Przejdź do treści

Jakie kwiaty kupić na imieniny?

Udostępnij:

Niezmiernie często miewasz kłopot z zakupem idealnego prezentu na różne okazje, takie jak imieniny, urodziny, święta czy rocznica? Większość z nas sądzi, że najmniej problematycznym dodatkiem do owego prezentu są kwiaty. W końcu ważne, aby pięknie pachniały, były świeże i tworzyły estetyczną kompozycję. Ale czy na pewno to wystarczy? Po przeczytaniu poniższego artykułu zmienisz zdanie! 

Jak się okazuje, kwiaty mają bardzo różną symbolikę, każdy z nich mówi coś innego i pasuje do innej okazji. Czasem osoba obdarowywana – jeśli bliżej zna temat związany z roślinami – może się poczuć nawet urażona… Dlaczego? Dlatego, że zupełnie nieświadomie możesz podarować jej kwiatek imieninowy, który będzie świadczył np. o Twoich niezbyt przyjaznych uczuciach w stosunku do niej! Chcesz tego uniknąć? Sprawdź, jakie imieninowe kwiaty wybrać, aby nie popełnić towarzyskiego faux pas!

Kwiaty cięte i doniczkowe – które lepsze?

Cięte kwiaty na imieniny to bardzo popularne rozwiązanie. Są niejednokrotnie zjawiskowo piękne, można ułożyć z nich najróżniejsze kompozycje, które zachwycą niejedną osobę. Ich wadą jest jednak to, że stosunkowo szybko więdną, ponieważ pozbawione są korzeni. W związku z tym kwiaty doniczkowe na urodziny, imieniny i inne okazje zjednują sobie coraz szersze grono zwolenników. Wśród nich są przede wszystkim osoby praktyczne, które nie lubią wyrzucać pieniędzy w przysłowiowe błoto. W końcu taki kwiat doniczkowy na imieniny – o ile oczywiście będzie właściwie pielęgnowany – ma szasnę posłużyć nawet długie lata, zdobiąc np. taras, ogród czy parapet w domu.

Kwiaty cięte i doniczkowe – które lepsze?


A zatem jaki kwiatek na imieniny jest lepszy? Doniczkowy czy cięty? Tutaj możesz się zdziwić, bowiem w wielu sytuacjach o wiele „bezpieczniejszą” i bardziej „neutralną” opcją są kwiaty cięte. Są one po prostu w dobrym tonie, jeśli wręczasz je osobom mniej znanym i bliskim Twojemu sercu. Kwiaty w doniczce na prezent powinny być zarezerwowane wyłącznie dla ludzi bardzo Ci bliskich, jak rodzice, dziadkowie czy przyjaciele, którzy np. urządzają swój nowy dom – a i to tylko pod warunkiem, że osoby te lubią zieleń w domu. 

Kwiaty na imieniny – symbolika

Zdecydowanie unikaj typowo „pogrzebowych” kwiatów, takich jak chryzantemy czy lilie. Są to kwiaty bez wątpienia piękne, ale jednocześnie dość jednoznacznie kojarzą się z uroczystością pogrzebową. Po jakie kwiaty dla solenizanta możesz więc sięgnąć? 

Na pierwszy ogień weźmy klasykę gatunku, czyli róże. Wydawać by się mogło, że są dość uniwersalne i pasują do każdej okazji. Nic bardziej mylnego! Pamiętaj o tym, że czerwone róże symbolizują miłość i namiętność – sprawdzą się, jeśli chcesz wręczyć je z okazji imienin drugiej połówce, ale swojemu przełożonemu już zdecydowanie nie... Z kolei przepiękne żółte róże powinny być od razu skreślone, bo wiążą się z zazdrością i złymi uczuciami. Bezpiecznym wyjściem będą róże w odcieniu różowym, ponieważ swoją symboliką odsyłają do takich uczuć jak wdzięczność, uznanie, są też symbolem przyjaźni. Równie dobrym rozwiązaniem mogą być róże białe – oznaczające m.in. szacunek. 

Kwiaty na imieniny – symbolika


Inne ciekawe kwiaty to np. słoneczniki. Sprawdzą się jako wiązanka imieninowa, bowiem symbolizują lojalność, przyjaźń i najlepsze życzenia. Kolejnymi bezpiecznymi roślinami są bratki oznaczające pamięć – można je wręczyć z niemal każdej okazji, jak i bez okazji, są neutralne. Rewelacyjnie w roli kwiatów imieninowych spiszą się ponadto gerbery (symbolizujące szacunek) oraz frezje (świadczące o uznaniu, będące symbolem radości). 

Nie daj się zwariować – wybieraj zgodnie ze swoją wiedzą i wyczuciem!

O symbolice kwiatów można by bardzo długo dyskutować. Im bardziej zagłębisz się w temat, tym mocniej się zdziwisz, ponieważ niejednokrotnie jeden kwiat ma sporo zupełnie sprzecznych znaczeń. Naturalnie możesz bazować na podstawowych informacjach dotyczących ich symboliki, ale zachowaj zdrową równowagę. Jeśli wiesz, że osobie, której zamierzasz podarować kwiaty, podoba się ten, który teoretycznie symbolizuje namiętność lub wręcz przeciwnie, np. złe uczucia, nie wahaj się go kupić, bo najważniejsze są Twoje dobre intencje. 

Kwiaty cięte i doniczkowe – cena

Pojedyncze kwiaty cięte, delikatnie przybrane np. gałązką czy wstążką, to koszt zaledwie kilku złotych – rośnie on proporcjonalnie do ilości kwiatów. Pamiętaj, by do bukietów imieninowych wybierać nieparzystą ilość kwiatów, bo wówczas kompozycja lepiej się prezentuje. Bardzo ładne, całkiem okazałe bukiety nabędziesz już z powodzeniem za 30–50 zł (w zależności od ilości, rodzaju kwiatów i dodatkowego przybrania). Podobnie rzecz wygląda w przypadku kwiatów doniczkowych – przyzwoicie prezentujące się kwiaty kupisz za kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Koszt może się zwiększyć, jeśli wybierzesz kwiaty doniczkowe nie w samej osłonce, ale ładnej, odpowiednio dobranej do nich doniczce. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zakupu prezentów, koniecznie zapoznaj się z artykułem „Prezent urodzinowy do 100, 500 i 1000 zł – co wybrać?

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.