Przejdź do treści

Dziecko i technologia - kiedy czas na pierwszy telefon?

Udostępnij:

Małe dzieci z łatwością obsługują smartfony i tablety rodziców. Potrafią grać w gry zręcznościowe, proszą o znalezienie ulubionych bajek na YouTube, same wybierają numer do dziadków. Zwykle oznacza to, że wręczenie maluchowi własnej komórki, jest kwestią zaledwie kilku lat.

Trzeba jednak pamiętać, że smartfon nie tylko ułatwia młodemu człowiekowi i rodzicom wzajemny kontakt, ale może stać się przyczyną problemów. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się decyzję o zakupie telefonu dla dziecka.

Kiedy zacząć myśleć o telefonie dla dziecka i dlaczego warto to zrobić?

Przed wręczeniem maluchowi komórki, rodzic powinien zastanowić się, czy jest on na tyle odpowiedzialny, żeby stać się posiadaczem tego gadżetu. Nie ma konkretnej granicy wieku – może to być moment pierwszego wyjazdu na kolonie, rozpoczęcia podstawówki lub samodzielnego chodzenia i wracania ze szkoły.

Dziecko musi być wystarczająco dojrzałe, by zrozumieć, że smartfon nie jest zabawką, ale narzędziem, którym może zaszkodzić zarówno sobie, jak i innym. Dlatego bardzo ważne jest, aby porozmawiać z nim o regułach mądrego i etycznego korzystania z telefonu, a przede wszystkim o:

  • limicie czasu spędzanym na jego używaniu, w tym grach,
  • bezwzględnym odbieraniu połączeń od rodziców,
  • niekontaktowaniu się z osobami nieznajomymi i niewysyłaniu wiadomości, które mogły by stać się przyczyną problemów, np. takich, w których ośmieszają lub nękają inne dzieci, zdjęć osób, które zostały wykonane bez ich zgody czy roznegliżowanych.

Rodzice mogą podjąć decyzję o zakupie dla dziecka smartfonu, jeśli mają pewność, że nie brakuje mu rozsądku. Nie musi być to od razu telefon dotykowy - wystarczy używany, ale solidny, a przede wszystkim taki, który przetrwa liczne upadki.

Smartfon dla dziecka


Komórka w rękach młodego człowieka, to także obustronne korzyści. Po pierwsze, jest on pod kontrolą rodziców, ma z nimi stały kontakt i może wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia.

Możliwości smartfonu można wykorzystać nie tylko w celach rozrywkowych, ale także naukowych. Sprawdzą się tu liczne aplikacje edukacyjne w formie gier, służące do nauki języków obcych, przybliżające dziecku świat roślin i zwierząt, czy anatomię i funkcjonowanie ludzkiego ciała.

Maluch, który porusza się samodzielnie po cyfrowej rzeczywistości, a także potrafi znaleźć w Internecie niezbędne informacje, zaczyna rozumieć, że smartfon to nie tylko źródło dobrej zabawy, ale także praktyczne i pomocne narzędzie.

Wady posiadania przez dziecko smartfonu

Poza licznymi zaletami wyposażenia dziecka w telefon, istnieją także jego wady. Po pierwsze fale elektromagnetyczne wysyłane przez telefon, mogą mieć negatywny wpływ na mózg dziecka. Powodują m.in. nerwowość, trudności z zasypianiem, niezdolność do radzenia sobie ze złością, nudą i frustracją. W najgorszych przypadkach mogą opóźnić rozwój psychiczny malucha i przyczynić się do powstania nowotworów w wieku dorosłym.
 

dziecko-i-technologia-pierwszy-telefon

Nieograniczony dostęp do gier i świata wirtualnego zniechęca dziecko do kontaktu z rówieśnikami, wychodzenia na dwór oraz aktywności fizycznej, a także może stać się przyczyną uzależnienia. Maluchy, które spędzają przed ekranami komórek i komputerów zbyt wiele czasu przejawiają problemy w komunikacji, są bardziej płaczliwe, zmęczone i rozdrażnione.

Kolejnym problemem jest brak kontroli treści, które może przeglądać dziecko. Mowa przede wszystkim o stronach ukazujących przemoc i pornografię. Szczególnie, że młodzi wcale nie muszą ich szukać - najczęściej trafiają na nie przypadkowo. Na szczęście istnieją liczne programy, które umożliwiają kontrolę rodzicielską i chronią dziecko przed dostępem do treści nieadekwatnych do ich wieku.

Ponadto rodzic może mieć wgląd w zakupy aplikacji i gier oraz wszelkie transakcje, których maluch dokonał za pośrednictwem Internetu.

Czy zakup telefonu komórkowego dla dziecka to dobry pomysł? Jeśli rodzic właściwie zatroszczy się o bezpieczeństwo dziecka – jak najbardziej. Jednak należy pamiętać, że kontrola, bezpieczeństwo i z góry ustalone reguły używania telefonu są priorytetem!

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.