Przejdź do treści

Jakie światło w mieszkaniu - ciepłe czy zimne?

Udostępnij:

W trakcie prac wykończeniowych czy remontu mamy liczne dylematy. Parkiet czy panele? Farba czy tapeta? I wreszcie – ciepłe czy zimne światło? Ta ostatnia kwestia okazuje się ważna dla naszego samopoczucia. Barwa światła zmienia charakter mieszkania i może wpływać na nasz nastrój. A zatem – barwa zimna czy ciepła? Podpowiadamy, jaką wybrać.

Światło LED – zimne czy ciepłe? Źródła dylematu

Do niedawna ten problem w ogóle nie istniał. Dopóki stosowaliśmy w naszych mieszkaniach niemal wyłącznie tradycyjne żarówki nikt specjalnie nie zastanawiał się nad barwą światła – emitowały one tylko jeden rodzaj światła – ciepły. Skąd więc wzięło się zróżnicowanie barwy oświetlenia? Różnice pojawiły się wraz ze wzrostem popularności i… spadkiem cen żarówek energooszczędnych LED. I tu pojawia się nasz problem –światło zimne, ciepłe czy neutralne?

Żarówki LED – ciepłe czy zimne? Podział żarówek 

Zastanawiasz się, w jaki sposób określa się charakter danej barwy światła? Czy ciepłe bądź zimne światło to jedynie kwestia subiektywnej oceny patrzącego? W żadnym wypadku. Żarówki LED klasyfikuje się według skali temperatury barwowej (TC). Jednostką używaną w tej skali jest kelwin. Podział żarówek LED według temperatury barwowej prezentuje się następująco:

  • 2500 – 2900 K – bardzo ciepłe światło. Takie żarówki warto wybierać do pomieszczeń o charakterze prywatnym i wypoczynkowym. Ze wszystkich żarówek LED tym najbliżej jest do koloru światła ze zwykłej, tradycyjnej żarówki. Dla porównania: temperatura barwowa płomienia świecy wynosi 1900 K.
  • 3000 – 3500 K – ciepłe światło. To najpopularniejszy wybór konsumentów – ciepłe światło LED jest przyjemne i doskonale pasuje do mieszkań i domów, czyniąc wnętrza bardziej przytulnymi. Takich żarówek unika się raczej w przestrzeni roboczej oraz w łazience.
  • 3600 – 4000 K – neutralne, białe światło. Plasuje się zaraz za ciepłymi żarówkami w rankingu najpopularniejszych wyborów. Barwa biała ma bowiem dość szerokie zastosowanie – sprawdza się zarówno w domu, jak i w biurze. Co ważne, emitowane przez energooszczędne żarówki białe światło nie przekłamuje kolorów, dlatego warto je zastosować w przestrzeni roboczej.
  • 4100 – 5000 K – zimne światło. Ze względu na działanie pobudzające i formalny charakter zimne światło znajduje swe zastosowanie przede wszystkim w biurach i w przestrzeni publicznej. Przyznać trzeba, że nadaje wnętrzu mniej przytulne wrażenie… Pozytywnie wpływa jednak na koncentrację i motywuje do pracy.
  • Powyżej 5000 K – bardzo zimne światło. Należy go raczej unikać w domach i mieszkaniach – stosuje się je w przestrzeni publicznej, między innymi na parkingach. Jeśli szukasz odpowiedniego oświetlenia do garażu, bardzo zimne światło będzie odpowiednie. Czasami bywa wykorzystywane jako oświetlenie dekoracyjne.

Jak widzisz, zarówno ciepłe, jak i zimne światło znajdują swoje zastosowanie w naszym codziennym życiu. By przyjemnie nam się żyło i skutecznie pracowało, warto wziąć pod uwagę tę klasyfikację podczas wybierania odpowiednich źródeł światła do poszczególnych pomieszczeń. Źle dobrane do charakteru wnętrza światło sprawi, że nie będziemy się tam czuć dobrze.
 

 

Jakie światło w mieszkaniu - ciepłe czy zimne?

Dlaczego wybieramy żarówki LED?

Rosnąca popularność żarówek energooszczędnych LED ma oczywiście związek z coraz większą świadomością konsumencką Polaków. Żarówki LED – ciepłe czy zimne – zużywają znacznie mniej prądu, w związku z czym okazują się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż tradycyjne oświetlenie. Są nieco droższe niż zwykłe żarówki, ale też bardziej wydajne. 

Jeśli interesuje Cię temat ekologicznych i oszczędnych rozwiązań w gospodarstwie domowym, zajrzyj do tekstu „Ekologiczny dom - inwestycja, która się opłaca”. Znajdziesz w nim wiele przydatnych porad i dowiesz się, ile kosztują takie rozwiązania.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.