Budowa czy zakup domu? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań
Własny dom daje poczucie bezpieczeństwa oraz autonomii. Zarówno budowa, jak i jego kupno to duże przedsięwzięcia finansowe oraz logistyczne. Niezależnie od trudności ludzie chcą mieć własną przestrzeń, ponieważ to, czego szukają, to komfort. Sprawdźmy, jakie są wady i zalety kupna, a także budowy domu.
Własna przestrzeń, taras i ogródek to marzenie wielu osób. Jednak plany dotyczące posiadania domu rodzą wątpliwości – kupić czy zbudować. Koszt budowy domu oraz koszt jego kupna zależą od projektu, wyposażenia lub innych indywidualnych preferencji. Jak wynika z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego, 58% obywateli Unii Europejskiej mieszka w domach, a pozostała część, czyli 42%, w mieszkaniach. Polska jest krajem, w którym statystyki są podobne do średniej wyliczonej przez Eurostat. Zdecydowana większość Polaków wybiera mieszkanie w domach wolnostojących.
Budowa domu – wady i zalety
Budowa domu to proces długi i pracochłonny, dlatego jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, musimy uzbroić się w sporo cierpliwości. Przede wszystkim trzeba znaleźć działkę, na której dom ma stanąć, a następnie uzyskać pozwolenie na budowę. Wydaje je wydział architektury odpowiedniego dla danej inwestycji starostwa powiatowego. Zanim to jednak nastąpi, trzeba spełnić wiele formalności.
Ponadto należy znaleźć ekipę budowlaną oraz projekt, według którego ma powstać dom. Jeżeli projekt będzie skomplikowany, a sam dom będzie dużych rozmiarów, należy liczyć się z tym, że czas trwania budowy znacząco się wydłuży. Do minusów można zaliczyć zatem to, że na głowie właściciela domu spoczywają wszystkie formalności, kupno niezbędnych materiałów budowlanych oraz nadzór nad ich bezpiecznym transportem.
Trzeba poświęcić ogrom czasu i być na każde zawołanie. Podczas prac mogą pojawić się problemy techniczne. Zły dobór materiałów czy pęknięcia na ścianach to dodatkowy stres oraz koszt. Niemniej czasami warto poczekać kilka miesięcy, włożyć dużo energii i siły, aby potem odczuć prawdziwą satysfakcję.
Plusem jest bowiem to, że dom można budować etapami, przez co koszty zostaną rozłożone w czasie. W trakcie budowy można modyfikować projekt oraz dopasowywać go do indywidualnych potrzeb, a co najważniejsze – często nie wiąże się to dodatkowymi kosztami. Kontrolując proces powstawania domu, mamy pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem.
Kupno domu – wady i zalety
Zakup nieruchomości to dobre rozwiązanie dla osób, które są zajęte pracą i nie mogą nadzorować procesu budowy. Jeżeli decydujemy się na kupno domu od dewelopera, będziemy zwolnieni z załatwiania formalności oraz obowiązku poszukiwania działki na sprzedaż czy ekipy.
W przypadku kupna domu to w gestii dewelopera leży zadbanie o dostarczenie materiałów budowlanych oraz prawidłowy przebieg budowy. Konkurencja na rynku sprawia, że oferowane domy na sprzedaż są zwykle wysokiej jakości. Mimo to należy wybrać rozsądnie i sprawdzić wiarygodność oraz rekomendacje firmy, która będzie realizowała projekt.
Do minusów kupna domu należy zaliczyć wysokie koszty oraz brak indywidualnego podejścia do projektu, ponieważ jest on z góry ustalony. Chcąc wprowadzić do niego jakiekolwiek zmiany, należy liczyć się z dodatkowymi opłatami czy formalnościami.
Przesunięcie ściany lub zmiany dokonywane w instalacji elektrycznej wymagają nowej umowy bądź aneksu. A umowa jest w przypadku kupna domu kwestią najważniejszą. Przed jej podpisaniem warto skonsultować zawarte w niej zapisy z prawnikiem oraz sprawdzić, czy nie różni się ona znacząco od standardowych umów deweloperskich.
Kupno domu to poważna inwestycja finansowa, dlatego trzeba dopilnować, aby wszystkie formalności zostały dopełnione w przemyślany i rozsądny sposób.
Wybór pomiędzy budową a zakupem domu to sprawa indywidualna. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, które wyjście będzie najlepsze. Niezależnie od podjętej decyzji, należy zadbać o aranżację wnętrza – w tej kwestii polecamy poradnik pt.: „Architekt wnętrz – kiedy warto skorzystać z jego pomocy? Ile kosztuje projekt?”