Przejdź do treści

Ćwiczenia z taśmą do ćwiczeń: jakie i dla kogo?

Udostępnij:

Taśma do ćwiczeń to gadżet sportowy, który z każdym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników. Guma do ćwiczeń jest niedroga, uatrakcyjnia trening i można ją wszędzie ze sobą zabrać! Kto może ćwiczyć przy użyciu taśmy treningowej i jakie jeszcze są zalety jej stosowania?

Taśma do ćwiczeń – zalety stosowania

Taśma do ćwiczeń to gumowa lub lateksowa wstęga (albo obręcz), którą można wykorzystać w treningu ogólnorozwojowym, siłowym, rozciągającym i rehabilitacyjnym. Jest stosowana jako gadżet urozmaicający ćwiczenia z zakresu fitnessu, jogi. Stosowanie gumy do ćwiczeń wiąże się z wieloma zaletami, z których najważniejsze to:

  • możliwość wykonywania ćwiczeń w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie,
  • zwiększenie efektywności treningu dzięki intensywnemu napięciu mięśni,
  • możliwość trenowania różnych partii mięśni przy użyciu jednego, niedrogiego przyrządu,
  • wiele korzyści dla ciała: modelowanie sylwetki, pozbycie się cellulitu, poprawa koordynacji ruchowej, wzmocnienie mięśni głębokich i utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Dla kogo przeznaczone są gumy do ćwiczeń?

Ogromną zaletą taśm do ćwiczeń jest to, że są przeznaczone niemal dla każdego. Taśmy różnią się od siebie grubością i siłą oporu. Na rodzaj gumy do ćwiczeń wskazuje jej kolorystyka, ale uwaga: nie ma ujednoliconego wzorca doboru kolorów, każdy producent ustala indywidualnie, który kolor odpowiada większemu, a który mniejszemu oporowi, więc przed zakupem warto upewnić się, jaką taśmę do ćwiczeń nabywamy.

Guma do ćwiczeń


Guma treningowa to gadżet sportowy odpowiedni dla:

  • osób po urazach wymagających rehabilitacji,
  • osób starszych, pragnących utrzymać sprawność fizyczną, wyeliminować bóle mięśni i stawów,
  • kobiet w ciąży, pragnących wzmocnić mięśnie,
  • osób pragnących wyrzeźbić sylwetkę, wzmocnić mięśnie, pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej i zlikwidować cellulit,
  • sportowców, zwłaszcza tych uprawiających sztuki walki oraz dla pływaków.

Jak wybrać odpowiednią taśmę do ćwiczeń?

Taśmy do ćwiczeń są bardzo zróżnicowane pod względem grubości i mają bardzo różne ceny, rozpoczynające się już od 20 zł, a kończące się na kwocie nawet 300 zł. Dla osób początkujących polecane są najcieńsze (i z reguły najtańsze) taśmy do ćwiczeń o najmniejszym oporze. Wraz z upływem czasu warto inwestować w kolejne, grubsze gumy oporowe, dzięki którym trening będzie coraz bardziej efektywny.

Taśmę do ćwiczeń warto dobierać na podstawie indywidualnych oczekiwań, możliwości i planów treningowych. Przed zakupem warto dowiedzieć się, do jakiego rodzaju ćwiczeń dedykowana jest dana guma.

Jeśli chodzi o ceny taśmy do ćwiczeń, to nie warto decydować się na najtańsze rozwiązania. Tanie gumy do rozciągania wykonane są zwykle z kiepskiej jakości tworzywa. Nie tylko ulegają one dość szybko uszkodzeniu, ale i grożą wystąpieniem kontuzji, jeśli np. guma pęknie w trakcie wykonywania ćwiczenia. Specjaliści polecają przede wszystkim trwałe i elastyczne taśmy do ćwiczeń z lateksu, których powinny wystrzegać się jedynie osoby ze stwierdzoną alergią na lateks.

Przykładowe ćwiczenia z gumą

Ćwiczenia z taśmą do ćwiczeń: jakie i dla kogo?

 

Ćwiczenie z gumą na pośladki: połóż się na plecach, nogi zegnij w kolanach, gumę chwyć na szerokość barków i ułóż na biodrach. Ręce trzymaj wyprostowane wzdłuż ciała. Unieś biodra, tak, by tworzyły linię prostą z tułowiem, jednocześnie końce taśmy dociskając do podłogi. Następnie powoli opuść biodra i pośladki, ale nie dotykaj nimi podłogi – cały czas utrzymuj napięcie mięśni. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Ćwiczenie z gumą na uda i pośladki: stań w niewielkim rozkroku i obwiąż gumą nogi poniżej kolan. Ugnij kolana, tułów pochyl delikatnie do przodu, dłonie oprzyj na biodrach. Zrób wykrok w lewo, następnie dosuń prawą nogę, później zrób wykrok w prawo i dosuń lewą nogę. Powtórz ćwiczenie po 15 razy na każdą ze stron. Uwaga: pracę mięśni pośladków możesz kontrolować za pomocą kąta nachylenia tułowia: im bardziej pochylisz się w przód, tym intensywniej pracować będą mięśnie.

Trening nóg z gumą do ćwiczeń: połóż się na plecach, gumę zahacz o stopy, jednocześnie trzymając mocno końce gumy w dłoniach. Ręce trzymaj wyprostowane wzdłuż ciała. Wyprostowane nogi unieś do góry. Następnie ugnij nogi w kolanach i pulsacyjnymi ruchami wypychaj gumę do góry. Powtórz 20 razy.

Ćwiczenie mięśni brzucha: usiądź na podłodze, nogi zegnij w kolanach i oprzyj pięty o podłogę. Gumę do ćwiczeń chwyć oburącz na szerokości barków, ręce wyprostuj przed siebie. Tułów odchyl lekko do tyłu i oderwij stopy od podłogi, przyciągając kolana w kierunku klatki piersiowej, do rozciągniętej gumy. Opuść nogi i oprzyj pięty o podłogę. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Zaleca się wykonywanie ćwiczeń z gumą trzy razy w tygodniu. Każdy trening należy rozpocząć od rozgrzewki i zakończyć rozciąganiem mięśni – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia kontuzji i pojawienia się bolesnych zakwasów.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).