Przejdź do treści

Jak tanio urządzić ładny ogród?

Udostępnij:

Każdy ogród może być piękny. W naturze tkwi potencjał, który da się wydobyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji i aranżacji. Można to zrobić stosunkowo szybko i wygodnie, korzystając z gotowych elementów, jednak takie rozwiązanie jest kosztowne.

Alternatywą, którą chcemy dziś zaproponować, jest urządzenie ładnego ogrodu tanim kosztem. Będzie to wymagało nieco więcej pracy i pomysłowości, ale da też odpowiednio więcej satysfakcji, a efekt będzie oszałamiający.

Samemu czy z ekspertem

Jeśli oczekujemy szybkich efektów i nie mamy czasu na poszerzanie własnej wiedzy z zakresu ogrodnictwa, powinniśmy rozważyć poradę u projektanta ogrodu (lub w firmie skupiającej takich projektantów). Wiąże się to z wydatkiem proporcjonalnym do wielkości ogrodu – za metr kwadratowy zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Plan aranżacji średniej wielkości ogrodu kosztować może 2–5 tysięcy złotych. Czy to drogo? Z jednej strony tak, bo płacimy za sam plan, z drugiej, dzięki niemu nie tylko bezbłędnie wykorzystamy zasoby ogrodu, ale także wzbogacimy go o rośliny, które na pewno się przyjmą i ładnie rozrosną.

Do tego profesjonalista może nam podpowiedzieć, jak ekonomicznie zrealizować stworzony przez niego plan, gdzie kupić materiały w okazyjnych cenach i jakich można użyć zamienników.

Możemy też samodzielnie zaplanować ogród. Zaoszczędzimy w ten sposób znaczną sumę, choć będziemy musieli poświęcić sporo czasu, przede wszystkim na poznanie zasad aranżacji. Musimy sprawdzić, jakie rośliny nadają się do warunków (nasłonecznienia, gleby), które panują w naszym ogrodzie i jak je względem siebie sadzić.

Niezbędna będzie też wiedza z zakresu pielęgnacji poszczególnych odmian. Ta droga okupiona zostanie zapewne paroma niepowodzeniami, jednak raz jeszcze: jej wybór da nam więcej satysfakcji.

DIY, czyli zrób to sam

Idea DIY, od angielskich słów do it yourself – zrób to sam, polega na samodzielnym wykonywaniu poszczególnych prac, by jednocześnie obniżyć koszt i uzyskać unikalny efekt. Cokolwiek zrobisz samodzielnie, będzie oryginalne, niepowtarzalne – w przeciwieństwie do masowo produkowanych rekwizytów i akcesoriów z marketów budowlanych.

Co możemy samodzielnie zrobić w ogrodzie? Przede wszystkim wyhodować w nim rośliny. Brzmi banalnie? Wcale nie! Obsadzając ogród mamy kilka możliwości: możemy posadzić nasiona, sadzonki lub przesadzić dorosłe rośliny.

Problem w tym, że ceny roślin rosną wraz z nimi. Za nasiona zapłacimy często kilka złotych, a na wyhodowane okazy trzeba wydać nawet dziesięć razy tyle. Jeśli obawiacie się, że nasiona nie wykiełkują, możecie zdecydować się na pośrednie rozwiązanie i kupić sadzonki, które nadal będą dużo tańsze od w pełni wyrośniętych okazów, a przyjmują się znacznie łatwiej od nich.

Dobrym pomysłem jest też samodzielne przygotowywanie sadzonek i ich wymiana z sąsiadami. To nie tylko urozmaici wasz ogród, ale także da pewność, że sąsiedzkie rośliny przyjmą się dobrze na waszej glebie.

Jak tanio urządzić ładny ogród?


Samodzielnie możemy nie tylko hodować rośliny, ale także tworzyć meble ogrodowe, donice czy ścieżki. Często da się je zmontować w ramach recyklingu, rozbierając stare i niepotrzebne nam już przedmioty, czy wykorzystując obumarłe pnie drzew.

Ogród zielony, to ogród ekologiczny

A jeśli już mowa o recyklingu, idea powtórnego wykorzystania sprawdzi się nie tylko przy dekorowaniu ogrodu, ale też dbaniu o niego. Zamiast stosować drogie sztuczne nawozy, można niższym kosztem założyć kompostownik, dzięki któremu pozyskamy ekologiczny bio-nawóz. Podobnie możemy gromadzić deszczówkę, aby następnie używać jej do podlewania roślin i w ten sposób oszczędzać wodę.

Innym pomysłem zarazem ekologicznym jak i ekonomicznym jest korzystanie z energii słonecznej. Zainstalowanie paneli słonecznych jest nadal sporą inwestycją i raczej nie mieści się w ramach taniego urządzania ogrodu, jednak lampy solarne, są na kieszeń każdego ogrodnika.

Najtańsze modele kupimy od kilku złotych za sztukę. Nie wymagają one zasilania i nie mają kabli, a do tego wyglądają nastrojowo i romantycznie. Dzięki nim zyskamy ładny ogród bardzo małym nakładem finansowym.

Zarówno samodzielne wykonywanie sprzętów, jak i recykling sprawią, że stworzymy piękny ogród tanim kosztem, a do tego będziemy mieli jeszcze więcej satysfakcji i radości, niż z droższych, gotowych rozwiązań.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.