Najlepsze kosmetyki do wykorzystania w domowym spa – jak je zrobić samodzielnie?
Domowe spa to doskonały i tani sposób na relaks we własnych czterech ścianach. Na kosmetyki do domowego spa nie trzeba wydawać fortuny – większość z powodzeniem można wykonać własnoręcznie z wykorzystaniem produktów, które znajdują się w każdej kuchni.
Kosmetyki do domowego spa – gotowe czy zrobione własnoręcznie?
Za zestaw profesjonalnych kosmetyków do domowego spa należy zapłacić od 100 do nawet 400 zł. Ich tańsze odpowiedniki można zakupić w drogeriach, sklepach internetowych i aptekach, ale niska cena może sugerować gorszą jakość oraz skład. Większość kosmetyków do domowego spa można z powodzeniem wykonać własnoręcznie wykorzystując produkty dostępne w każdej kuchni.
Z pomocą przyjdą także firmy, które w swojej ofercie mają półprodukty oraz gotowe zestawy do wykonania peelingów, kul kąpielowych czy balsamów do ciała. Oto najpopularniejsze przepisy na kosmetyki do domowego spa.
Kąpiel z dodatkiem leczniczych ziół
Ciepła kąpiel z dodatkiem ziół i olejków eterycznych złagodzi bóle mięśni, rozgrzeje i ukoi nerwy. Zioła najlepiej połączyć w zależności od oczekiwanych efektów:
-
tymianek, lawenda, szałwia, rumianek, olejek z jałowca – sprawdzą się doskonale w przypadku trądziku, stanów zapalnych i ropnych skóry;
-
mięta, macierzanka, szałwia, rumianek, rozmaryn, olejek pomarańczowy – ujędrnią skórę i pobudzą organizm;
-
owoc jałowca, tymianek, bratek, tatarak, melisa, skrzyp, sosna i szałwia – działają wspomagająco w odchudzaniu przez pobudzanie procesów spalania tłuszczu.
Należy jednak pamiętać, aby temperatura wody nie przekraczała 39-40 stopni Celsjusza ze względu na ryzyko poparzenia. Kąpiele we wrzątku przyspieszają proces starzenia się skóry oraz mogą mieć działanie złuszczające.
Peeling kawowo-pomarańczowy do ciała
W domowych zabiegach spa nie może zabraknąć złuszczania martwego naskórka i delikatnego masażu. Ten peeling jest świetną i tanią alternatywą dla jego drogeryjnych odpowiedników. Do jego wykonania potrzebne będą 2-3 łyżki mielonej kawy, olej roślinny (kokosowy, oliwa z oliwek, winogronowy) oraz olejek pomarańczowy.
Kawę należy zaparzyć w niewielkiej ilości wrzątku, dodać do niej wybrany olej roślinny oraz kilka kropel olejku eterycznego. Tak przygotowaną papkę wystarczy wmasować w ciało. Peeling kawowy znany jest ze swoich właściwości antycellulitowych. Poprawia on krążenie krwi, napina, odmładza i ujędrnia skórę oraz przywraca jej zdrowy kolor. Wszystko za sprawą zawartej w kawie kofeiny.
Olejek pomarańczowy natomiast jest często wykorzystywany w aromaterapii, ponieważ działa uspokajająco, relaksująco oraz poprawia humor.
Domowe spa dla twarzy – peeling i maseczka
W domowym spa nie może zabraknąć pielęgnacji twarzy. Przed nałożeniem maseczki skórę trzeba dokładnie oczyścić z sebum i martwego naskórka. W tym celu można wykonać prosty peeling, do którego będą potrzebne:
-
3 łyżki zmielonych płatków owsianych,
-
łyżka wybranego oleju roślinnego,
-
opcjonalnie miód i sok z cytryny.
Składniki należy dokładnie wymieszać, a powstałą papkę następne wmasować w twarz. Peeling z płatków owsianych łagodzi stany zapalne, delikatnie oczyszcza skórę bez podrażniania jej oraz zwęża pory. Doskonale nadaje się także do cery wrażliwej.
W zależności od indywidualnych potrzeb skóry, do maseczki potrzebne będą inne składniki. Wszystkie wystarczy wymieszać, a powstałą papkę zostawić na twarzy na około 10-15 minut. Następnie zmyć letnią wodą i zastosować ulubiony krem.
-
Cera sucha i wrażliwa – 1/2 awokado, 1 łyżka miodu. Awokado słynie z właściwości odżywiających i nawilżających, a dodatkowo bogate jest w witaminę A, witaminy z grupy B, PP, K, H oraz kwas foliowy.
-
Cera tłusta – 1/2 startego ogórka, 1 białko jaja, sok z cytryny. Ogórek doskonale rozjaśni przebarwienia, cytryna oczyści skórę z zanieczyszczeń, a białko zwęzi rozszerzone pory.
-
Cera mieszana – 1 banan rozgnieciony na papkę, łyżeczka miodu. Banan jest bogaty w witaminy młodości – A i E, miód zaś doskonale nawilży i złagodzi podrażnienia.
Po kąpieli ciało należy dokładnie osuszyć, a następnie wmasować ulubiony balsam lub olejek. Będzie to doskonałe zakończenie zabiegów domowego spa.
Samodzielnie przygotowanie kosmetyków do domowego spa jest proste, a dodatkowo może stać się prawdziwym hobby. Przygotowując specyfiki samodzielnie, wiesz, jakie składniki zostały użyte, dzięki czemu masz 100% pewności, że są całkowicie naturalne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku: Kosmetyki naturalne – poznaj ich wady i zalety!