Makijaż krok po kroku - jaka jest kolejność nakładania?
Choć niemal wszystkie używamy jakichś kosmetyków, jak się okazuje – nie każda z nas robi to dobrze. Sztuka makijażu to prawdziwa sztuka, której należy poświęcić sporo czasu i uwagi, jeśli chcemy doprowadzić ją do perfekcji. Czym charakteryzuje się makijaż idealny? Jaka jest kolejność nakładania makijażu? Przekonajmy się już teraz!
Makijaż – jakie kosmetyki są niezbędne?
Wszystko zależy od tego, co zamierzamy ukryć, a co wyeksponować. Wiele kobiet, które mogą poszczycić się nieskazitelnie gładką i czystą cerą, bez najmniejszych przebarwień czy wyprysków, w ogóle nie stosuje pudrów i podkładów. Jedynymi kosmetykami, po które sięgają, są: krem nawilżający do twarzy, cienie do powiek, tusz do rzęs, kredka do oczu, szminka bądź błyszczyk, opcjonalnie róż do policzków. Jeśli nasza cera nie jest aż tak idealna i pragniemy zamaskować pewne jej niedoskonałości, musimy nasz makijaż wzbogacić o takie elementy jak: korektor, podkład, puder sypki.
Idealny makijaż – przede wszystkim pielęgnacja!
Choć większości z nas makijaż kojarzy się z „kolorowymi” kosmetykami, prawda jest taka, że równie ważnym jego aspektem jest właściwa pielęgnacja twarzy, tj. jej regularne oczyszczanie i nawilżanie. Musimy bowiem mieć świadomość tego, że jeśli zaczniemy nakładać kolejne warstwy kosmetyków na suchą twarz, której skóra się łuszczy, efekt końcowy będzie koszmarny. A przecież malujemy się po to, by zyskać zupełnie odmienny rezultat!
Pamiętajmy o regularnym przeprowadzaniu peelingu twarzy – musi on być właściwie dobrany do potrzeb naszej cery. W przypadku cery trądzikowej, normalnej czy tłustej możemy sięgnąć po peeling gruboziarnisty, jeśli jednak mamy delikatną skórę twarzy, skłonną do podrażnień, oczyszczajmy ją peelingiem drobnoziarnistym lub enzymatycznym. Makijaż każdorazowo zaczynamy od nałożenia kremu nawilżającego – nawet w przypadku cery trądzikowej! Powinien to być krem o możliwie najlżejszej konsystencji, który szybko się wchłania.
Makijaż krok po kroku
Kiedy już krem się wchłonie, możemy przystąpić do właściwych działań. Najpierw, o ile jest to konieczne, nakładamy korektor. Pamiętajmy, że jest to kosmetyk do nakładania punktowego, dlatego zakrywamy nim wyłącznie konkretne niedoskonałości. Musimy dobrać jego właściwy odcień, aby nie rzucał się w oczy – nie może być za ciemny. Jeśli zmagamy się z trądzikiem, najlepiej używać do nakładania pędzelka lub gąbki, aby nie nanieść przypadkowo bakterii na palcach i nie wywołać w ten sposób stanu zapalnego. Musimy dbać o czystość wszystkich akcesoriów kosmetycznych.

Po nałożeniu korektora, możemy przystąpić do nakładania podkładu. On także powinien być lekki i łatwy w rozprowadzeniu – warto sięgać po sprawdzone, profesjonalne kosmetyki. To właśnie od podkładu w dużej mierze zależy efekt końcowy. Jego odcień powinien być taki sam jak kolor skóry lub nieco jaśniejszy. Jeśli wybierzemy ciemniejszy podkład, który do tego topornie się rozprowadza – nieestetyczny efekt maski mamy gwarantowany! O szczególnie dokładne rozprowadzenie podkładu musimy zadbać w okolicach nosa i żuchwy. Nie nakładajmy go za dużo, bo będzie wówczas mocno widoczny, zaś makijaż – szczególnie ten dzienny – nie powinien rzucać się w oczy, musi być możliwie najbardziej naturalny i subtelny.
Po podkładzie czas na puder sypki lub prasowany. I tutaj postawmy na oszczędne użycie. Na koniec podkreślamy kości policzkowe dobrze dobranym różem, który dyskretnie wydobędzie naturalną urodę. Teraz dowolnie możemy pomalować oczy, brwi i usta – oczywiście zachowując właściwy umiar i odpowiednio dobierając kolor poszczególnych kosmetyków do typu naszej urody, koloru włosów, karnacji i stylu.
Jeśli mimo powyższych wskazówek nadal obawiamy się, że nie wykonamy samodzielnie dobrego makijażu i nie mamy pewności co do tego, jakie kosmetyki sprawdzą się u nas najlepiej, możemy wykonać jeden prosty trik – udać się do kosmetyczki. Bacznie obserwujmy, w jaki sposób nakłada ona kolejne kosmetyki i przy okazji zadajmy w czasie swobodnej rozmowy wszelkie nurtujące nas pytania.
Makijaż od podstaw – ile kosztuje?
Profesjonalny makijaż dzienny u kosmetyczki to koszt od 50 do 100 zł. Z pewnością warto go ponieść, by zdobyć wszelkie intersujące nas informacje, a do tego oczywiście cieszyć się nienagannym wyglądem przez cały dzień. Z kolei koszt dobrej jakości kosmetyków do domowego użytku, takich jak: krem do twarzy, podkład, puder, róż, korektor, waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę.
Wszystkie wyżej wspomniane rodzaje kosmetyków z niższej półki cenowej nabędziemy już za kilka złotych, ale trzeba przemyśleć, czy warto. Tanie kosmetyki często swoją jakością mocno odbiegają od naszych potrzeb i wyobrażeń, są zdecydowanie mniej wydajne i trudniej się je nakłada. Więcej cennych informacji na temat ciekawych i praktycznych sposobów dbania o urodę znajdziemy w artykule „Zainwestuj w młody wygląd – skuteczne zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało”.