Choroby przedszkolne – na co zwracać szczególną uwagę? Czy można ich uniknąć?
Dzieci w przedszkolu często po raz pierwszy przebywają w dużej grupie, która stwarza idealne warunki do namnażania bakterii czy wirusów. Choć wcześniej dziecko rzadko chorowało, uczęszczając do przedszkola może częściej przechodzić infekcje i tak zwane choroby przedszkolne. Sprawdź, jakie choroby u dzieci w wieku przedszkolnym występują najczęściej.
Przede wszystkim przeziębienie
Częste przeziębienia u dzieci są popularne w każdym przedszkolu. Jedno dziecko, które przyjdzie z katarem, z łatwością zarazi pozostałe. Szybko okazuje się, że u malucha pojawia się stan podgorączkowy, zaczyna boleć gardło i głowa.
Zwykłe przeziębienia – poza tym, że są uciążliwe zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica - nie stanowią zagrożenia. Kilka dni pobytu w domu, udrażnianie nosa, które zlikwiduje możliwość powikłań w postaci zapalenia ucha lub zapalenia oskrzeli oraz podawanie dużej ilości płynów z pewnością przywróci dziecko do zdrowia.
Grypa lub angina
Czasami ciągłe infekcje u dziecka bardzo komplikują funkcjonowanie całej rodziny, a szef w pracy nie chce uwierzyć, że dziecko choruje co tydzień. Bywa też, że przytrafia się poważniejsza choroba, jaką jest grypa lub angina.
Jeśli maluch jest apatyczny, osłabiony, narzeka na bóle mięśniowe, a do tego pojawia się wysoka gorączka, to znak, że zachorował na grypę. W takiej sytuacji musi pozostać w domu. Należy mu podać środki przeciwgorączkowe. Dziecko musi dużo pić, a jego dieta powinna być lekkostrawna. Jeśli gorączka nie spadnie w ciągu dwóch dni, trzeba zasięgnąć porady lekarskiej.
Angina zwykle rozpoczyna się od kłopotów z przełykaniem. Z czasem ból gardła staje się naprawdę dokuczliwy, a na migdałkach pojawia się biały nalot. Choroba może powodować gwałtowny wzrost temperatury ciała. Bezzwłocznie należy wówczas wezwać lekarza, by zbadał malucha i przepisał antybiotyk.
Choremu dziecku należy podawać dużo płynów. Czasem – w początkowej fazie choroby – niezbędne jest zastosowanie płynnej diety. Maluch bezwzględnie musi pozostać w domu aż do całkowitego wyleczenia.
Ospa wietrzna
Ospa to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się między maluchami błyskawicznie. W początkowej fazie dziecko ma objawy podobne do zwykłego przeziębienia: lekki stan podgorączkowy i kiepskie samopoczucie. Nazajutrz lub w ciągu dwóch dni pojawia się nieprzyjemna wysypka.
Najlepiej wówczas skontaktować się z lekarzem telefonicznie, opisać mu, co się dzieje, a on poinstruuje, jak opiekować się chorym maluchem. Zabieranie dziecka do przychodni mogłoby narazić inne dzieci na zakażenie.
Zwykle nie stosuje się żadnych specjalistycznych leków. Czasem podaje się środki przeciwwirusowe i przeciwgorączkowe, ale nie wolno stosować tych opartych na salicylanach, czyli na przykład aspiryny. Maluchowi warto obciąć paznokcie, by nie rozdrapywał krostek. Trzeba go kąpać codziennie w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu, który będzie łagodził swędzenie i lekko dezynfekował skórę.
Alergia w wieku przedszkolnym
Organizm dziecka w wieku przedszkolnym walczy z wieloma drobnoustrojami. Nic dziwnego, że bywa osłabiony i łatwiej poddaje się różnym alergenom. Uczulenia te mają różne postacie. Mogą to być wysypki, przewlekły katar, mogą też objawiać się pod postacią kłopotów ze snem i koncentracją. Każdy z tych objawów warto skonsultować z lekarzem, a ten – gdy uzna to za zasadne – skieruje dziecko do alergologa.
Nietrudno zauważyć, że mając dziecko w wieku przedszkolnym, prywatna opieka zdrowotna rozwiązuje wiele problemów. Porady i konsultacje lekarskie dostępne są niemal od ręki. Można więc szybko reagować na wszystkie symptomy, które zwiastują chorobę u malucha.