Przejdź do treści

Jak samodzielnie pomalować ściany w mieszkaniu?

Udostępnij:

Malowanie ścian wcale nie jest takie trudne. Wymaga przezorności i staranności, nie zostawia wiele miejsca na improwizację, jednak dobrze przemyślana i zaplanowana praca pozwoli szybko i bez problemów uzyskać pożądany efekt.

Nie bez znaczenia jest też oszczędność. Ceny usług malarskich bywają wysokie. Choć niektóre cenniki kuszą ofertą od 5 zł za m2, to za dwukrotne malowanie musimy liczyć przynajmniej dwa razy tyle – a i to pod warunkiem, że nie bierzemy pod uwagę prac przygotowawczych, takich jak gruntowanie (od 4 zł za m2), usuwanie starych powłok malarskich (ok. 7 zł za m2) czy zabezpieczenie pomieszczenia folią (ok. 11 zł za m2). Po zsumowaniu wyjdzie kwota zaskakująco wysoka, zwłaszcza jeśli planujemy odświeżyć całe mieszkanie. Tymczasem samodzielne pomalowanie ścian pozwoli nam sporo zaoszczędzić.

Rzeczy potrzebne do malowania

Zanim przystąpimy do malowania, musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Potrzebny nam będzie wałek malarski, pozwalający szybko pokryć farbą większe powierzchnie. Jeśli malujemy gładkie powierzchnie – dobry będzie wałek z krótkim włosiem, jeśli zaś chcemy pomalować powierzchnie chropowate, nierówne (np. wykończone tynkiem dekoracyjnym), wtedy przyda się wałek z długim włosiem. Do mniejszych powierzchni, wymagających bardziej precyzyjnego malowania, lub miejsc trudniej dostępnych przyda się pędzel malarski.

Pamiętajmy również o materiałach niezbędnych do zabezpieczenia malowanych pomieszczeń: folii malarskiej (ponieważ będziemy nią zabezpieczać nie tylko podłogi, powinniśmy zaopatrzyć się w metraż nawet dwa razy większy) oraz taśmy malarskiej. Oprócz nich przyda się jeszcze szpachla i papier ścierny.

Zabezpieczanie

Zanim zaczniesz malowanie, koniecznie przygotuj pomieszczenie. Najlepiej wynieść z niego wszystkie sprzęty i meble. Jeśli nie jest to możliwe, należy poodsuwać je od ścian i zabezpieczyć, owijając folią malarską. Folię (lub karton) należy także rozłożyć na podłodze.

Oprócz tego folią trzeba zabezpieczyć wszystkie te elementy, których nie zamierzamy malować, a które mogłyby przypadkowo ubrudzić się farbą: okna, drzwi, parapety, kaloryfery itd. Do zabezpieczania mniejszych elementów, takich jak gniazdka elektryczne, listwy czy włączniki światła, wykorzystać można samą taśmę malarską.

Taśma malarska przyda się również przy suficie. Jeśli ściany i sufit pomalowane będą na różne kolory, istnieją dwa rozwiązania. Pierwsze polega na tym, że przed pomalowaniem ścian zaklejamy taśmą malarską krawędzie sufitu, dzięki czemu możemy bez większych obaw pomalować górną krawędź ściany.

Drugie natomiast polega na zaklejeniu taśmą górnej krawędzi ściany. Wtedy, po zerwaniu zabezpieczenia, otrzymamy na ścianie – pod sufitem – równy pasek w tym samym kolorze, co sufit (o ile wcześniej sufit i ściany były pomalowane na ten sam kolor; z tego powodu rozwiązanie to raczej nie sprawdza się w pokojach, w których kolor ścian i sufitu wyjściowo jest różny).

Przed malowaniem

Jak samodzielnie pomalować ściany w mieszkaniu?

Malowanie ścian należy poprzedzić ich odpowiednim przygotowaniem. Musimy zdecydować, czy będziemy tylko czyścić ścianę (przemywając ją nawilżaną gąbką), czy też usuwać wcześniejsze powłoki (warstwy farby) za pomocą szpachelki. Przed malowaniem powinniśmy również naprawić wszelkiego rodzaju niedoskonałości ściany, pęknięcia, ubytki czy odpryski. Najwygodniej zrobić to za pomocą gipsu.

Przed samym malowaniem warto też zagruntować ściany specjalnym preparatem do gruntowania ścian. Jest to konieczne po gipsowaniu, jednak przyda się także, jeśli gipsowanie nie było potrzebne. Dzięki gruntowaniu możemy poprawić przyczepność farby, a jednocześnie zmniejszyć chłonność ściany. W efekcie farba będzie się lepiej trzymała a na malowanie zużyjemy jej mniej. Grunt możemy nakładać tymi samymi narzędziami co farbę (wałkiem, pędzlem). Dobrze, aby grunt i farba były tej samej marki.

Malowanie ścian

Kiedy grunt wyschnie (około 3 – 4 godziny od nałożenia warstwy), możemy przystąpić do malowania. Należy zacząć od góry i posuwać się ku podłodze. Kiedy malujemy ścianę, powinniśmy zrobić to za jednym razem, to znaczy nie przerywać pracy w połowie, ponieważ wtedy część farby wyschnie, a łączenie z nowo malowanym fragmentem będzie widoczne.

Malowanie wykonujemy warstwami. Najpierw nakładamy pierwszą warstwę, a kiedy wyschnie – powtarzamy malowanie, nakładając drugą warstwę (gruntowania nie powtarzamy). Przy większości powierzchni i farb – dwie warstwy są wystarczające. Rzadko potrzebna jest trzecia warstwa.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.