Przejdź do treści

Metody usuwania blizn

Udostępnij:

Skaleczenia, urazy czy przebyte choroby zostawiają na naszym ciele trwałe ślady w postaci blizn. Niezależnie od ich rodzaju czy typu, wywołują u nas uczucie dyskomfortu, są przyczyną kompleksów i złego samopoczucia. Dzieje się tak szczególnie, gdy blizny mają duży rozmiar lub znajdują się w widocznym miejscu. Współczesna medycyna estetyczna stwarza wiele możliwości ich usunięcia lub częściowego zniwelowania. Na którą metodę warto się zdecydować?

Czym jest blizna i jak powstaje? 

Blizną nazywamy zmianę na skórze, która powstała na skutek uszkodzenia skóry właściwej, co w konsekwencji spowodowało zastąpienie jej tkanką łączną włóknistą. Pojawia się w wyniku przerwania jej ciągłości na skutek np. działania zamierzonego, jakim jest zabieg operacyjny, ale i z powodu oparzenia, zmian chorobowych czy nieprzewidzianego urazu. Jeżeli uszkodzenie dotyczy powierzchownej warstwy naskórka to zmiana goi się bardzo szybko bez pozostawienia śladów. Jeśli jednak zmiana sięgnie, aż do skóry właściwej to w efekcie powstanie trwały ślad. Struktura i kolor blizny wyróżnia się na tle pozostałej, zdrowej skóry.

Metody pozbycia się blizn

Metody pozbycia się blizn

Istnieje wiele metod, dzięki którym możliwe jest usunięcie blizn lub zmniejszenie ich widoczności. Ich skuteczność zależy przede wszystkim od typu blizny – miejsca powstania zmiany, głębokości i rozmiaru. Na pozbycie się blizn wpływa również czas, w jakim zostało podjęte leczenie. Im starsza blizna, tym bardziej się rozrasta.

Farmakologia  

Cenionym sposobem leczenia blizn przerosłych jest ostrzykiwanie ich sterydami. Glikokortykosteroidy hamują syntezę kolagenu oraz glikozoaminkoglikanów, co pozwala obniżyć aktywność procesów zapalnych toczących się w obrębie rany. Substancje te wywołują lokalne niedotlenienie i aktywują enzymy odpowiedzialne za rozpad komórek produkujących kolagen. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty w usunięciu blizn dojrzałych przed ostrzykiwaniem można zaproponować pacjentowi zabieg krioterapii, który dodatkowo je zmiękczy. Cena tego zabiegu zaczyna się od 100 zł, a jej dokładna wysokość zależna jest od rodzaju i ilości blizn.

Zabiegi medycyny estetycznej

Wygląd blizny można poprawić również z pomocą zabiegów, którym możemy się poddać w gabinetach medycyny estetycznej. Usuwanie blizn z pomocą zabiegów medycyny estetycznej przynosi najlepsze rezultaty w okresie pierwszego roku od powstania zmiany. Zabiegi te pozwalają rozjaśnić i zmniejszyć blizny różnego pochodzenia.

Dermabrazja

Dermabrazja

Zabieg ten wykonuje się w leczeniu głębokich blizn po ospie wietrznej i trądziku. W trakcie wykonywania zabiegu lekarz medycyny estetycznej używa szybkoobrotowej, diamentowej głowicy, którą ściera zewnętrzne warstwy skóry. Dermabrazję wykonuje się w miejscowym znieczuleniu, a po jej wykonaniu pacjent musi nosić opatrunek. Efekty zabiegu widoczne są po okresie około dwóch miesięcy. W przypadku głębokich blizn, dermabrazję należy powtórzyć po kilku miesiącach. Koszt zabiegu dermabrazji to ok. 250 zł.

Dermabrazja laserowa 

Z pomocą dermabrazji laserowej usuwany jest obszar skóry, warstwa po warstwie przy wykorzystaniu laserów frakcyjnych bądź erbowych. Wskazaniem do zabiegu są blizny potrądzikowe i keloidy. Procedura tego zabiegu medycyny estetycznej polega na usunięciu zewnętrznych, uszkodzonych warstw skóry. W ten sposób organizm zostaje pobudzony do szybkiej produkcji nowych komórek skóry, włókien kolagenowych i elastycznych. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Za dermabrazję laserową zapłacimy ok. 1500 zł.

