Przejdź do treści

Lampy solarne – inwestycja, która się opłaca

Udostępnij:

Oświetlenie solarne robi coraz większą karierę. Wykorzystuje energię słoneczną, która ma dwie niezwykle atrakcyjne zalety: jest odnawialna i darmowa. Bez względu na to, czy bierzemy pod uwagę ekologię, czy kwestie ekonomiczne, lampy solarne wydają się dobrym pomysłem. Jeszcze lepiej wypadają, kiedy spojrzymy na ich estetykę.

Technologia lamp solarnych

Oświetlenie solarne różni się od tradycyjnego oświetlenia tym, że nie wymaga zasilania energią elektryczną. Takie lampy nie zużywają prądu i nie wymagają doprowadzającego je okablowania. Wykorzystują energię słoneczną, którą gromadzą za dnia dzięki specjalnym panelom słonecznym. Zamieniają ją na energię elektryczną i magazynują w akumulatorach. Tak zmagazynowaną energię wykorzystują następnie do napędzania diody LED, która daje światło.

Światło uzyskane w ten sposób różni się nieco od tradycyjnych żarówek. Jest słabsze i łagodniejsze, ma małe natężenie i chłodną barwę. Wbrew pozorom lampy solarne nie potrzebują bardzo długiej ekspozycji na ostre światło słoneczne, choć czas ich świecenia może ulec skróceniu, jeśli nie zmagazynują wystarczająco energii.

Lampy solarne zwykle montuje się w bardzo prosty sposób. Sprzedawane są albo ze specjalną szpilą, którą wbija się w ziemię, a następnie na niej umieszcza właściwą lampę, albo na możliwych do przymocowania do ściany kinkietach.

Co można oświetlić lampami solarnymi?

Co można oświetlić lampami solarnymi?

Ze względu na konieczność ładowania energią słoneczną, lampy solarne przeznaczone są do użytku zewnętrznego. Co prawda powoli upowszechniają się solarne latarnie, stanowiące alternatywę dla oświetlenia ulicznego (i solidne odciążenie budżetu gmin), ale w prywatnym sektorze, gdzie lampy solarne zyskały największą popularność, używa się ich przede wszystkim w ogrodach, na podjazdach i przy wejściu do domu.

Lampy solarne spisują się świetnie jako oświetlenie ogrodu, ponieważ ich światło tworzy niesamowity klimat. Decydując się na tego typu oświetlenie, musimy nabyć większą ilość lamp, ze względu na ich małą moc, ale dzięki temu światło jest bardziej rozproszone i tworzy ciekawsze układy.

Co więcej, ponieważ te lampy nie potrzebują żadnego okablowania i energii elektrycznej doprowadzanej z zewnątrz, nadają się również do oświetlania zbiorników wodnych. W praktyce oznacza to, że wybierając lampę na specjalnej podstawce (lampę pływającą, zwaną też zniczem) można umieścić ją na środku oczka wodnego, bez żadnego ryzyka.

W zależności od technologii, lampy solarne mogą włączać się automatycznie z nastaniem zmierzchu lub być aktywowane czynnikiem ruchu. O ile pierwsze rozwiązanie sprawdza się dobrze w ogrodach, o tyle drugie sprawia, że są one cenione w oświetlaniu ścieżek i podjazdów. Także ganki mogą być oświetlane przy ich użyciu.

Różne kształty i rozmiary

Lampy solarne produkowane są w różnych kształtach, umożliwiających różnego rodzaju montaż i odmienne aranżacje. Najpopularniejsze są modele w formie niskich słupków zakończonych częścią świecącą, które wbija się w grunt. Są jednak lampy większe i wyższe. Możemy znaleźć modele w kształcie kul, lampy do zawieszenia, lampy stylizowane na reflektory czy wspomniane lampy nawodne.
 

Różne kształty i rozmiary


Przy wyborze lamp pamiętajmy, że będą one wystawione na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, dlatego warto wybrać te wykonane z trwalszych materiałów, które wytrzymają zmiany temperatury bądź wilgoć.

Czy to się opłaca?

Rozstrzał cen lamp solarnych jest stosunkowo duży. Wszystko zależy od użytych materiałów, wielkości, kształtu, zdobień i dodatkowych technologii (czujnik ruchu, czujnik zmierzchu). Najtańsze lampy można dostać już za kilka złotych, droższe – za kilkadziesiąt.

Koszt oświetlenia ogrodu czy podjazdu takimi lampami jest o tyle wyższy, że potrzebujemy większej ich ilości do oświetlenia powierzchni, z którą radziła sobie mniejsza ilość lamp elektrycznych. Jednak lampy solarne są trwałe i tanie w eksploatacji.

Choć trwałość lamp solarnych również uzależniona jest od technologii zastosowanych przy ich produkcji, to mówimy tutaj o dużych liczbach. Fotoogniwa używane przy takich lampach mają żywotność sięgającą nawet 20 lat. Diody w nich używane pracować mogą około 100 000 godzin. Nawet przy 8 godzinach świecenia dziennie daje to wynik ponad 34 lat! 

Ale trwałość lamp solarnych wydaje się mniejszą ich zaletą, kiedy pomyślimy, ile oszczędności przychodzi z ich eksploatacji. Otóż rachunek za światło z tego rodzaju lamp wynosi oczywiście zero złotych. Co miesiąc. Zasila je światło słoneczne, a to – na szczęście – nic nas nie kosztuje. Dlatego dzięki tym lampom oszczędzamy każdego dnia. A do tego dajemy nieco odetchnąć naszej planecie.

Jeśli rozważamy wymianę oświetlenia na lampy solarne, nie ma się co zastanawiać. Początkowy, jednorazowy wydatek zwróci się szybko. W zdobyciu dodatkowych pieniędzy na inwestycję pomóc może np. Wonga, dzięki czemu szybko zrealizujemy piękny, ekologiczny i ekonomiczny projekt oświetlenia ogrodu czy podjazdu.

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.