Przejdź do treści

Jakie są koszty utrzymania samochodu?

Udostępnij:

Polacy jeżdżą wieloletnimi autami. Popularność tych samochodów wynika z ich niskiej ceny. Dolna granica zakupu bardzo starego samochodu wynosi już kilka tysięcy złotych, jednak bezpieczna cena za używany pojazd zaczyna się w okolicach 10 tysięcy złotych.

Jest to wydatek osiągalny dla wielu Polaków zwłaszcza, jeśli postrzegają go jako jednorazowy. Jednak trzeba pamiętać, że codzienna eksploatacja pociąga za sobą wiele innych kosztów. Sprawdź, jakie są koszty utrzymania samochodu i w jaki sposób można je szacować.

Koszty wstępne

Zakup samochodu to poważny wydatek, jednak zanim przystąpimy do cieszenia się jazdą, musimy wydać dodatkową kwotę. Powinniśmy pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych, zwanym popularnie PCC. Na jego opłacenie mamy tylko dwa tygodnie od dnia zakupu auta.

Jeśli kupujemy nowy samochód z salonu albo używane auto od dealera (firmy), tego podatku opłacać nie musimy, jednak jeśli odkupujemy pojazd od osoby prywatnej, musimy wypełnić formularz podatkowy PCC-3 i zapłacić 2% ceny zakupu. Wyjątek stanowią auta, które kupiliśmy od poprzedniego właściciela za granicą, w tym wypadku jednak dochodzi opłata recyklingowa (500 zł) oraz karta pojazdu (75 zł).

Niezależnie od tego, gdzie kupiliśmy samochód, musimy go zarejestrować w urzędzie. Za dowód rejestracyjny i tablice zapłacimy 180,50 zł. Chyba że zdecydujemy się na indywidualne tablice rejestracyjne, wtedy koszt rośnie do 1100,50 zł.

Jakie są koszty utrzymania samochodu?


Samochód musimy też ubezpieczyć. Mamy tu do wyboru obowiązkowe ubezpieczenie OC lub pakiet OC z dodatkowym ubezpieczeniem AC. Składka na ubezpieczenie opłacana jest corocznie i zależy od bardzo wielu czynników. Ważny jest zarówno pojazd (jego wiek, pojemność silnika, marka), jak i kierowca (wiek, historia jazdy).

Kiedy kupujemy samochód używany, wskazane jest podjechanie na stację diagnostyczną w celu sprawdzenia jego stanu technicznego. Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan układu hamulcowego i zawieszenia. Dobrą praktyką jest wymiana płynów (oleju silnikowego, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego) oraz filtrów (powietrza, paliwa i kabinowy). Koszt tego etapu zależny jest od ilości i typu znalezionych usterek, jeśli jednak kupiliśmy sprawny samochód, całość powinna się zamknąć w granicach 1-2 tysięcy.

Koszty utrzymania samochodu – paliwo, opony i naprawy

Oprócz składki na obowiązkowe ubezpieczenie (i ewentualnej składki na AC), do regularnych opłat należy doliczyć także okresowe badanie techniczne, które dla samochodu osobowego kosztuje 98 zł (cena nie zależy od stacji kontroli). Pozostałe koszty utrzymania samochodu są zmienne i zależą od wielu czynników.

  1. Zacznijmy od paliwa. Najważniejszą zmienną jest przejeżdżany przez nas dystans
  2. Drugim podstawowym czynnikiem wpływającym na koszt paliwa jest jego cena.
  3. Trzecim ważnym czynnikiem jest spalanie, czyli ilość litrów paliwa spalana na dystansie 100 km. Spalenie też zależy od szeregu zmiennych:
  • od standardowego spalania danego modelu pojazdu i silnika,
  • od jakości paliwa, a nawet od opon, na których jeździmy (niektóre opony dzięki odpowiedniej przyczepności i tarciu pozwalają na niewielkie obniżenie spalania).
  • znaczenie ma też styl jazdy kierowcy, a także to, czy poruszamy się głównie po mieście, czy poza nim. 

Zakładając, że rocznie pokonujemy około 15 tysięcy kilometrów, możemy szacować, że na paliwo wydamy 57 tysięcy złotych. Niestety bardziej dokładne prognozy są możliwe dopiero po kilku miesiącach eksploatacji.

Jakie są koszty utrzymania samochodu?


Jeśli ustalamy, ile kosztuje utrzymanie samochodu, musimy też wziąć pod uwagę ceny opon. Przyjęło się, że czas eksploatacji opony to 5 lat, choć znów wiele zależy od marki i stylu jazdy (oraz stanu ulic). Możemy wybrać opony całoroczne lub zaopatrzyć się w dwa komplety: letni i zimowy. To drugie rozwiązanie, choć mniej ekonomiczne, zwiększa nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy, więc w tym przypadku nie warto oszczędzać.

Możemy wybierać wśród opon nowych (z różnych klas, więc i w zróżnicowanych cenach) i używanych. Komplet opon to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli będziemy wymieniać je w warsztacie, za taką usługę zapłacimy każdorazowo około 60 zł.

Ostatnia zmienna – koszt napraw. Ten czynnik jest zupełnie nieprzewidywalny. Zależy od modelu samochodu, jego wieku i stanu poszczególnych części. Zależy też od naszego stylu jazdy, a nawet szczęścia. Nie da się przecież przewidzieć, kiedy gwałtowny grad uszkodzi nam przednią szybę (i ile będziemy musieli dopłacić za jej szybką wymianę, jeśli podobne nieszczęście spadło na większe miasto…).

Jeśli kupujemy nowe auto, koszty napraw pokrywa gwarancja (o ile dopełnimy jej warunków). Nowe auta psują się rzadko, większość problemów pojawia się z czasem. Dlatego im starszy kupujemy samochód, tym większe wydatki na naprawy i wymiany części będziemy ponosić.

Tagi Samochody
Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.