Przejdź do treści

Laserowa korekcja oczu – koszt i podstawowe informacje na temat zabiegu

Udostępnij:

Korekcja wzroku metodą laserową to jedna z najskuteczniejszych metod zlikwidowania wady, pozbycia się na zawsze okularów lub korekcyjnych szkieł kontaktowych. Nie ma się więc co dziwić, że zabiegi te, choć nie refundowane przez NFZ, cieszą się stale rosnąca popularnością. Tylko Ci, którzy na co dzień muszą nosić okulary lub szkła wiedzą, że jest to uciążliwie.

Laserowe zabiegi usuwania wad wzroku to jedna z najnowocześniejszych metod. Urządzenia, dzięki którym możliwie jest przeprowadzanie tego typu korekcji wzroku, zapewniają znakomite efekty zabiegu, który trwa zwykle kilkanaście minut. Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta, bardzo rzadko występują jakiekolwiek skutki uboczne. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych.

Przebieg zabiegu

Laserowa korekcja oczu - koszt i podstawowe informacje na temat zabiegu


Jedna z najnowocześniejszych metod korekcji wzroku wykorzystuje laser excimerowy. W urządzeniu tym zastosowano jedną z najnowszych technologii, dzięki której mogła się rozwinąć chirurgia refrakcyjna.

Laser excimerowy umożliwia zmianę krzywizny rogówki czyli przedniej części oka, co w konsekwencji pozwala na tworzenie się prawidłowego, czytelnego obrazu w oku. Sam zabieg polega na dostarczeniu do gałki oka wiązki światła laserowego, a za jej pomocą modeluje się kształt rogówki tak, aby światło mogło skupiać się na siatkówce w sposób prawidłowy. Moc wiązki światła laserowego musi być precyzyjnie dobrana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. To zostaje określone w drodze wcześniejszych badań diagnostycznych. 

W czasie zabiegu laser osiąga częstotliwość 750 Hz, a w tych warunkach jest on w stanie korygować jedną dioptrię w ciągu 1–2 sekund. Dzięki temu czas zabiegu jest krótki. Każde tego typu urządzenie wyposażone jest w system śledzenia ruchów gałki ocznej i może to robić aż w sześciu płaszczyznach.

Ciekawostką jest też fakt, że cała procedura przeprowadzana jest bezdotykowo, bo z okiem styka się tylko wiązka światła laserowego. Oczywiście dla większego komfortu pacjenta, stosuje się znieczulenie miejscowe w formie kropelek, które zostają zaaplikowane do oczu. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że efekt końcowy zabiegu uzależniony jest od uwarunkowań anatomicznych oka czyli od grubości rogówki i promienia korygowanej krzywizny.

Kto może skorzystać z tego zabiegu?

Procedurze laserowej korekcji wzroku mogą być poddani pacjenci, którzy ukończyli 21 lat. Do tego momentu wady wzroku mogą się ciągle rozwijać, co uniemożliwia prawidłową ocenę stanu pacjenta. W momencie kwalifikacji do zabiegu, wada wzroku musi mieć już stałą postać, która utrzymuje się na identycznym poziomie co najmniej przez pół roku.

Nie każdy też może skorzystać z dobrodziejstwa technologii laserowej w zakresie korekcji wad wzroku. Zabiegu nie można przeprowadzić u pacjentów, u których rozwinęła się jaskra, zaćma lub aktywne stany zapalne. Podobnie odwarstwienie siatkówki lub nawet zespół suchego oka uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. 

Pacjenci, którzy cierpią na ogólnoustrojowe dolegliwości ze strony układu neurologicznego lub doskwierają im schorzenia o podłożu reumatologicznym również nie mogą poddawać się laserowej korekcji wzroku. Po ustąpieniu objawów, po konsultacji lekarskiej, mogą jednak być zakwalifikowani do zabiegu. Do innych przeciwwskazań należą infekcje wirusowe, alergie oraz ciąża.

Ile kosztuje zabieg?

Zabiegi laserowej korekcji wzroku niestety nie należą do tanich. Nie wiadomo dlaczego, ale państwowa służba zdrowia traktuje je jako zabiegi kosmetyczne, co przecież kłóci się z ideą samego zabiegu. Koszt przeprowadzenia zabiegu laserem excimerowym to kwota ponad 2000 złotych, ale jest to najniższa suma, jaką płaci się za skorygowanie wady wzroku w jednym oku. Cena ta może być znacznie wyższa, w zależności od stopnia trudności wykonania zabiegu. 

Tak poważna kwota często przekracza możliwości finansowe pacjenta. Jednak korzyści płynące z zabiegu sprawiają, że wielu z nich korzysta z dodatkowych źródeł finansowania, chociażby z pożyczek oferowanych przez Wonga, bo są one korzystne i łatwo dostępne. Wszystko rekompensują potem efekty zabiegu i radość z możliwości dostrzegania gołym okiem cudownych kształtów i kolorów, które nas otaczają.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.