Przejdź do treści

Najpiękniejsze zamki Europy – przewodnik dla miłośników zabytków

Udostępnij:

Dawniej siedziby władców – dzisiaj niebywałe atrakcje turystyczne. Wyprawa szlakiem najpiękniejszych europejskich zamków to doskonały pomysł na niebanalne spędzenie wolnego czasu. To także sposobność do odbycia kreatywnej lekcji historii zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Starannie utrzymane i odrestaurowane zamki Europy nadal zachwycają. Sprawdź, które trzeba zobaczyć.

Zamek w Malborku

Najpiękniejsze zamki Europy – przewodnik dla miłośników zabytków

Jeśli chodzi o najbardziej znane zamki w Polsce, to na szczególną uwagę zasługuje zamek w Malborku. Zamki krzyżackie budzą do dziś ogromne zainteresowanie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Klasycznym przykładem jest zamek w Malborku, który zakon krzyżacki zaczął budować w 1280 roku. Budowla została ukończona w połowie XV wieku.

To największy na świecie zamek krzyżacki wybudowany z cegieł. Na ten cel przeznaczono ich ponad 4,5 mln. W tej gotyckiej budowli można oglądać niezwykłe ekspozycje bursztynów, zbroi i broni.

Windsor – najstarszy zamek na świecie

Najpiękniejsze zamki Europy – przewodnik dla miłośników zabytków

Windsor to najstarszy i jednocześnie największy zamek na świecie. Znajduje się w Anglii, w hrabstwie Berkshire, i jest do dziś rezydencją weekendową królowej Elżbiety II. Zamek wybudował Wilhelm I Zdobywca pod koniec XI wieku, a kolejni władcy angielscy rozbudowywali go. Zamek w Windsorze ma aż 800 m długości, a jego powierzchnia wynosi około 45 tys. m2.

Ogromny pożar w 1992 roku zniszczył niemal doszczętnie sporą część budowli, ale w ciągu pięciu kolejnych lat odbudowano ją i ponownie udostępniono turystom. Dziś można tam zobaczyć jedne z najcenniejszych na świecie zbiorów malarstwa, grafiki i wyrobów rzemiosła artystycznego.

Alcazar – zamek warowny w Hiszpanii

Najpiękniejsze zamki Europy – przewodnik dla miłośników zabytków

Segowia to kolejne miejsce, które polecamy na wycieczkę. Zamek Alcazar położony jest na wzgórzu nad rzekami Eresma i Clamores. Wzniesiono go na początku XII wieku jako budowlę obronną. Do dziś cieszy się mianem najwybitniejszego przykładu architektury mauretańskiej w Hiszpanii.

Na przestrzeni wieków pełnił różne funkcje: był siedzibą hiszpańskich królów, mieściła się tam szkoła artylerii, a nawet służył za więzienie. Obecnie można zwiedzać odtworzone komnaty królewskie oraz podziwiać zabytkową prasę do wybijania monet i medali. Uwagę przyciąga także zbrojownia i zgromadzone w niej zbiory broni używanej w dawnych wiekach.

Bajkowy zamek Draculi

Najpiękniejsze zamki Europy – przewodnik dla miłośników zabytków

Do tego rumuńskiego zamku zjeżdżają turyści z całego świata, a to za sprawą najbardziej znanego wampira Draculi. Zamek Bran jest uznawany za siedzibę tej literackiej postaci, którą tak barwnie opisał w swojej powieści Bram Stoker. Powszechnie uważa się, że pierwowzorem bohatera powieści był Vlad IV, władca Wołoszczyzny i Mołdawii w XV wieku, któremu nadano przydomek Wołoskiego Diabeła. Pomimo tego, że do dziś nikt nie udowodnił, iż Vlad choć raz był w zamku Bran, świat i tak nazywa go zamkiem Drakuli.

Budowlę zaczęli wznosić Krzyżacy w XII wieku, a potem była sukcesywnie rozbudowywana przez kolejnych lokalnych właścicieli. W XVI wieku stała się własnością mieszkańców Baraszowa, a ci na początku XX wieku podarowali zamek Marii, żonie króla Rumunii Ferdynanda I. Po drugiej wojnie światowej zamek stał się własnością państwa. Obecnie mieści się w nim muzeum historyczne.

Zamek Neuschwanstein – symbol epoki romantyzmu

Najpiękniejsze zamki Europy – przewodnik dla miłośników zabytków

Zamek Neuschwanstein to monumentalna budowla wzniesiona w 1869 roku dla króla Bawarii, Ludwika II Wittelsbacha. Mieści się on na stromych skałach, skąd roztaczają się malownicze widoki na alpejskie szczyty. Można go zwiedzać niemal cały rok. Zamek ten stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Niemiec.

Co warte dodania, to właśnie Neuschwanstein był pierwowzorem… słynnego zamku Śpiącej Królewny w parkach rozrywki Disneyland.

Zamek Chenonceau – bajeczna rezydencja nad Loarą

Najpiękniejsze zamki Europy – przewodnik dla miłośników zabytków

Dolina Loary jest historyczną krainą we Francji. Na obszarze tym wzniesiono ponad 300 budowli zamkowych, a jednym ze słynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie zamków nad Loarą jest Chenonceau. Jego początki sięgają już XIII wieku – w kolejnych był konsekwentnie rozbudowywany.

Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych, ale właściciele udostępniają go do zwiedzania. Bajeczne położenie i piękne wnętrza pozwalają nadać temu zamkowi miano jednego z najpiękniejszych we Francji. Zresztą z tego powodu jest on też jednym z najliczniej odwiedzanych zamków na francuskiej ziemi.

Zamki gotyckie i średniowieczne warownie znajdujące się na terenie Europy to atrakcje, wokół których łatwo zaaranżować plan na tanie wakacje za granicą. Wystarczy wybrać kilka interesujących obiektów, zaplanować trasę, wykupić ubezpieczenie turystyczne i można ruszać w podróż, która z pewnością pozostanie niezapomniana.

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.