Przejdź do treści

Domowe sposoby na skuteczne leczenie aft

Udostępnij:

Afty w jamie ustnej to niewielkie, ale bolesne ubytki błony śluzowej, które często pokryte są nalotem albo otoczone zapalnym obrzeżem. Mogą one występować pojedynczo lub w grupie, a wówczas przynoszą jeszcze większy ból. Pojawiają się więc afty na języku, afty na dziąśle lub nawet na podniebieniu. Jeśli występują w liczbie mnogiej, mogą świadczyć o tym, że rozwija się zapalenie jamy ustnej. Afty mają średnicę od 0,5 mm do nawet 3 cm, ale najczęściej ich wielkość nie przekracza średnicy 5 mm.

Zwykle dość niespodziewanie pojawia się dyskomfort w jamie ustnej, a nawet ból, szczególnie w czasie jedzenia – to znak, że najprawdopodobniej utworzyła się afta. Najczęściej po kilku dniach wszystko wraca do normy, jednak czasami trzeba zastosować specjalne środki, aby pozbyć się tej dolegliwości. Skąd biorą się afty i jak je wyleczyć?

Afty – przyczyny ich powstawania

Afty powstają w jamie ustnej z różnych przyczyn, a do sprzyjających czynników należy zmęczenie i długotrwały stres. Bardzo często też afty pojawiają się na skutek niewłaściwej diety i związanego z tym ogólnego osłabienia fizycznego całego organizmu.

Afty – przyczyny ich powstawania


W przypadku anginy przyjmuje się zazwyczaj silne antybiotyki, które są dość agresywne w stosunku do błony śluzowej w jamie ustnej, więc następstwem ich stosowania mogą niestety być afty. Inne przyczyny tych nieprzyjemnych dolegliwości to m.in. podrażnienie wywołane zwykłą pastą do zębów albo źle dopasowana proteza. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że pojawiają się na skutek przygryzień powodowanych przez autoagresję.

Jeśli afty pojawiają się częściej niż raz w roku, to mamy do czynienia z tak zwaną aftozą nawrotową, a u jej podłoża najczęściej leżą skłonności genetyczne. Wówczas nie warto czekać, aż zmiany te ustąpią samoistnie, tylko zastosować ogólnie dostępne środki, które przyspieszą proces gojenia. Na wizytę do lekarza należy się udać, gdy afty pojawiają się częściej niż raz w roku lub gdy dolegliwości są znacznie nasilone. Wówczas wskazana może być pogłębiona diagnostyka ogólnoustrojowa.

Afta – leczenie

Zwykłe afty z reguły nie wymagają konsultacji lekarskiej. Można spokojnie poczekać, aż po kilku dniach ustąpią same lub zastosować jeden ze środków dostępnych w aptece bez recepty..

W trakcie leczenia warto stosować domowe sposoby na afty. Bardzo dobre rezultaty przynosi płukanie jamy ustnej płukankami przygotowanymi na bazie rumianku czy szałwii. Dobre efekty można też uzyskać, stosując wywar z liści maliny lub łopianu lekarskiego.

Jeśli nie mamy w domu żadnego z wyżej wymienionych produktów, można nawet wypłukać jamę ustną roztworem zwykłej soli kuchennej. W tym przypadku stosuje się pół łyżeczki soli na szklankę przegotowanej, ale przestudzonej wody.

Skutecznym sposobem jest też przyłożenie do afty torebeczki po zaparzonej herbacie. Należy ją oczywiście najpierw przestudzić. Zawarta w herbacie tanina ma właściwości wysuszające i łagodzące dolegliwości bólowe. Miejsce, w którym pojawiła się afta warto też odkażać wodą utlenioną. Dobre rezultaty daje także wcieranie pasty przygotowanej z sody oczyszczonej i odrobiny wody.

Gdy wszystkie te sposoby zawiodą, pozostają preparaty dostępne w aptece, które z pewnością poradzą sobie z tym problemem. O dobry stan jamy ustnej należy dbać. Regularne wizyty u stomatologa, właściwie dopasowane protezy z pewnością wpływają na komfort życia.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.