Przejdź do treści

Jak wybrać wzmacniacz sygnału wi-fi?

Udostępnij:

Sieć bezprzewodowa czyli wi-fi, daje możliwość wygodnego korzystania z Internetu na urządzeniach przenośnych i stacjonarnych. Czasem jednak siła sygnału jest słaba lub zakłócona, co znacznie wpływa na komfort ich używania. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji jak wolne ładowanie się stron, lagi w grach online, zacinanie się oglądanych klipów wideo czy powolne pobieranie plików, warto zaopatrzyć się we wzmacniacz sygnału wi-fi. Umożliwi on nie tylko wzmocnienie sygnału wi-fi, ale również zwiększy jego zasięg.

Jak działa wzmacniacz wi-fi?

Wzmacniacz zasięgu to niewielkie urządzenie, które pełni rolę przekaźnika sygnału sieci bezprzewodowej z punkt dostępowego. Jego zadaniem jest przesyłać go dalej i zapewnić jego stabilność poprzez wzmocnienie. Urządzenie takie jest zwane po angielsku „repeater” i łączy się z istniejącą siecią bezprzewodową. Przekazuje jej sygnał na maksymalny dostępny dystans, najczęściej w każdym kierunku (sieć rozproszona) lub konkretnym (jednokierunkowo). Ma kolosalny wpływ na jakość sieci bezprzewodowej urządzeń oddalonych do routera i znacznie zwiększa komfort jej używania.

Wzmacniacz wi-fi – czy warto go kupić i w jakich sytuacjach?

Wzmacniacz sygnału jest bardzo praktycznym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie występują problemy z siecią bezprzewodową. Mogą one wynikać z różnych przyczyn. Jej jakość ograniczają elementy architektoniczne, jak ściany żelbetonowe, zakłócenia radiowe spowodowane przez inne sieci wi-fi (np. w bloku, gdzie każde mieszkanie ma swoją, a ich zasięg się pokrywa), a także duży dystans od routera.

Ponadto jeżeli do routera podpiętych jest kilka urządzeń, może być on przeciążony. Należy także pamiętać o prostym fakcie, że nawet najnowocześniejszy router ma ograniczony dystans przesyłania sygnału.

Dlatego niezależnie od tego, czy chce się wzmocnić sieć wi-fi w domu czy biurze, repeater pomoże w dostarczeniu stabilnej sieci do urządzeń przenośnych, laptopów, drukarek bezprzewodowych, Smart TV i innych korzystających z Internetu sprzętów, które znajdują się poza maksymalnym zasięgiem samego routera.

Wzmacniacz – jakie parametry wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Jak wybrać wzmacniacz sygnału WIFI?

Nowoczesne wzmacniacze wi-fi nie tylko przekazują dalej sygnał z routera i zapewniają jego stabilność, ale mają także dodatkowe możliwości, jak np. zabezpieczenie dostępu do sieci za pomocą szyfrowania. Rozwiązanie takie znacznie redukuje ryzyko dostania się do niej intruzów, co ważne jest nie tylko w firmach, ale również i domach prywatnych.

Wzmacniacz zasięgu powinien obsługiwać łącze w standardzie takim samym, jak i urządzenia, które będą z niego korzystać. Na przykład mając laptopa z kartą wi-fi 802.11ac (pasma 2,4 i 5 GHz), należy zadbać o przekaźnik Wifi obsługujący 802.11ac.

A na co zwracać uwagę przy wyborze wzmacniacza poza standardami?

Jak wybrać wzmacniacz sygnału WIFI?

  • Szybkość transmisji danych: jeśli zależy Ci na szybkim transferze danych, taki model powinien mieć dużą szybkość ich transmisji – najlepiej minimum 450 MB/s. Duża szybkość zapewni oglądanie online filmów w najwyższej jakości bez zacinania, a także szybkie pobieranie i wysyłanie dużych plików. Szybkość taka jest również niezbędna graczom, którzy zmagają z innymi w trybie multiplayer.

  • Zasięg: należy zadbać o to, aby zasięg urządzenia odpowiadał twoim potrzebom. Marzy Ci się korzystanie z sieci podczas leżenia na hamaku w ogródku? Kup router dający wzmocnienie wi-fi na taką odległość, aby sygnał docierał do tego miejsca – a nawet 2-3 metry dalej.

  • Port Ethernet: jeśli chcesz używać sieci tam, gdzie nie sięgają kable, dobrym rozwiązaniem jest wzmacniacz z portem Ethernet. Umożliwi on wykorzystanie urządzenia jako karty połączeń bezprzewodowych, umożliwiając podłączenie do bezprzewodowej sieci urządzeń wyposażonych w port Ethernet.

  • Wygoda obsługi: jeśli nie masz ochoty na samodzielną konfigurację, pomyśl o wzmacniaczu typu Plug and Play. Nie musisz dzięki niemu zastanawiać się, jak wzmocnić sygnał wifi – po prostu naciskasz przycisk WPS na routerze a następnie przycisk Range Extender na wzmacniaczu i gotowe.

Sposobów na to, jak zwiększyć zasięg wi-fi jest mnóstwo – dlatego warto przyjrzeć się aktualnej ofercie sklepów ze sprzętem komputerowym i wybrać najlepszy wzmacniacz Internetu dla siebie.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.