Przejdź do treści

Tanie auto, drogie części? Jak nie zbankrutować przy naprawie samochodu?

Udostępnij:

Dla osób, które decydują się na zakup auta, niezwykle ważna jest niezawodność. Trzeba liczyć się z tym, że posiadając samochód, pieniądze, wydaje się nie tylko na paliwo, ale również na ubezpieczenie oraz ewentualne naprawy. Przed zakupem warto więc dowiedzieć się, czy wybrany przez nas model nie znajduje się na liście najbardziej awaryjnych samochodów.

Test niezawodności – jak wybierać samochody?

Na świecie istnieją firmy, które przyglądają się samochodom pod względem awarii oraz serwisowania. Jedną z takich firm jest amerykańska firma „Your Mechanic”. Wymienia ona najdroższe w utrzymaniu marki samochodów, a oblicza to na podstawie cen przeglądu okresowego, cen naprawy potencjalnych uszkodzeń i innych awarii.

Z kolei brytyjskie stowarzyszenie ubezpieczycieli „Warranty Direct” przygląda się autom pod względem częstotliwości serwisowania, ich rocznika oraz przebiegu. Auta mają tendencję do psucia się po okresie około 5 lat użytkowania. Wtedy mija również okres gwarancyjny, podczas którego wszelkie uszkodzenia i awarie niespowodowane przez właściciela pojazdu serwisowane są za darmo.

Warranty Direct tworzy również tzw. „indeks awaryjności” (Reliabity Index). Firma bierze pod uwagę częstotliwość występowania różnego typu uszkodzeń, cenę ich serwisowania oraz czas, jaki samochód musi spędzić w naprawie.

Modele samochodów, których serwisowanie jest najdroższe

Ekskluzywny samochód


BMW M5 (2004–2011 r.), Nissan GT-R (2009 r.), Bentley Continental GT (od 2003 r.), Mercedes GL (od 2006 r.) czy Citroen C6 (2005–2012 r.) – to tylko niektóre z modeli samochodów, których utrzymanie jest bardzo drogie. Średni koszt ich naprawy waha się od 2500 zł do 6000 zł.

Najdroższy w serwisowaniu z wymienionych aut jest Nissan GT-R. Średni koszt jego naprawy wynosi 5600 zł. W wyżej wymienionych modelach samochodów najczęściej psuje się elektryka, silnik, układ jezdny, układ paliwowy oraz zawieszenie.

Które części auta są najdroższe przy naprawie?

Naprawa samochodu przez mechanika


Kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o koszt poszczególnych części, ma marka samochodu. Cena wymiany jednego elementu może różnić się kilkukrotnie w zależności od tego, jakie logo znajduje się na masce danego auta. Różnica ta podyktowana jest tym, że niektóre składowe produkowane są przez firmę bezpośrednio dla konkretnej marki. Oprócz wymienionych w poprzednim akapicie samochodów, do marek, których części są najdroższe, zalicza się Audi, Toyotę, Mitsubishi czy Hondę.

Natomiast najwięcej pieniędzy trzeba wydać na turbosprężarki (zwiększają moc silnika), koła dwumasowe (tłumią drgania skrętne w układzie napędowym), wtryskiwacze (dostarczają odpowiednią ilość paliwa do jednostki napędowej) i zestawy rozrządu (przekazują napęd z wału napędowego na wałki rozrządu).

Gdzie zaopatrywać się w części samochodowe?

Jeszcze nie tak dawno, kiedy Internet nie był popularnym miejscem do robienia zakupów, części samochodowe można było dostać na giełdach samochodowych lub w stacjonarnych sklepach motoryzacyjnych. Chociaż dalej takie miejsca istnieją i można się do nich udać po zakup potrzebnych części, zaczęły one tracić na znaczeniu w momencie, w którym w siłę urósł handel w sieci – zaczął rozrastać się w zawrotnym tempie, dlatego powstały portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi.

Wszyscy wiedzą bowiem, że robienie zakupów w sieci pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. W większości sklepów internetowych, w których można nabyć części samochodowe, można skorzystać także z pomocy konsultanta.

Dodatkowo internetowe porównywarki cenowe pozwalają na znalezienie danej części za najniższą cenę. Sklepy internetowe często ogłaszają promocje oraz dni darmowej dostawy. Większy wybór, szybka dostawa czy komfort sprawiają, że ludzie coraz częściej robią zakupy przez Internet. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z usług sklepów znanych oraz cieszących się dobrą opinią.

Posiadanie samochodu wiąże się z wydatkami na paliwo, drobne naprawy czy obowiązkowe ubezpieczenie, które z roku na rok stale rosną. Warto więc, jeszcze przed zakupem auta, zastanowić się, jaki samochód wybrać, by koszty napraw eksploatacyjnych nie zrujnowały domowego budżetu. Jeśli jesteś na etapie poszukiwań samochodu, sprawdź nasz poradnik pod tytułem: „Tanie auto rodzinne – jak wybrać samochód w budżecie do 5000 zł?

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.