Przejdź do treści

Jak wybrać dobry dysk zewnętrzny?

Udostępnij:

Dysk zewnętrzny to obecnie must – have! Nieustanny wzrost jakości plików powoduje ciągle rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń pamięci. I nawet, jeśli w tej chwili zakupiony dysk wydaje się olbrzymi, najprawdopodobniej za kilka lat zmienimy zdanie. Możemy wtedy go wymienić lub dokupić dysk zewnętrzny. To drugie rozwiązanie jest wygodne zwłaszcza w kilku sytuacjach. Jak wybrać najlepszy dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny – zastosowanie

Zewnętrzny dysk twardy to przede wszystkim dysk przenośny, co znacznie poszerza jego zastosowanie. Przyda się przede wszystkim tam, gdzie ważna jest mobilność. Jego niewielki rozmiar i zabezpieczenia przed uszkodzeniem mechanicznym pozwalają zabrać go w podróż. Ponadto jest on wygodny w przypadku przenoszenia dużych danych pomiędzy domem a biurem.

Dysk zewnętrzny sprawdzi się też przy archiwizacji: zarówno do wykonywania kopii zapasowych, jak i magazynowania dużej ilości plików – np. zdjęć czy filmów. Jeśli posiadamy dużą bibliotekę multimediów (np. fotografii), do której chcemy mieć szybki dostęp na różnych urządzeniach, dysk zewnętrzny także będzie dobrym rozwiązaniem. I

wreszcie: dysk przenośny może posłużyć nam jako pamięć zewnętrzna dla urządzeń, w których wymiana oryginalnie montowanych pamięci jest trudniejsza, np. w starszych laptopach albo konsolach do gier.

Dyski zewnętrzne – dostępne rodzaje

Najważniejszym parametrem dysku zewnętrznego jest jego rozmiar. Nie chodzi tu o jego pojemność, ilość danych, jaką może zmieścić taki dysk zewnętrzny (1 TB, 2 TB itp.), ale o wielkość fizyczną. W tej chwili spotkać można się z dwoma wersjami: dyskiem 2,5-calowym oraz 3,5-calowym. Dlaczego ich format ma tak duże znaczenie? Dlatego, że stoi za tym nie tylko wielkość czy waga, ale cała architektura rzutująca na pojemność, prędkość odczytu/zapisu, a nawet sposób zasilania.

Dyski zewnętrzne 2,5-calowe są zwykle lżejsze. Mają mniejszy rozmiar, ale mogą być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia (bardziej odporną obudowę lub etui), ponieważ często używane są jako typowe dyski przenośne. Są wolniejsze (pod względem szybkości zapisu i odczytu), ale przy tym pracują ciszej i zużywają mniej energii.

Dyski zewnętrzne - rodzaje

 
Dyski zewnętrzne 3,5-calowe mają zwykle większą pojemność i szybszy zapis/odczyt. Są jednak cięższe, większe i działają głośniej. Zużywają więcej energii, ale są tańsze.

Znaczącą różnicą pomiędzy dyskami 2,5 i 3,5-calowymi jest sposób zasilania. Dyski 3,5-calowe potrzebują zewnętrznego zasilania z gniazdka, zaś dyski 2,5-calowe zasilane są przez komputer dzięki gniazdom USB. Minusem takiego rozwiązania w przypadku dysków 2,5-calowych jest to, że starsze gniazda USB (w wersji 2.0) nie dostarczają zbyt dużo energii, przez co dysk wpina się często równolegle do dwóch tego typu gniazd, co może być uciążliwe, zwłaszcza w przypadku laptopów.

Wśród pozostałych parametrów dysków zewnętrznych należy wymienić interfejs (większość działa pod USB 3.0, które ma wsteczną kompatybilność, czyli zadziała także przy komputerach z USB 2.0), pojemność oraz prędkość zapisu i odczytu. Różnią się one w zależności od modeli i producentów.

Czym się kierować, wybierając zewnętrzny dysk twardy?

Najważniejsze jest ustalenie własnych potrzeb. Jeśli potrzebujemy dysk przenośny, na którym zapisywać będziemy materiału biurowe (pliki tekstowe, prezentacje, arkusze obliczeniowe), to niewielki dysk 2,5-calowy dobrze się sprawdzi.

Jednak jeśli szukamy dysku dobrego do magazynowania zdjęć wysokiej rozdzielczości, do których nie sięgamy zbyt często i nie chcemy trzymać ich na naszym wewnętrznym dysku głównym, lepiej zaopatrzyć się w 3,5-calowy dysk zewnętrzny 1 TB albo nawet 2 TB.

W sytuacji, kiedy zależy nam zarówno na szybkości odczytu, jak i na mobilności itp., musimy przyjąć jakąś hierarchię potrzeb. Ciężko mieć wszystkie parametry na najwyższym poziomie, jeśli szukamy produktów w racjonalnej cenie.

Ceny dysków zewnętrznych

Podstawowym kryterium różnicującym ceny dysków zewnętrznych jest ich pojemność. Dysk zewnętrzny 500 GB możemy dostać już za 150200 zł, chociaż znajdziemy i takie za 400500 zł, które np. będą miały tytanową obudowę, bardzo odporną na uszkodzenia zewnętrzne. Współcześnie najbardziej popularne dyski zewnętrzne 1 TB znajdziemy w bogatym wyborze w przedziale 200300 zł, choć te lepiej zabezpieczone będą nieco droższe. Dysk zewnętrzny 2 TB kosztuje od 300 do 400 zł za model podstawowy.

Widać tutaj, że cena pamięci spada wraz ze wzrostem ogólnej pojemności dysku. Oznacza to, że zazwyczaj bardziej opłacalny jest zakup urządzenia droższego, ale o większej pojemności, ponieważ wystarczy na dłużej. Unikniemy też konieczności kupienia kolejnego dysku w niedalekiej przyszłości (a zakup dwóch dysków zewnętrznych 1 TB wyjdzie nas drożej niż jeden dysk 2 TB o zbliżonych parametrach). Największe dostępne na rynku zewnętrzne dyski twarde (tylko 3,5-calowe) mają pojemność 8 TB i kosztują od 800 do przeszło 2 tys. zł.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.