Mikrodermabrazja

To mniej zaawansowana odmiana dermabrazji, dedykowana do likwidacji blizn po trądziku. Polega na powierzchownym ścieraniu zewnętrznych partii skóry za pomocą specjalnej głowicy zawierającej otwór oraz pompy ssącej. Zabiegowi mikrodermabrazji możemy poddać się jednorazowo lub w serii kilku zabiegów w odstępie czasowym, co trzy lub cztery tygodnie. Widocznych efektów mikrodermabrazji możemy spodziewać się po trzech dniach. Tego typu zabieg kosztuje 120-200 zł.

Głęboki peeling chemiczny 

Głęboki peeling chemiczny sprawdzi się w usuwaniu delikatnych, płytkich blizn powstałych na skutek trądziku i tych nabytych po ospie wietrznej. Zabieg polega na wykorzystaniu specjalnej mieszaniny fenolu z innymi środkami łagodzącymi jego działanie, które rozpuszczają wierzchnią warstwę skóry, pobudzając ją tym samym do regeneracji. Cena peelingu to 150-300 zł.

Presoterapia

Presoterapia to leczenie uciskiem. Jej wskazaniem są blizny o dużej powierzchni. Metoda ta polega na stosowaniu miejscowego ucisku za pomocą specjalnych elastycznych tkanin lub kombinezonu. Dzięki zastosowaniu tej terapii rozrost blizny ponad powierzchnię skóry zostaje zahamowany. Koszt zabiegu presoterapii wynosi ok. 200 zł, przy czym konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów.

Zabiegi chirurgii plastycznej

Plastyka blizny to zabieg przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, polegający na skorygowaniu jej wyglądu. Chirurgiczne usuwanie blizn nie eliminuje całkowicie blizny, jednak może poprawić jej wygląd. W trakcie zabiegu chirurgii plastycznej zostaje wycięta stara blizna, w miejsce której powstaje nowa, bardziej estetyczna. W chirurgii plastycznej wykorzystuje się takie metody jak: 

  • Plastyka „Z”– polega ona na wycięciu starej blizny i wykonaniu dwóch nacięć, dzięki czemu nowa blizna przyjmuje kształt litery „Z”.

  • Plastyka „W”– metoda ta opiera się na wycięciu blizny linią przypominającą wielokrotnie powtórzoną literę „W”. Łamany przebieg nowej blizny zwiększa jej estetykę, a także ułatwia gojenie się rany.

W przypadku plastyki blizny zalecane jest leczenie uzupełniające polegające na stosowaniu różnych opatrunków, maści na blizny, unikaniu słońca, naprężania i napięcia gojącej się skóry. Zabieg chirurgicznej plastyki blizny oscyluje w granicach 1500-2000 zł.

Laserowe usuwanie blizn  

Laserowe usuwanie blizn to zabieg, który przeprowadza się przy użyciu urządzenia zwanego laserem frakcyjnym. Polecany jest zarówno w leczeniu zmian skórnych powstałych w wyniku zabiegu operacyjnego, jak i rozległego trądziku. W trakcie stosowania tej metody na szpecące blizny kierowane są wiązki światła, które przedostają się w głąb skóry, co w konsekwencji powoduje jej kontrolowane uszkodzenie. Usuwanie blizn z pomocą lasera powoduje celowe uszkodzenia komórek w sąsiedztwie danej tkanki, w wyniku których dochodzi do produkcji kolagenu i naturalnych mechanizmów naprawczych organizmu.

Efektem zabiegu jest zmiękczenie blizny, zmiana jej koloru i konsystencji, dzięki czemu stopniowo upodabnia się do otaczającej, zdrowej skóry. Chcąc osiągnąć satysfakcjonujące efekty, zabieg będzie trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Najczęściej stosowanym laserem przy tego typu zabiegach jest Laser Fraxel. Do laserów, przy pomocy których można wykonać korekcję blizn należą również: Laser IPL, Laser Diodowy, CO2, Nd Yag oraz ERB Yag.

Koszt laserowego zabiegu usuwania blizn na twarzy to koszt ok. 2-3 tys. zł. Jeśli chcesz pozbyć się szpecącej blizny pooperacyjnej, możesz zdecydować się na pożyczkę ratalną od Wonga, która pokryje koszty laserowego zabiegu. Pożyczkę w wysokości 2000 zł możesz spłacić w dogodnych ratach. Dla przykładu: spłata rozłożona na 24 miesiące to koszt zaledwie 100,59 zł miesięcznie.

 

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.