Przejdź do treści

Jaką trawę zasiać w ogrodzie? Jaki gatunek trawy wybrać?

Udostępnij:

Gęsty, zielony, pozbawiony chwastów i równo przystrzyżony trawnik to prawdziwa ozdoba ogrodu. Pięknie prezentuje się w otoczeniu kwiatów, krzewów oraz mebli ogrodowych. Aby jednak stał się naszą chlubą, musimy odpowiednio o niego zadbać. Oczywiście w tym aspekcie bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja, połączona z nawożeniem i regularnym koszeniem, jednak nawet najbardziej staranne zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli siejąc trawę, wybierzemy zły gatunek. I tu pojawia się problem – jaki rodzaj trawy wybrać, by stworzyła ona naprawdę efektowną murawę?

Trawa do ogrodu – który gatunek będzie najlepszy?

Trawnik to bardzo istotny element aranżacji ogrodu. To on tworzy tło dla kompozycji kwiatowych, drzew owocowych, altan, kominków, mebli i innych przedmiotów, które umieszczamy w ogrodzie. Jego walory wizualne doceniamy podczas rodzinnego grillowania, wspólnego biesiadowania w ogrodzie czy też beztroskich zabaw z najmłodszymi. Najładniejsza trawa to ta, która jest gęsta i zadbana, pozbawiona chwastów oraz wysychających źdźbeł.

Nie może być mowy o tym, aby prawidłowo wzrastała, ciesząc nas swoim wyglądem, bez odpowiednich i systematycznie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych – koszenia, nawadniania, nawożenia. Bardzo duże znaczenie w jej wzroście i wyglądzie odgrywa sam jej gatunek. Nasiona traw na trawnik dostępne w sprzedaży są rozmaite i mają różne wymagania glebowe, przez co nie każdy z nich równie dobrze wygląda zasiany w ogrodzie, nawet pomimo naszych starań. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem nasion, które zamierzamy zasiać. Jaka trawa na trawnik będzie najlepsza?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj gleby posiadamy w swoim ogrodzie lub na działce. Zamiast jednak na jeden określony gatunek, warto postawić na mieszankę traw, gdyż ziarna w niej zawarte są zróżnicowane pod względem tempa wzrostu, rozwoju i odporności na deptanie oraz działanie warunków atmosferycznych, co gwarantuje, że każdy z rodzajów trawy będzie posiadał chociaż kilka pożądanych przez nas cech.
 

Jaką trawę zasiać w ogrodzie? Jaki gatunek trawy wybrać


W mieszankach traw, które możemy zakupić w sklepach ogrodniczych, zazwyczaj znajduje się kilka (minimum 3) rodzajów traw. Do tych najpopularniejszych, i tym samym najczęściej wykorzystywanych, należą: wiechlina łąkowa, kostrzewa owcza i czerwona, mietlica pospolita oraz rajgras angielski. Niekiedy wśród mieszanek można spotkać dodatek traw pastewnych, takich jak życica wielokwiatowa, westerwoldzka i mieszańcowa. Nie są one polecane przez ogrodników i najlepiej zrezygnować z zakupu tego rodzaju mieszanek. Rodzaj mieszanki traw należy dostosować też do przeznaczenia trawnika. Dla przykładu, do ogrodu przeznaczonego dla rodzin z małymi dziećmi lepiej wybierać te, które zawierają gatunki traw odporne na deptanie (jak mietlica rozłogowa), tymczasem nasiona trawy na trawnik, którego rola – ze względu na lokalizację – ogranicza się tylko do funkcji dekoracyjnej, nie muszą spełniać tej cechy – przykładem takiego gatunku jest kupkówka pospolita, która dobrze znosi zacienienie.

Dobra trawa na trawnik  ile kosztuje?

Trawa do ogrodu – który gatunek będzie najlepszy?


Kiedy już uda nam się znaleźć właściwą mieszankę traw, pozostaje jeszcze kwestia miejsca jej zakupu, która – jak się okazuje – ma ogromne znaczenie w osiągnięciu zadowalającego efektu finalnego. Pamiętajmy, aby nasiona traw zawsze kupować u sprawdzonych producentów, którzy mogą jakość swoich produktów potwierdzić stosownymi certyfikatami. W ten sposób unikniemy zakupu traw o niskiej zdolności kiełkowania.

Wybierając nasiona renomowanych firm, oczywiście musimy liczyć się z ich wyższą ceną. Jednak ze względu na to, że trawnika nie zakładamy każdego roku, warto przeznaczyć na jego adaptację większą sumę, zapewniając sobie jego zadowalający wygląd. Ile musimy przeznaczyć na ten cel? Zakładając, że liczymy przede wszystkim na wysoką jakość zakupionej trawy musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych za 10 kilogramowe opakowanie. Wybierając wersję ekonomiczną, za opakowanie zawierające 10 kilogramów ziaren zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Wiele informacji na temat kosztów aranżacji trawników można znaleźć w artykule „Projekt aranżacji ogrodu – kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.