Przejdź do treści

Lampa przeciwbólowa - jak działa?

Udostępnij:

Lampa przeciwbólowa Sollux jest urządzeniem elektrycznym, dzięki któremu wykonuje się zabiegi ciepłolecznicze i światłolecznicze. Zabiegi te przeprowadzane są głównie w gabinetach fizykoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Lampa emituje promieniowanie podczerwone IR (Infrared Radiation), które korzystnie oddziałuje na organizm człowieka.

Nagrzewanie lampą Sollux wykorzystywane jest jako metoda wspomagająca leczenie między innymi bólów mięśniowych, zmian skórnych i stanów zapalnych. Lampy nagrzewające stosuje się z powodzeniem w stanach rekonwalescencji, w przypadku kontuzji i urazów układu kostnego oraz przy problemach ze stawami. I choć lampa emituje promieniowanie podczerwone, to dodatkowo wykorzystuje się filtry – niebieski i czerwony, które zmieniają widmo promieniowania poprzez jego różną zdolność wnikania w głąb skóry lub tkanki podskórnej.

Lampa Sollux – działanie 

Lampa przeciwbólowa - jak działa?


Lampy nagrzewające Sollux emitują krótkofalowe promieniowanie Infrared, które jest bezpieczne dla człowieka. Długość fali waha się w przedziale od 1200 do 1400 nm. Osoba poddająca się zabiegowi odczuwa przyjemne ciepło, miejsca poddane naświetlaniu są delikatnie rozgrzewane, co ma też skutek relaksacyjny. Pod wpływem promieni IR naczynia krwionośne lekko rozszerzają się, co sprawia, że krew zaczyna szybciej krążyć. Poprawia się ogólny metabolizm, organizm zostaje lepiej odżywiony i dotleniony.

W czasie zabiegu obniża się napięcie mięśniowe, co powoduje ustąpienie wielu dolegliwości bólowych. Promieniowanie działa też przeciwzapalnie oraz pobudza receptory cieplne skóry. Po zabiegach pacjenci są zrelaksowani, a to natychmiast wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia.

Zastosowanie filtra czerwonego w lampie Sollux sprawia, że następuje selekcja promieni w ogólnej wiązce i przepuszczane są tylko te czerwone, widzialne oraz podczerwone. Dzięki temu naświetlania z filtrem czerwonym stosuje się przy występowaniu stanów zapalnych i dla poprawy ukrwienia tętniczego. Filtr niebieski sprawia, że przepuszczane są głównie promienie o barwie niebieskiej, a osłabione są promienie czerwone. To zmniejsza głębokość, na którą dostają się promienie podczerwone, a tym samym zabieg ma charakter przeciwbólowy i uspokajający.

Zabiegi z wykorzystaniem lamp Sollux stosowane są głównie w specjalistycznych gabinetach rehabilitacyjnych. Lampy nagrzewające spotkać można też w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach spa. Choć są to urządzenia drogie, obecnie wielu pacjentów decyduje się na zakup takiej lampy do domu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z różnymi dolegliwościami lub znajdujących się w stanach rekonwalescencji po przebytych kontuzjach i urazach. Dokładniejsze informacje na temat zakupu lamp solarnych znajdziesz w artykule „Lampy solarne – inwestycja, która się opłaca.”

Lampa nagrzewająca – zastosowanie

Lampa przeciwbólowa - jak działa?


Nagrzewanie lampą Sollux z filtrem czerwonym wskazane jest głównie przy takich dolegliwościach, jak:

  • długotrwale gojące się rany i inne uszkodzenia skóry,

  • wszelkiego rodzaju stany wysiękowe,

  • czyraki i odleżyny,

  • stany i blizny po zabiegach chirurgicznych,

  • zapalenia zatok zarówno czołowych, jak i szczękowych,

  • oparzenia fotochemiczne.

Ponadto znakomite efekty odnotowywane są przy wspomaganiu leczenia trądziku pospolitego. 

Naświetlania lampą Sollux z zastosowaniem filtra niebieskiego wskazane są, gdy występują:

  • problemy skórne, które obejmują dolegliwości ze względu na nadmiernie suchą i wrażliwą skórę, na wszelkiego typu podrażnienia włącznie z uciążliwym złuszczaniem się naskórka,

  • odmrożenia,

  • rozszerzone naczynia krwionośne oraz naczynka włosowate, znajdujące się bezpośrednio pod skórą,

  • nerwobóle nerwów trójdzielnych, potylicznych, a nawet dolegliwości związane z rwą kulszową i zapaleniem korzonków.

Lampa Sollux – przeciwwskazania

Niestety nie wszyscy mogą poddawać się naświetlaniom lampami sollux. Z takich zabiegów nie mogą korzystać osoby, u których występują stany gorączkowe, niewydolność krążeniowa oraz jakiekolwiek predyspozycje do występowania krwawień. Absolutnym przeciwwskazaniem jest gruźlica płuc, miażdżyca tętnic, choroby i zmiany nowotworowe, a także ciąża.

Zabiegów wykorzystujących lampy Sollux nie wolno stosować u osób z dolegliwościami kardiologicznymi. W szczególności nie wolno stosować naświetlań u osób w stanach po zawale serca oraz u tych, u których występuje nadciśnienie tętnicze. Wyraźnymi przeciwwskazaniami są także zmiany troficzne, występujące obrzęki, a nawet jaskra.

Lampa Sollux – jak stosować?

W czasie zabiegu, skóra w miejscu naświetlania powinna być sucha i wolna od wszelkich kremów, maści czy oliwek. Pacjent musi mieć okulary ochronne, które zabezpieczą oczy przed promieniowaniem. Intensywność naświetlania dostosowuje się do indywidualnych możliwości pacjenta, który powinien odczuwać intensywne ciepło, ale odczucie to musi być przyjemne i nie może wywoływać dyskomfortu. Lampę ustawia się w odległości 30–50 cm od skóry pacjenta, a zabieg powinien trwać około 15–20 minut.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).