Przejdź do treści

Książki, które każdy mężczyzna powinien przeczytać

Udostępnij:

Kto nie czyta, jest nudziarzem – a chyba nie chcesz, żeby Cię tak postrzegano? Współczesny atrakcyjny mężczyzna nie tylko świetnie wygląda i umie rozmawiać z kobietami, ale też zna się na literaturze. Jakie książki godne przeczytania warto polecić mężczyznom?

Książka dla mężczyzny – jaka powinna być?


Książki, które każdy mężczyzna powinien przeczytać


Pytani o książki godne przeczytania, mężczyźni wskazują najczęściej – co zaskakujące – tytuły, przedstawiające historie mężczyzn na rozdrożu, znajdujących się w pewnym kryzysie lub zmagających się z poważnymi problemami. W ten schemat doskonale wpisuje się debiutancka powieść Johna Fowlesa – „Mag”. Fowles napisał ją w latach 60. ubiegłego wieku, częściowo na podstawie własnych doświadczeń – podobnie jak bohater swojej książki pracował jako nauczyciel na jednej z greckich wysp. Innym przykładem może być kultowa książka, którą w 1927 r. wydał Herman Hesse – „Wilk stepowy”. To, jak się mówi, rozterki samotnika, który stanowić może idealną ilustrację wrażliwca, zagubionego w brutalnym wieku XX.

Dobra książka dla mężczyzny – może coś z klasyki?

Jeśli trop, jaki podjęliśmy w poprzedniej części artykułu, jest właściwy, warto polecić kilka innych klasycznych już pozycji o podobnej konstrukcji bohatera. Losy zagubionego w coraz bardziej skomplikowanej rzeczywistości uchodźcy z nazistowskiej III Rzeszy opisuje brawurowo Erich Maria Remarque w jednej ze swoich najlepszych powieści - „Łuk triumfalny”. Remarque, znany z pacyfistycznych poglądów, rozważa moralne dylematy głównego bohatera, który zdaje się przegrywać z ludzką agresywnością i bezlitosnym losem.

Jedną z najbardziej cenionych powieści w historii literatury jest „Czarodziejska góra” Tomasza Manna, która – z racji bohatera, doskonale pasującego do stworzonego przez nas profilu – również można zaliczyć do kanonu książek polecanych dla mężczyzn. To z pewnością lektura wymagająca sporego wysiłku intelektualnego. Zostanie on jednak sowicie wynagrodzony.

Tytułem, którego nie można pominąć nie tylko w zestawieniu obejmującym książki dla mężczyzn, ale i klasykę literatury w ogóle, jest pierwsza – i w opinii wielu najlepsza – książka, jaką napisał William Golding. „Władca much” to pełna grozy i trzymająca w napięciu alegoryczna opowieść o upadku kultury. Jej bohaterami autor uczynił grupę kilkuletnich chłopców, ocalałych z katastrofy lotniczej, którzy na bezludnej wyspie chcą zorganizować własne, nowe społeczeństwo. Próby te prowadzą jednak do katastrofy.

W męskim świecie toczy się również akcja najbardziej znanej powieści Josepha Hellera „Paragraf 22”. Cytaty z tej książki, jak i jej motyw przewodni – absurdalny zapis prawa – co i rusz pojawiają się w popularnych dzisiaj filmach i serialach. To groteskowe i gorzkie spojrzenie na bezsens dzisiejszej wojny oraz studium psychiki człowieka, postawionego w sytuacji bez wyjścia.

Gdzie kupować książki?

Książki, które każdy mężczyzna powinien przeczytać


Niemal wszystkie pozycje, które zdecydowaliśmy się polecić jako ciekawe książki dla mężczyzn, znajdują się w kanonie powieści klasycznych. Dlatego też ich zakup nie powinien stanowić problemu, co więcej - nie będzie wydatkiem nadmiernie obciążającym Twój portfel. Jeśli zależy Ci na tym, by zaoszczędzić i nie masz nic przeciwko książkom z drugiej ręki, warto odwiedzić także internetowe i stacjonarne antykwariaty. Tam cena powinna być o kilkanaście złotych niższa. Niektóre z polecanych przez nas tytułów – jak np. „Władca much” Goldinga czy „Mag” Fowlesa – zostały też wydane w wersji kieszonkowej i są dostępne w tanich księgarniach.  

Jeśli zastanawiasz się nad obdarowaniem mężczyzny dobrą książką, ale nie wiesz, czy to na pewno dobry pomysł, zajrzyj do artykułu „Prezent urodzinowy do 100, 500 i 1000 zł - co wybrać??”.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.