Przejdź do treści

Wakacje w drodze - jak zwiedzić Europę Poznaj nasz plan!

Udostępnij:

Najlepszy pomysł na wakacje? Zebrać ekipę, wsiąść do samochodu i przemierzyć Europę! Jeśli ten plan wydaje ci się nieosiągalny ze względu na wysokie koszty, udowodnimy ci, że można go zrealizować nawet przy niewielkim budżecie. Wystarczy dobry plan i obranie odpowiedniego kierunku. Zwiedzanie Europy samochodem to niesamowita przygoda, którą trzeba przeżyć!

Samochodem po Europie – północ, południe, wschód, zachód?

Wakacje samochodem mogą być niesamowitą przygodą już na etapie planowania. Warto jednak uświadomić sobie kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim koszty życia, a więc benzyny, noclegów, jedzenia itd., znacznie różnią się w poszczególnych europejskich krajach. Znasz to zresztą zapewne z dotychczasowego doświadczenia.

O ile większość z nas spokojnie może pozwolić sobie na tygodniowy urlop w Bułgarii, o tyle już Włochy czy Francja nie są tak przyjazne dla portfela. Zanim więc przystąpisz do szczegółowego planowania urlopu, musisz zadać sobie pytanie, jak wiele pieniędzy możesz przeznaczyć na wycieczki po Europie w tym roku?

Jeśli nie masz większych ograniczeń finansowych i jesteś w stanie wyłożyć na wyjazd kwotę rzędu 4000–5000 zł od osoby, spokojnie możesz ruszać wszędzie, także na stosunkowo drogi zachód i północ Europy. Nie myśl jednak, że to jedyne wyjście.

Doskonałym i obfitującym w pozytywne zaskoczenia rozwiązaniem dla osób o ograniczonym budżecie są bowiem wakacje samochodem po Europie Wschodniej i Bałkanach. Jaki to może być koszt? Przy odpowiednim planowaniu bez problemu zamkniesz się w 2000 zł.

Wakacje samochodem – o czym warto pamiętać?

Rzeczą absolutnie podstawową, gdy wybierasz się na wakacje samochodem, jest oczywiście  sprawne auto. Należy więc zawczasu sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku, dokonać niezbędnych przeglądów i ewentualnych napraw. W ten sposób nie tylko wyjeżdżasz ze spokojną głową, ale też oszczędzasz sobie stresów i wydatków związanych z potencjalną awarią gdzieś pośrodku niczego.

Wakacje w drodze - jak zwiedzić Europę. Poznaj nasz plan!


Nie wszyscy zdają sobie sprawę z kwestii pozornie oczywistej: wyruszając w podróż samochodem po Europie, trzeba być przygotowanym na długie godziny w aucie. Te zaś mogą okazać się nieznośne w nieodpowiednim towarzystwie. Jeśli więc chcesz dobrze się bawić na wyjeździe, starannie dobierz kompanów. Zabierz ze sobą przyjaciół, z którymi dobrze ci się podróżuje i których nie będziesz mieć dosyć po pierwszych trzech dniach jazdy.

W ile osób najlepiej wybrać się na zwiedzanie Europy samochodem? Przy zwykłym samochodzie osobowym, optymalną liczbą wydaje się 4 pasażerów. Wtedy każdy dysponuje odpowiednią przestrzenią, nie ma problemu z zapakowaniem bagażu, sensowny jest też podział kosztów.

Jeśli chodzi o noclegi, możliwości jest wiele i zależą one od twoich finansowych zasobów. Opcją najtańszą i w wielu miejscach, np. w Chorwacji, zaskakująco komfortową jest camping i nocowanie pod namiotem. Cena za osobę na campingu o dobrym standardzie, już po wliczeniu miejsca parkingowego, w krajach bałkańskich i w Grecji nie przekracza zazwyczaj 10 euro za noc. Tanio (do 15 euro) można też znaleźć całkiem komfortowe hostele w większych miastach. W przypadku hoteli cena będzie wyższa o nawet 20–40%, ale jeśli zarezerwujesz je z wyprzedzeniem, także nie powinieneś wydać zbyt wiele.

Gdzie na wakacje? Nasza propozycja trasy – Europa Wschodnia

Wakacje w drodze - jak zwiedzić Europę. Poznaj nasz plan!


Gdzie warto pojechać na wakacje? Przy odpowiednim nastawieniu i wcześniejszym przygotowaniu możesz odkryć prawdziwe turystyczne perełki. Jeśli nie masz własnych preferencji, podpowiadamy sprawdzoną trasę, w której zawarliśmy najpiękniejsze miejsca w Europie Południowo-Wschodniej:

 • Sighisoara (Rumunia) – przepiękne średniowieczne miasto na wzgórzu,
 • Trasa Transfogarska (Rumunia) – kręta droga przez Góry Fogaraskie z zapierającymi dech w piersiach widokami,
 • Bukareszt – pełna sprzeczności rumuńska stolica,
 • Warna (Bułgaria) – turystyczna stolica Bułgarii,
 • Sozopol (Bułgaria) – pięknie położone, niezbyt tłoczne miasteczko na półwyspie,
 • Stambuł (Turcja) – tętniąca życiem turecka metropolia na pograniczu Europy z Azją,
 • Saloniki i Riwiera Olimpijska (Grecja) – idealne miejsce na chwilę relaksu nad Morzem Egejskim,
 • Ochryda (Macedonia) – piękne, kamienne miasteczko nad Jeziorem Ochrydzkim,
 • Skopje (Macedonia) – jeden z ciekawszych eksperymentów urbanistycznych w XXI wieku,
 • Belgrad (Serbia) – piękna, naddunajska stolica Serbii,
 • Nowy Sad (Serbia) – miasto-twierdza o niesamowitym klimacie,
 • Budapeszt (Węgry) – ikona Europy Środkowej.

Razem około 5000 km, do zrealizowania w min. 15 dni

Skorzystasz z naszej ściągawki czy opracujesz własną trasę?

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.