Przejdź do treści

Laserowe wybielanie zębów

Udostępnij:

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie większości z nas. Kolor naszych zębów uzależniony jest od wielu czynników – to nie tylko genetyka. Kawa, herbata, papierosy, ale i czerwone wino sprawiają, że naturalna biel naszego uzębienia stopniowo zanika. Laseroterapia może pomóc w rozjaśnianiu zębów. Wystarczy jedna wizyta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, aby odmienić swoje uzębienie i na nowo cieszyć się jego pięknym wyglądem. Jak przebiega zabieg wybielania zębów z użyciem lasera?

Laserowe wybielanie zębów - na czym to polega? 

Laserowe wybielanie zębów - zabieg

Przed zabiegiem należy przede wszystkim uzupełnić wszystkie ubytki. Dzięki temu substancje wybielające nie przedostaną się do miazgi zębowej i nie spowodują jej podrażnienia czynnikami chemicznymi, które znajdują się w preparatach wybielających. Sam zabieg zaczyna się się od dokładnego oczyszczenia zębów z płytki nazębnej i kamienia. Następnie dentysta nakłada na linię dziąseł specjalny preparat w formie żelu, który ma za zadanie ochraniać dziąsła podczas wybielania.

W kolejnym etapie, na zęby zostaje zaaplikowany specjalny żel wybielający o wysokim stężeniu na bazie nadtlenku wodoru (H2O2) ze szkliwa do zębiny. W tym momencie zachodzi konieczność przyspieszenia procesu wybielania za pomocą źródła ciepła i światła przy pomocy lasera argonowego, półprzewodnikowego lub specjalnej lampy o dużej energii. Emitowane przez laser światło jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Rozjaśnienie szkliwa uzyskuje się poprzez rozpad nadtlenku wodoru na wodę i tlen, co pozwala usunąć przebarwienia nagromadzone w ciągu kilku lat. Pojedyncze naświetlanie trwa 15 minut i jest powtarzane trzykrotnie podczas jednej sesji. Zabieg laserowego wybielania zębów jest krótki – trwa mniej niż godzinę.

Po laserowym wybielaniu zębów

Efekty wybielania laserowego zębów zobaczymy zaraz po jego zakończeniu, choć pełne rezultaty będą widoczne dopiero po upływie 12-24 godzin. Dwie godziny po zabiegu nie można jeść, żuć gumy oraz myć zębów. W okresie stabilizacji procesu wybielania, który trwa od 2 do 3 tygodni, pacjent zobowiązany jest przestrzegać tzw. białej diety, gdzie zakazane jest picie m.in. kawy, herbaty, coca coli, soku porzeczkowego i czerwonego wina. W tym czasie zęby dość intensywnie pochłaniają każdy barwnik, dlatego niezastosowanie się do tych zaleceń może zniwelować rezultaty całego zabiegu.

Trwałość wybielania laserowego zębów w dużym stopniu zależy od pacjenta. Efekty zabiegu mogą utrzymywać się przez okres około dwóch lat. Jeśli jednak pacjent ograniczy spożywanie mocno barwiących potraw, przestanie palić, a także będzie regularnie poddawać się skalingowi zębów (zabieg usuwania kamienia nazębnego) - pięknym uśmiechem będzie mógł cieszyć się jeszcze dłużej.

Po wykonaniu zabiegu laserowego wybielania zębów należy dodatkowo zwiększyć dbałość o higienę jamy ustnej. W tym celu pomocne okaże się stosowanie raz w tygodniu specjalnego żelu ze zwiększoną zawartością fluoru. 

Czy laserowe wybielanie zębów jest bezpieczne?

Laserowe wybielanie zębów - efekty

Laserowe wybielanie zębów jest metodą szybką i skuteczną, jednak ma również swoje wady. W trakcie jego przeprowadzania u niektórych pacjentów może pojawić nadwrażliwość termiczna, a także osłabienie szkliwa. Należy się liczyć z możliwością podrażnienia dziąseł czy pozabiegową nadwrażliwością zębów.

Pod wpływem wiązki lasera, żel nałożony na zęby jest natychmiast aktywowany, nie zalega w jego okolicach, dzięki czemu podrażnieniu nie ulegają okoliczne tkanki miękkie. Dodatkowo żel chroni zęby przed przegrzaniem i pojawieniem się bólu. Ryzyko wystąpienia tych objawów uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta jak i od sprzętu stosowanego w gabinecie. Światło zimne, jakie emitują lampy LED, zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zabiegu.

Decyzję o wykonaniu tego zabiegu powinniśmy na samym początku skonsultować z naszym dentystą. Istnieją przeciwwskazania przez które nie każdy może się mu poddać. Zdarza się również, że kość zęba ma żółte zabarwienie i nic nie będzie w stanie tego zmienić.

Przeciwwskazania do laserowego wybielania zębów

●     zapalenia i recesja dziąseł,
●     mechaniczne i próchnicowe uszkodzenia zębów,
●     choroby przyzębia,
●     nadwrażliwość termiczna uzębienia,
●     duża ilość wypełnień i koron w zębach przednich,
●     ciąża i okres karmienia piersią,
●     wiek poniżej 16 lat,
●     niektóre przebarwienia nieorganiczne (polekowe).

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Zabieg laserowego wybielania zębów nie należy do najtańszych metod profesjonalnego rozjaśniania uzębienia. Tego typu zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych lamp można przeprowadzić w większości klinik i gabinetów stomatologicznych na terenie całego kraju. Ceny oscylują w granicach 800-2000 zł. Efektów laserowego wybielania zębów nie da się osiągnąć na zawsze, dlatego zalecane jest powtarzanie zabiegu, co 3-4 lata.

Jeśli potrzebujesz gotówki na zabieg laserowego wybielania zębów, możesz zdecydować się na pożyczkę ratalną od Wonga. Pożyczkę w wysokości 2000 złotych możemy spłacić w dogodnych ratach. Dla przykładu: spłata rozłożona na 24 miesiące to zaledwie koszt 100,59 miesięcznie.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).