Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka?
W wyborze właściwego koloru do dziecięcego pokoju należy uwzględnić przede wszystkim wiek malucha. Tymczasem niektórzy wciąż różnicują kolor w zależności od płci dziecka i zgodnie ze swoimi przekonaniami uznają, że kolor ścian w pokoju chłopca koniecznie powinien być niebieski, z kolei np. pokój różowo – fioletowy to najlepsza propozycja dla dziewczynki. Jak się jednak okazuje, psychologia kolorów właściwych dla dziecka jest taka sama niezależnie od jego płci. Warto zatem porzucić swoje mylne przeświadczenia i dostosować kolor po prostu do aktualnego etapu rozwoju dziecka.
Uwzględniając tempo owego rozwoju malucha musimy pamiętać o tym, że pastelowe kolory w pokoju dziecka są niekoniecznie dobrym rozwiązaniem w urządzaniu wnętrza przeznaczonego dla dziecka poniżej trzeciego roku życia. W tym okresie dzieci tak jasnych kolorów zwyczajnie nie dostrzegają. Przygotowując wnętrze dla pociechy w tym wieku, powinniśmy wybrać intensywne barwy, które będą dodatkowo stymulować jego rozwój.
Po trzecim roku życia kolory ścian dla dzieci należy wybierać w zależności od sposobu ich oddziaływania na psychikę dziecka. Żółto – zielony pokój dziecięcy nie tylko pomoże się odprężyć i wyciszyć, ale też pozytywnie wpłynie na koncentrację małego mieszkańca, podobnie jak pokój w kolorze niebieskim i białym. Kolor niebieski koi i łagodzi stres, a także wzmaga koncentrację. Warto pamiętać o tym, że z kolei zbyt duża ilość żółtego koloru może wprowadzać niepokój, dlatego należy go równoważyć, np. ze wspomnianym zielonym. Natomiast biel zastosowana we wnętrzu dodatkowo stanie się doskonałą bazą dla pozostałych barw – zwłaszcza tych bardziej intensywnych – i będzie stanowić idealne tło dla wielu aranżacji.
Pokój w różowym kolorze pomoże zachować optymistyczne nastawienie, wycisza i koi nerwy, natomiast czerwony pokój dla dziecka może zbytnio je pobudzać, uniemożliwiając jego wyciszenie, a nawet wzmagając agresję, dlatego lepiej zrezygnować z niego i zdecydować się na użycie we wnętrzu jedynie czerwonych akcentów. Nie zapominajmy jednak, że zbyt silnemu oddziaływaniu kolorów możemy przeciwdziałać, łącząc je z innymi barwami. I tak, na przykład kolor zielony możemy przełamać barwą różową i czerwoną, natomiast niebieski odcieniami żółci i pomarańczy. Ostatni z wymienionych kolorów – pomarańczowy – działa pobudzająco, dlatego nie powinien on być zbyt intensywny, bo wówczas może wywoływać irytację. Ciekawym kolorem jest brązowy, który wbrew pozorom jest bardzo ciepły i przytulny, dlatego zapewnia m.in. poczucie bezpieczeństwa. Pomimo jego licznych zalet, raczej nie powinniśmy go stosować w pokoju dziecięcym w nadmiarze – szczególnie w przypadku bardzo ciemnych odcieni brązu – ponieważ sprawi, że pokój będzie bardzo ciemny i trzeba będzie go doświetlać.
Pamiętajmy też o tym, że urządzając pokój starszego dziecka, musimy uwzględnić jego opinię. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza pociecha będzie się w nim dobrze czuła.
Ile kosztuje malowanie ścian?
Zanim przejdziemy do wybierania odpowiedniego koloru do pokoju dziecka, warto przeanalizować koszty, jakie będziemy musieli w związku z tym ponieść. Oczywiście na samym początku musimy sprawdzić ceny farb, biorąc pod uwagę ich jakość, trwałość oraz rodzaj.
Zakładając, że chcemy pomalować pokój o powierzchni około 25m², wykorzystując do tego celu dobrej jakości farby akrylowe, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu około 225 zł. W przypadku farb akrylowych warto zdecydować się na te nieco droższe, ponieważ są one bardziej wydajne. Ten rodzaj farb najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach „suchych”, czyli wszędzie tam, gdzie kontakt z wodą oraz parą wodną jest ograniczony.
Do pomalowania pokoju dziecięcego możemy wykorzystać również farby lateksowe. Są one zmywalne, co ma duże znaczenie zwłaszcza w pokoju małego dziecka. Decydując się na ten rodzaj farb, musimy liczyć się z koniecznością dwukrotnego malowania – zwłaszcza, jeśli chcemy dobrze pokryć wcześniejszy kolor. W związku z tym ich zastosowanie będzie nieco droższe – pomalowanie pokoju o tej samej powierzchni to wydatek około 280 zł. Naturalnie koszty te dotyczą samego zakupu farby. Jeśli nie potrafimy lub nie chcemy malować ścian samodzielnie, wówczas do ostatecznej kwoty musimy doliczyć koszty ewentualnego wynajmu ekipy malarskiej.
Remontujesz całe mieszkanie? Przeczytaj koniecznie poradnik „Remont mieszkania – podstawowe wydatki”