Przejdź do treści

Jakie są objawy jaskry?

Udostępnij:

Jaskra to choroba, która często rozwija się bezobjawowo, dlatego trudno wykryć ją w początkowym etapie. Szacuje się, że obecnie cierpi na nią nawet 800 tys. Polaków, jak się jednak okazuje mniej niż 10% z nich poddaje się leczeniu. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że dolegliwości, które odczuwają wynikają z chorowania na jaskrę. Jak zatem rozpoznać jej objawy i u kogo najczęściej występuje?

Co to jest jaskra?

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego i drugi najczęstszy powód ślepoty, co pokazuje, jak groźne mogą być skutki jej ignorowania. Co więcej, ma ona charakter chroniczny i postępujący. Jaskra ogranicza pole widzenia i obniża ostrość wzroku. Uszkodzenie nerwu wzrokowego, które powoduje jest nieodwracalne. Wyróżnia się dwie podstawowe odmiany jaskry o podobnym mechanizmie powstawania. Zalicza się do nich jaskrę otwartego kąta i jaskrę zamykającego się kąta przesączania. Co je charakteryzuje?

  • Jaskra otwartego kąta - to zdecydowanie najczęstszy rodzaj jaskry, diagnozowany u pacjentów (stanowi aż 90% przypadków jaskry). Występuje zazwyczaj w wieku dojrzałym i częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Powoduje stopniowe zmiany w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego i pogłębiające się ubytki w polu widzenia. Jej cecha rozpoznawcza to wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz otwarty kąt przesączania. W tego typu jaskrze odpływ cieczy wodnistej pozostaje ograniczony przez co ciśnienie powoli wzrasta i nerw jest stopniowo niszczony.

  • Jaskra zamykającego się kąta przesączania - budowa przedniej części oka sprawia, że tęczówka blokuje odpływ cieczy wodnistej. Do tego rodzaju zaburzenia dochodzi m.in. w przypadku poszerzenia źrenicy bądź w wyniku silnego stresu. Jaskra zamykającego się kąta przesączania postępuje znacznie szybciej, przez co w krótkim czasie mogą zanikać włókna nerwowe. 

Inny podział to jaskra pierwotna i wtórna. Z tą pierwszą mamy do czynienia, gdy zmiany w gałce ocznej następują samoistnie. W większości przypadków jest ona dziedziczona. Jaskra pierwotna rozwija się jednocześnie w obu gałkach ocznych. Jaskra wtórna to natomiast efekt chorób oczu bądź uszkodzenia gałki ocznej. Przeważnie rozwija się u osób z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą. Może być również efektem choroby zakrzepowej. 

Przyczyny jaskry i grupa ryzyka

Za główną przyczynę jaskry uznaje się wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Geneza jego powstania może być jednak zróżnicowana. W grupie ryzyka znajdują się osoby z nadciśnieniem, diabetycy, a także osoby z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością. Wśród innych czynników ryzyka wymienia się nadmierny stres, zaburzenia gospodarki tłuszczowej organizmu, cienką rogówkę oka, a nawet wiek. Jaskra dotyka głównie osób po 40 roku życia. Duże znaczenie odgrywają również czynniki genetyczne. Osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano przypadki jaskry, powinny regularnie przechodzić badanie okulistyczne.

Objawy jaskry

Jaskra_2

Jaskra postępuje powoli i początkowo może nie dawać żadnych objawów. Z czasem jednak pacjenci zaczynają odczuwać dyskomfort, który najczęściej wynika z pogorszenia ostrości widzenia. Osoby z wadą wzroku często to bagatelizują. Do innych objawów jaskry zalicza się, chociażby światłowstręt, łzawienie oczu, zmniejszenie pola widzenia, a także problemy  z przystosowaniem wzroku do ciemności. Niekiedy zdarza się, że przy spoglądaniu na źródło światła pojawiają się się mroczki lub kolorowe okręgi. Ostry atak jaskry, który występuje przy jaskrze zamkniętego kąta wiąże się z silniejszymi dolegliwościami. Wśród nich wymienia się bardzo często ból w kąciku oka, zaczerwienienie oka, kłucie w oku, a nawet ból głowy, nudności i wymioty oraz zaburzenia akcji serca. W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jaskra – rozpoznanie 

Jaskra wiąże się z charakterystycznymi zmianami w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego, a także brakami w polu widzenia. Diagnostyka jaskry polega na wykonaniu licznych badań. Podstawowe z nich to analiza ostrości wzroku z daleka i z bliska. Konieczne jest również wykonanie badania dna oka, która pozwoli określić czy zaszły anatomiczne uszkodzenia w okolicy tarczy nerwu wzrokowego. Niekiedy zleca się także badanie obrazowe. Jego cel to ocena stanu nerwu wzrokowego oraz warstwy włókien nerwowych. Badanie przeprowadza się przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury, co pozwala na określenie poziomu zaawansowania jaskry. Równie istotne jest badanie pola widzenia, do którego używa się programów komputerowych. Lekarze zalecają jego powtarzanie raz do roku. W diagnostyce jaskry znaczenie ma również badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przeprowadzane za pomocą specjalnych tonometrów.

Leczenie jaskry

Jaskra_3

Jaskrę można leczyć na kilka sposobów. Typ leczenia jest dobierany do nasilenia, a także rodzaju choroby. W większości przypadków lekarz zaleca stosowanie kropli do oczu, nie należy ich jednak przyjmować bez konsultacji, gdyż mogą wywoływać wiele skutków ubocznych. Krople do oczu na jaskrę działają dwojako: mają za zadanie obniżyć ciśnienie oka poprzez zwiększenie przepływu płynu bądź zahamować wydzielanie wodnistej cieczy. Stosuje się je maksymalnie 1-2 razy dziennie, przy czym nie powinno się podawać leku do wewnętrznego kącika.

Jeżeli stosowanie kropli nie przynosi spodziewanych rezultatów, to konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Polega ono na zapewnieniu wypływu cieczy wodnistej z przedniej komory oka. W leczeniu jaskry przeprowadza się również zabiegi, które prowadzą do korekty stanu anatomicznego oka. Należy do nich m.in. zabieg laserowy oraz operacja. Podczas operacji wymienia się za dużą soczewkę na płaską soczewkę sztuczną.

W leczeniu jaskry ważną rolę odgrywa czas. Choroba jaskry zamkniętego kąta która zostanie zdiagnozowana na początkowym etapie jest całkowicie wyleczalna. Zaleca się wówczas przeprowadzenie operacji, której koszt wynosi nawet do dwóch tysięcy złotych. Jaskra otwartego kąta wymaga zaś dożywotniego leczenia w celu zahamowania postępów choroby. 

W przypadku choroby nie należy zwlekać, jeśli więc brakuje nam aktualnie gotówki, to rozwiązaniem może być pożyczka ratalna od Wonga. Pożyczka w wysokości 2 tys. zł na okres 12 miesięcy to zaledwie 183,17 zł miesięcznie. Warto wiedzieć, że wniosek wystarczy złożyć przez Internet, można to więc zrobić z dowolnego miejsca. Czas oczekiwania na przyznanie pożyczki może potrwać zaledwie kilkanaście minut. 

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.