Najpopularniejsze rasy kotów – który będzie najwierniejszym przyjacielem?
Kot jest wyjątkowym zwierzakiem, towarzyskim i przyjacielskim. Niekiedy zarzuca mu się niewierność, mściwość lub roszczeniowość, ale to prawdopodobnie wynika z niezrozumienia kociej natury. Względy kota trudno zdobyć i łatwo stracić, ale raz stworzona więź między człowiekiem a tym domowym drapieżnikiem może okazać się nierozerwalna.
Według badań kot potrafi redukować stres i zwiększać radość z życia. Przekonaj się, jakie rasy kotów domowych są dla Ciebie!
Najpopularniejsze rasy kotów i ich charaktery
Dużą popularnością cieszą się przedstawiciele dużych ras, czyli takich, które średnio dwukrotnie przewyższają wagą i rozmiarami przeciętnego „dachowca”. Oczywiście poczciwy dachowiec też jest oddzielną rasą (tzw. europejską) i cechuje go niezwykła odporność na choroby.

Pod tym względem dorównuje mu kot syberyjski. To rasa, w której genetykę człowiek nie ingerował. Koty te w Polsce pojawiły się niedawno i często są mylone z maine coonami czy kotem norweskim leśnym. Wszystkie te koty są duże. Dorosłe osobniki mogą ważyć nawet około 10 kilogramów.

„Norweg” wygląda podobnie jak kot syberyjski, ale z jego uszu wystają charakterystyczne tufki dodające mu dzikości. Takie same ma również maine coon, choć ten wyróżnia się smuklejszą sylwetką. Wszystkie te koty natura „wyposażyła” w przymioty umożliwiające przeżycie w surowych warunkach. Ich futra są właściwie nieprzemakalne. Łączy je też podobny charakter.
Wszystkie są dość żywiołowe, potrzebują przestrzeni, na której mogą się wyszaleć. Maine coon najbardziej przywiązuje się do człowieka, co nie znaczy, że pozostałe koty traktują go wyłącznie jak podajnik do jedzenia. Przeciwnie – są wdzięcznymi towarzyszami i cierpliwymi kompanami dla dzieci.

Jeśli chcesz mieć w domu spokojniejszego czworonoga, kot perski powinien okazać się odpowiedni. Również posiada bujną sierść, ale sam nie jest tak duży. Lubi wybrać się każdego dnia na rutynowy obchód swoich włości, ale po spełnieniu tego obowiązku najchętniej oddaje się długim drzemkom, z przerwami na jedzenie i toaletę.

Jego kompletnym przeciwieństwem będzie kot bengalski. Jeśli myślisz, że w Twoim domu nie potrzeba remontu, ten kot szybko zweryfikuje Twoje poglądy. Ze względu na jego żywiołową naturę i wrodzoną ciekawość najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem.
Jakiego kota wybrać? Jak trafić na dobrą hodowlę?
Co jakiś czas jedna z ras staje się bardziej popularna od innych. To z kolei przyczynia się do powstawania pseudohodowli, gdzie co prawda może i któreś z kocich rodziców ma rodowód, ale nie powinno być dopuszczone do rozmnażania. Trudno też wspominać tutaj o socjalizacji czy dobrych warunkach hodowlanych.
Na pierwszy rzut oka maluchy będą wyglądać jak rasowe koty, jednak nieodpowiedzialnych hodowli należy unikać. Na porządku dziennym jest tam cierpienie zwierząt i wykorzystywanie ich do rozpłodu częściej, niż miałoby to miejsce w naturze.
Koty z takich hodowli nie będą dobrze socjalizowane, co oznacza, że mogą okazać się nieśmiałe albo agresywne. Zdarza się, że nie wykazują cech typowych dla danej rasy, ponieważ ich do końca nie reprezentują.
To, że jakaś hodowla jest legalna, również nie musi oznaczać, że zwierzęta żyją w dobrych warunkach. Niektóre hodowle co prawda należą do stowarzyszeń, ale te wydają bezwartościowe rodowody, które wcale nie świadczą o tym, że kot jest rasowy.
Najlepiej sprawdzić, czy hodowla jest legalna w World Cat Congress. Prawdziwy hodowca nie będzie trzymał kotów w piwnicy czy podobnym pomieszczeniu. Pamiętaj, że rasowy kot nie będzie kosztował 500-800 zł, jest to wydatek rzędu 2-5 tys. zł.
Decydując się na nowego domownika trzeba pamiętać, że jesteśmy za niego odpowiedzialni i musimy mu stworzyć odpowiednie warunki do życia. Szukając dla siebie właściwego kota rasowego, należy pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych kryteriach.
Poczytaj też o tym, jak uchronić siebie lub swojego czworonoga przed kleszczami.