwadoru.

Obecnie wyspy uznawane są za zagrożone. Problem stanowi duża liczba turystów. Mają oni negatywny wpływ na przyrodę, niszcząc ją, zostawiając śmieci czy też posiadając gatunki zwierząt, które zagrażają tym, które mieszkają na wyspie (na posiadanie psa czy kota trzeba uzyskać zezwolenie), ale również globalne ocieplenie i stale postępujące zanieczyszczenie środowiska.

Morze Martwe
Morze Martwe


Morze martwe to jezioro położone w najgłębszej depresji świata. Znajduje się na pograniczu Izraela, Palestyny oraz Jordanii. W ciągu pół wieku linia brzegowa obniżyła się tu o 25 m. Morze martwe opada coraz niżej. Powodem są warunki atmosferyczne oraz niewystarczająca ilość wody dopływającej z rzeki Jordan. Legendarne Morze Martwe wysycha na naszych oczach.

Naukowcy od wielu lat ostrzegają o negatywnych skutkach nieodwracalnych zmian krajobrazu, a także destrukcyjnych zachowaniach turystów, dlatego jak najszybciej powinniśmy stworzyć sobie listę pięknych miejsc na ziemi i wybrać się do nich, zanim będziemy mogli je podziwiać jedynie na zdjęciach.

Jeśli jesteś podróżnikiem i lubisz zwiedzać, polecamy zobaczyć również inne zabytki wpisane na listę UNESCO.

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.