Jak wybrać kino domowe?
Kino domowe ma wiele zalet. Jest to próba odtworzenia doświadczenia (obrazu i dźwięku) znanego z sal kinowych w warunkach prywatnego mieszkania czy domu.
Daje użytkownikowi pełną kontrolę nad seansem (film można zatrzymać w dowolnym momencie, poziom głośności dostosować do własnych upodobań, nie mówiąc już o pełnej dowolności w doborze repertuaru), pozostawia intymny, domowy charakter, nie wymaga zakupu ani rezerwacji biletów, a do tego umożliwia oglądanie materiałów, które w kinach pojawiają się rzadko albo wcale – jak koncerty czy transmisje wydarzeń sportowych. Ale dzisiejsza oferta kin domowych jest tak bogata, że może wprawić w lekką dezorientację.
Co składa się na kino domowe?
Kwestia składu kina domowego jest nieco myląca. W potocznym rozumieniu jest to zestaw audio-wideo, który poprzez obraz i dźwięk ma naśladować doświadczenie znane z kina. I tak jest. Musimy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się zakupić zestaw kina domowego, to nie uwzględni on jednego kluczowego elementu: telewizora.
Dzieje się tak z trzech powodów: po pierwsze, telewizor jest często najdroższym elementem kina domowego; po drugie, możemy dowolnie wybierać markę i parametry telewizora, jeśli nie jesteśmy zmuszani przez zestaw; po trzecie, zestawy kina domowego pracują z praktycznie wszystkimi dostępnymi obecnie na rynku telewizorami, więc możemy w dowolnej chwili zmienić go na nowy czy większy, zachowując resztę zestawu.
W telewizor musimy zaopatrzyć się więc osobno (lub zdecydować na ten, który już posiadamy). Nie musi on spełniać żadnych specjalnych wymogów, poza obsługą panoramicznego formatu obrazu 16:9. Oczywiście duża przekątna poprawi doświadczenie oglądania, ale nie ma tu żadnych obowiązujących standardów, tak samo jak w przypadku rodzaju telewizora (LCD, plazmowy).
Jeśli dysponujemy większym budżetem, dużym pomieszczeniem i wolną ścianą możemy w ogóle zrezygnować z telewizora na rzecz projektora cyfrowego – zestawy kina domowego będą działały z nim równie dobrze.
Co w takim razie znajdziemy w zestawie kina domowego? Wzmacniacz, odtwarzacz oraz kolumny. Często spotykanym rozwiązaniem jest łączenie wzmacniacza (amplitunera) z odtwarzaczem (obecnym standardem jest Blu-ray) w jednej obudowie. Zdarzają się też zestawy bez odtwarzacza (można go wtedy kupić osobno).
Liczba głośników jest zmienna i zależy od obsługiwanej przez zestaw liczby kanałów. Mogą być dwa głośniki (liczba kanałów 2.1), cztery (4.1) lub pięć (5.1). Jedynka po kropce oznacza, że zestaw zawiera dodatkowy kanał dla efektów niskich częstotliwości, pod który podpina się subwoofer. Oczywiście zdarzają się zestawy bez niego (2.0, 4.0, 5.0) oraz takie z większą ilością kanałów i głośników (6.1, 7.1), jednak najpopularniejsze są trzy wymienione wcześniej.
Zestawy z dużą ilością kanałów i głośników nadają się do dużych pomieszczeń – tylko w nich dźwięk będzie rozchodził się prawidłowo i dawał pożądany efekt. W mniejszych pomieszczeniach lepiej zdecydować się na skromniejszy zestaw głośników, który w praktyce brzmieć może w nich wyraźniej, niż zestaw wieloelementowy.
Na co zwrócić uwagę?
Liczba kanałów, która pociąga za sobą liczbę komponentów zestawu, jest ważnym, lecz nie jedynym kryterium doboru odpowiedniego dla nas zestawu kina domowego. Równie ważne będą inne parametry – część z nich będzie dla nas istotna, część niekoniecznie, dlatego trzeba dobrać zestaw pod własne preferencje.
Wśród dodatkowych parametrów znajduje się m.in. bezprzewodowe łączenie kolumn, które może być częściowe albo całkowite, obsługa łącza Wi-Fi, wbudowane radio, dodatkowe wejścia i wyjścia HDMI, umożliwiające podłączenie np. dwóch ekranów, złącza USB dające możliwość podpięcia zewnętrznej pamięci itd.
Jeśli zestaw zawiera odtwarzacz, to powinniśmy zwrócić uwagę także na jego parametry, takie jak ilość odtwarzanych formatów audio i video, obsługę napisów czy możliwość wyświetlania zdjęć.
Na jakie koszty należy się nastawić?
Ceny zestawów kina domowego są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Przede wszystkim liczą się tu parametry komponentów: moc kolumn, jakość dźwięku. Wpływ na cenę ma też marka producenta i dodatkowe parametry. Nie liczy się za to zbytnio ilość elementów wchodzących w zestaw.
Najtańsze zestawy można kupić za mniej niż 1000 zł. Są to duże zestawy, zawierające pięć głośników oraz subwoofer, odtwarzacz i wzmacniacz (w jednej obudowie). Zaspokoją podstawowe oczekiwania stawiane wobec kina domowego.
Zestawy lepszej jakości (choć często o mniejszej ilości elementów, pozbawione np. odtwarzacza), bardziej uznanych producentów, kosztują zwykle 2000–3000 zł. W tym przedziale możemy oczekiwać także wielu udogodnień, takich jak bezprzewodowe łączenie czy większa ilość gniazd HDMI i USB.