Jakie tapety wybrać do kuchni?
Tapety są świetnym i uniwersalnym rozwiązaniem, które pozwala jednocześnie ochronić ściany i nadać im funkcję dekoracyjną. Nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń, także do kuchni. Jednak aby sprawdziły się w kuchennych warunkach, muszą spełniać pewne wymagania.
Jaki rodzaj tapet nadaje się do kuchni
Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem, w którym panuje coś w rodzaju domowego mikroklimatu. Cechuje się on przede wszystkim dużą wilgotnością powietrza i nieco wyższą temperaturą. Podczas gotowania wytwarzana jest para wodna, która odpowiada za te zmiany. Natomiast podczas smażenia rozgrzany olej często pryska na okoliczne ściany, co należy mieć na uwadze wybierając tapety.
Dlatego kuchenna tapeta powinna cechować się dużą odpornością na wilgoć oraz łatwością czyszczenia. Na szczęście te dwie cechy najczęściej idą w parze.
Na rynku dostępne są cztery najpopularniejsze rodzaje tapet: papierowe, winylowe, z włókna szklanego oraz typu Rauhfaser. Tapety Rauhfaser składają się z warstw papieru połączonych z drewnianymi wiórami, dlatego – podobnie jak zwykła papierowa tapeta – nie są odporne na wilgoć i nie sprawdzą się w kuchni. Natomiast zarówno tapeta winylowa, jak i wykonana z włókna szklanego, może z powodzeniem być zastosowana w kuchni.
Tapety winylowe do kuchni
Tapety winylowe składają się z dwóch warstw. Warstwa spodnia robiona jest z papieru, który łączy się z warstwą górną wykonaną z winylu. Występują w dwóch rodzajach, w zależności od technologii wykonania winylu – może być gładki lub spieniony.
Gładka tapeta winylowa jest cienka, co oznacza, że kiepsko poradzi sobie z kryciem wszelkiego rodzaju niedoskonałości (nierówności) ściany. W zamian za to jest odporna na zarysowania. Winyl spieniony jest grubszy, jednak łatwiej i szybciej się zużywa – jest podatny na zadrapania i ścieranie.
Wszystkie tapety winylowe mają wiele zalet: są wodoodporne, można je myć – także przy użyciu środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia, nie przenika przez nie tłuszcz, więc można je montować bezpośrednio przy kuchence, co jest w pełni bezpieczne, ponieważ tapety winylowe są także odporne na ogień.
Tapety z włókna szklanego do kuchni
Choć w przypadku kuchni tapety winylowe są najlepszym wyborem, tapety z włókna szklanego stanowią dobrą alternatywę. Ich struktura bardziej przypomina tkaninę. Podobnie jak winylowe odpowiedniki, tapety z włókna szklanego odporne są na wilgoć i ogień, więc mogą znajdować się praktycznie w całej kuchni, także blisko płyty grzewczej oraz zlewu.
Tapety z włókna szklanego są niezwykle trwałe. Mogą zostać na ścianie przez dziesiątki lat. Niestety ma to także swoje wady: ich usunięcie jest trudne, w zasadzie trzeba je ściągać wraz z warstwą tynku. Na szczęście tapety z włókna szklanego można malować, więc jeśli za jakiś czas znudzi nam się dotychczasowy kolor – nic straconego.
Jaki kolor tapety wybrać do kuchni
Tapeta w kuchni – tak jak w innych pomieszczeniach – może pełnić zarówno funkcję zabezpieczającą ścianę, jak i ozdobną. W tym pierwszym wydaniu sprawdzi się najlepiej, jeśli położymy ją przy piecu (płycie grzewczej) oraz zlewie. Dzięki temu olej i woda będą pryskały na tapetę, a nie bezpośrednio na ścianę. Tapetę natomiast będzie można łatwo wyczyścić.
Tapeta sprawdzi się także w innych miejscach, na przykład przy blacie kuchennym czy stole. Nadal będzie chronić ścianę zabezpieczając ją przed przygotowywanym jedzeniem, jednak główną rolą stanie się zdobienie.
W pierwszym przypadku proponujemy tapetę ze wzorem, który harmonizuje z kolorystyką szafek i blatów. Może to być nadruk imitujący mozaikę albo gołe cegły. W interesujący sposób przełamią one sterylność kuchennych powierzchni. Wzór przypominający deski lub kamienie doda do pomieszczenia element naturalny.

Kiedy jednak chcemy położyć tapetę na odsłoniętej ścianie lub przy blacie kuchennym, wtedy śmiało możemy wybrać bardziej wyrazisty wzór. Na rynku znajdziemy wiele wzorów dedykowanych kuchniom, które w jakiś sposób nawiązują do jej elementów – mogą to być owoce czy warzywa, elementy zastawy, ozdobne etykietki, zioła czy naczynia. Warto też przemyśleć opcję fototapety i wzbogacić kuchnię o naścienny obraz będący jednocześnie tapetą.

Tapetą można pokryć także wszystkie ściany w kuchni. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ może optycznie zmniejszyć przestrzeń. Jeśli kuchnia jest mała, to po takim wytapetowaniu będzie wydawała się jeszcze mniejsza.
Gdy z jakichś powodów (np. utrzymania czystości) zależy nam na pokryciu tapetą wszystkich ścian w kuchni, wybierzmy raczej tapety gładkie, o jasnych kolorach. Pomóc może też użycie dwóch rodzajów tapet, sparowanych na przeciwległych ścianach.