Przejdź do treści

Jakie urządzenia trzeba posiadać, aby odbierać naziemną telewizję cyfrową?

Udostępnij:

Wiele osób zastanawia się, jak odbierać telewizję naziemną. Od 2013 roku w Polsce obowiązuje standard DVB-T, więc na naszym telewizorze nie obejrzymy już analogowych kanałów telewizyjnych. Warto się natomiast zainteresować cyfrową telewizją naziemną. Cały czas poszerzana jest lista dostępnych kanałów, które oferują coraz lepszą jakość obrazu. Jeśli nie wiesz, jak uruchomić naziemną telewizję cyfrową, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Jak odbierać telewizję naziemną?

Jak odbierać telewizję naziemną?


Aby móc cieszyć się wysoką jakością kanałów telewizyjnych, musimy założyć w naszym domu instalację zakończoną odpowiednią anteną. Ponadto nasz telewizor powinien mieć wbudowany tuner DVB-T. Warto pamiętać, że w Polsce obowiązującym standardem dekodowania obrazu i dźwięku jest MPEG-4, a nie popularny w innych krajach MPEG-2. Właściciele starych telewizorów również mają możliwość odbierania telewizji naziemnej, ale o tym nieco więcej w kolejnym akapicie.

Czy musimy wymieniać sprzęt? Telewizor kineskopowy a telewizja cyfrowa

Wbrew powszechnej opinii, odbieranie telewizji cyfrowej naziemnej nie wymaga wymiany odbiorników. Na rynku dostępnych jest sporo dekoderów DVB-T, które z powodzeniem rozszerzą możliwości naszego leciwego, kineskopowego telewizora. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że stary telewizor nie pozwoli na cieszenie się tak dobrą jakością obrazu, jak nowy, pracujący w wysokiej rozdzielczości. Wyeliminowane na pewno zostaną szumy, które były powszechne w przypadku telewizji analogowej.

Jaki dekoder wybrać?

Obecnie dostępne dekodery to nie tylko łączniki pomiędzy anteną a telewizorem, ale również centrum domowej rozrywki. Pozwalają one na odtwarzanie filmów z zewnętrznych nośników pamięci, takich jak klucze USB czy dyski przenośne. Ponadto wiele z nich posiada port LAN, a nierzadko nawet łączność WiFi, umożliwiające nie tylko odbieranie telewizji naziemnej, ale również oglądanie materiałów wideo z Internetu. Ich cena rozpoczyna się już od 300 złotych. Tego typu dekodery zmienią nasz stary telewizor w Smart TV. Podstawowe modele przeznaczone tylko do oglądania telewizji cyfrowej znajdziemy już nawet za kilkanaście złotych. Posiadają one wyłącznie najważniejsze funkcje, jednak powinny usatysfakcjonować mniej wymagających użytkowników.

Dekoder, ale co dalej?

Dekoder, ale co dalej?


Kompletując zestaw umożliwiający odbiór cyfrowej telewizji naziemnej musimy wiedzieć, że dekoder DVB-T nie jest jedynym elementem, który należy kupić. Trzeba pamiętać o zakupie anteny, najlepiej przystosowanej na odbiór telewizji cyfrowej. Poza tym powinniśmy pamiętać o odpowiedniej długości przewodzie koncentrycznym, który kupimy na metry w każdym sklepie z elektroniką oraz wtykach typu F i przejściówkach na gniazdo antenowe.

Kupujemy telewizor przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze telewizora, który pozwoli nam na odbieranie naziemnej telewizji cyfrowej? Nasz nowy odbiornik musi obsługiwać wspomniany wcześniej standard MPEG-4. Jest to niezbędne, aby oglądać sygnał cyfrowy na terenie naszego kraju. Jeśli telewizor obsługuje system MPEG-2, to po wyszukaniu kanałów nie zobaczymy wizji, a jedynie usłyszymy fonię. Modele dostępne obecnie w sprzedaży w większości obsługują odpowiednie standardy dekodowania, jednak aby mieć stuprocentową pewność, że nowy sprzęt będzie właściwy, warto dokładnie przejrzeć jego specyfikację lub skonsultować się ze sprzedawcą. Kiedy kupimy sprzęt wyposażony jedynie w obsługę MPEG-2, będziemy zmuszeni do zaopatrzenia się w dodatkowy dekoder umożliwiający na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej – taki, jak w przypadku starych telewizorów.

Telewizja cyfrowa bez anteny? To możliwe, ale nie w przypadku wersji naziemnej

Wiele osób zastanawia się, czy telewizję naziemną można oglądać bez posiadania odpowiedniej instalacji. Aby móc ściągać programy na nasz telewizor z nadajników musimy mieć antenę, nawet jeśli nasze miejsce zamieszkania znajduje się bardzo blisko nadajników. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje anten – wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze doskonale sprawdzą się w przypadku, gdy znajdujemy się w obrębie wysokiego zasięgu sygnału DVB-T. Drugie charakteryzują się znacznie większą mocą, jednak konieczna jest ich instalacja za oknem. Jeśli chcemy oglądać telewizję cyfrową bez anteny, możemy zainwestować w abonament lokalnego operatora sieci kablowej, jednak wiąże się to z koniecznością podpisania umowy na kilka lat i płacenia comiesięcznego abonamentu. Pamiętajcie, że telewizja naziemna jest bezpłatna, więc zainwestowanie nawet kilkuset złotych w wysokiej jakości instalację zwróci się szybciej niż myślicie.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.