Przejdź do treści

Ile kosztuje wyprawka dla przedszkolaka?

Udostępnij:

Choć z końcem wakacji popularny staje się temat wyprawki dla pierwszoklasisty, także przedszkolaki muszą przygotować się do nowego środowiska, w którym będą spędzały dużą część swojego dnia. Rodzice muszą wiedzieć co taka wyprawka powinna zawierać i jaki będzie jej koszt. Ile więc kosztuje wyprawka dla przedszkolaka? 

Wyprawka do przedszkola – jak zaplanować zakupy?

Większość przedszkoli jeszcze przed wakacjami organizuje spotkania informacyjne dla rodziców. Niektóre placówki posiadają też swoje strony www, na których można znaleźć materiały informacyjne. Na tych spotkaniach i stronach zwykle informuje się rodziców co powinna zawierać wyprawka dla przedszkolaka. Jest to o tyle ważne, że różne przedszkola mają różne wymagania.

Jeśli nie masz pewności, co do wymaganej wyprawki dla przedszkolaka, zawsze możesz poprosić o pomoc pracowników placówki, do której posyłasz dziecko.

Podstawa wyprawki dla przedszkolaka

Podstawa wyprawki dla przedszkolaka

 

Co powinna zawierać podstawowa wyprawka dla przedszkolaka?:

  • buty na zmianę. Powinny być wygodne, dobrze dopasowane i zapinane na rzepy. Koszt takich butów to ok. 40-50 zł. Pamiętajcie, by regularnie zwracać uwagę na to, czy buty nie wymagają wymiany, gdyż stopy maluchów bardzo szybko rosną!
  • worek, służący do przechowywania obuwia również jest nieodłącznym elementem wyprawki dla przedszkolaka. Proste modele takich worków kosztują 10–20 zł, więcej zapłacimy za worki ręcznie wykonane albo wykorzystujące postaci z popularnych bajek (choć te ostatnie też można znaleźć w cenach nie przekraczających 20 zł).

Osobną kwestią jest leżakowanie. Nie wszystkie przedszkola je praktykują, różnie też jest organizowane. Jeśli jednak szykujesz wyprawkę dla 3-latka upewnij się, jak będzie w jego przedszkolu. Do leżakowania dziecko potrzebuje piżamkę (20–30 zł). Niektóre przedszkola wymagają zakupu śpiworka (ceny są bardzo zróżnicowane), inne pościeli. Warto upewnić się, jaki powinien być jej rozmiar. Ten wydatek może wynieść około 50 zł.

Artykuły higieniczne

Tu znów sytuacja zależy od przedszkola. Zwykle jednak trzeba kupić dziecku szczoteczkę do zębów i ręczniczek (w przybliżeniu 2 x 10 zł). Niektóre przedszkola zapewniają swoim podopiecznym mydło, a czasem nawet pastę do zębów. Inne tego nie robią, wtedy trzeba dziecko zaopatrzyć w odpowiedni zestaw (za ok. 10 zł).

Jeśli dziecko nadal używa pieluch, trzeba zadbać o ich zapas. Podobnie z chusteczkami higienicznymi. Dobrym pomysłem jest zostawienie w przedszkolu zapasowego ubrania: bielizny, koszulki i spodni. Nie są to jednak standardowe elementy wyprawki przedszkolaka, dlatego nie będziemy wliczać ich w ogólną pulę.

Artykuły plastyczne

Przedszkola najczęściej przyjmują jeden z trzech sposobów zarządzania artykułami plastycznymi. Pierwszy polega na tym, że rodzice otrzymują listę artykułów potrzebnych przedszkolakowi. Znajdują się na niej najczęściej: kredki, ołówki, farby plakatowe lub akwarelowe, plastelina, klej, bibuła oraz różnego rodzaju papiery (w tym bloki techniczne, rysunkowe, papiery kolorowe). Artykuły te są podpisane i pozostają do dyspozycji naszej pociechy.

Inne przedszkola wolą same zarządzać swoimi zapasami, pobierając od rodziców niewielką zazwyczaj kwotę na zakup potrzebnych artykułów (co bywa też bardziej wydajne). W jeszcze innych placówkach stosuje się pomieszanie tych metod, to znaczy rodzice otrzymują listę potrzebnych artykułów, które jednak lądują we wspólnej puli do użytku wszystkich przedszkolaków.

Na artykuły plastyczne wydamy około 100 zł, chociaż kwota ta może być wyższa, jeśli zainwestujemy w materiały dobrej jakości. Nie jest to jednak konieczne, gdyż nawet utalentowany przedszkolak nie wykorzysta możliwości topowych producentów mazaków czy farb, nie potrzebuje też do swoich kredek papieru o wysokiej gramaturze.

Wyprawka do przedszkola – podsumowanie

Wyprawka dla przedszkolaka

 
Wyprawka do przedszkola dla 3-latka może kosztować około 250-300 zł. Jej najdroższym elementem jest pościel, dlatego wyprawka dla 5-latka, który nie potrzebuje nowej pościeli, będzie tańsza. Warto zabrać dziecko na zakupy i pozwolić mu współdecydować np. o wyborze wzoru na piżamce czy pościeli. Dzięki temu maluch będzie się czuł pewniej, a pewność w pierwszych dniach przedszkola będzie mu potrzebna.

Wyprawka dla przedszkolaka musi zawierać podstawowe elementy, bez których przedszkolak nie może się obejść. Zakup poszczególnych elementów może delikatnie nadszarpnąć domowy budżet, jednak są to wydatki niezbędne, dlatego nie da się ich uniknąć.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).