Wybieramy schody do domu – jakie są ich rodzaje i czym się charakteryzują?
Schody drewniane czy betonowe? Jeśli drewniane to od stolarza czy ze sklepu? Pytań dotyczących wyboru odpowiednich schodów jest bardzo dużo, a odpowiedzi nie zawsze są jednoznaczne, bo wiele zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jak pogodzić jakość z dobrą ceną i estetykę z praktycznym zastosowaniem?
Schody wewnętrzne i ich rodzaje
Niezależnie od tego, czy urządzamy nowy dom, czy dwupoziomowe mieszkanie, schody wewnętrzne będą jedną z tych rzeczy, które wybierzemy jako pierwsze. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto zrobić rozeznanie wśród rodzajów schodów. Do takich należą chociażby schody proste.
Wydaje się, że nieskomplikowana budowa sprawi, że będą uniwersalne. Nic bardziej mylnego. Zajmują dużo miejsca, więc nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Poza tym najlepiej spełnią swoją rolę tam, gdzie zależy nam na połączeniu niskich kondygnacji, ponieważ wchodzenie wyżej po takich schodach może okazać się męczące.
Kolejną opcją są schody dwubiegowe. Oznacza to, że w jakimś momencie, np. na środku drogi, znajduje się spocznik, a schody „łamią się”, dopasowując np. do kąta czy ściany. Zajmują one sporo miejsca, dlatego dobrze sprawdzą się na dużych powierzchniach. Jednocześnie mają tę zaletę, że są łatwiejsze w codziennym użytkowaniu.
Podobne są schody trójbiegowe. Też potrzebują niemałej przestrzeni, ale doskonale sprawdzą się przy łączeniu wysoko położonych kondygnacji budynku. Warto takie rozwiązanie wziąć pod uwagę, jeśli masz dom z półpiętrem.
Ciekawą propozycją są schody zabiegowe, które zamiast klasycznych spoczników mają stopnie o specjalnym kształcie klinów. Podobny charakter mają schody spiralne, które różnią się tym, że wiją się pionowo zamiast pod kątem. Ich bieg jest wpisany w koło, są ciasne, wnoszenie po nich mebli w większości przypadków jest niemożliwe, ale nie da się ukryć, że nic tak nie zdobi jak piękne, kute lub drewniane schody kręcone.
Schody betonowe czy drewniane?
Jeśli kupujemy lub budujemy dom jednorodzinny z piętrem lub poddaszem, prawdopodobnie już sam projekt będzie zakładał, że zostaną zastosowane schody betonowe. Mają tę zaletę, że są solidne, łatwo można pod nimi stworzyć schowek i zazwyczaj są przewidziane w takim miejscu domu, w którym będą najmniej przeszkadzać.
Betonowa wersja sprawdzi się także, jeśli chodzi o schody wejściowe. Są trwalsze od drewnianych i lepiej znoszą szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Zarówno te wewnątrz domu, jak i na zewnątrz można wykończyć w dowolny sposób. Może to być np. antypoślizgowy gres. W domu dobrze sprawdzą się drewniane stopnice.
Schody wewnętrzne drewniane mogą z powodzeniem zastąpić betonowe. Musimy jednak zamówić je u stolarza. Warto poszukać firmy, która zajmie się kompleksowo świadczeniem takich usług – od wymiarów, poprzez projekt, aż po wykonanie i montaż. Proste schody, łączące pierwszy poziom mieszkania z antresolą, wykonane z jesionu, z balustradą i wraz z montażem to koszt około 6-7 tys. zł.
Jeśli interesują nas schody na strych, które nie muszą pięknie wyglądać, to dobrym rozwiązaniem jest ich drewniana wersja. W sklepach budowlanych możemy znaleźć także gotowe zestawy pozwalające na złożenie schodów. Problemem może okazać się natomiast ich idealne dopasowanie do wymiarów i wysokości wnętrz.
Perfekcyjnie dobrane i wykonane schody mogą stać się nie tylko użytecznym elementem domu, ale jednocześnie jego ozdobą. Jest to jeden z tych wydatków przy urządzaniu wnętrz, na których nie warto oszczędzać. Sprawdź też, jak wybrać odpowiednie drzwi zewnętrzne.