Przejdź do treści

Szanghaj – jedno z największych miast na świecie. Zaplanuj podróż!

Udostępnij:

Szanghaj, który z sukcesem łączy tradycję z nowoczesnością, to jedno z najciekawszych azjatyckich miast. Z jednej strony to centrum finansowe i gospodarcze Chin, z drugiej miasto o ciekawej historii i bogatej kulturze, o której świadczą dzisiaj buddyjskie świątynie i przepiękne miejskie ogrody. Jeśli marzysz o tym, żeby odwiedzić Szanghaj i doświadczyć jego niesamowitej atmosfery, czas przekuć to pragnienie w rzeczywistość! Podpowiadamy, jak zorganizować wyjazd do Szanghaju.

Szanghaj – zwiedzanie i podróż. Samodzielnie czy z biurem podróży?

Jeśli nie jesteś dobry w planowaniu podróży i zwyczajnie nie lubisz załatwiania wszelkich formalności, poszukiwania noclegów i przelotów, nie ma sensu, żebyś się do tego zmuszał. Lepiej będzie wykupić wycieczkę do Chin i zdać się na jej organizatorów. Najczęściej oprócz Szanghaju odwiedza się także Pekin i Xian.

Nie musi być to wcale drogie rozwiązanie: ceny zaczynają się od 3800 PLN. Musisz jednak być świadomy ograniczeń, które wynikają z tego rozwiązania. Plan wycieczki jest z góry ustalony i zapewne nie będzie czasu, by zatrzymać się na dłużej w interesujących cię miejscach.

Jeśli zatem cenisz sobie przede wszystkim wolność i swobodę w podróżowaniu i chcesz pełniej zanurzyć się w Szanghaju i poznać jego atmosferę, polecamy ci organizację wycieczki do Chin na własną rękę. Bilety lotnicze można bez problemu znaleźć w Internecie. Żeby nie wydać na nie fortuny, warto zacząć planować podróż z dużym wyprzedzeniem oraz śledzić promocje i oferty, w szczególności linii lotniczych.

Bilety do Szanghaju można upolować już za 2300PLN w obie strony, czasem zdarza się, jeżeli będziesz mieć szczęście, kupić bilety nawet poniżej 2000 PLN. W sezonie jednak (a więc w lecie) ceny sięgają nawet 5000 PLN.

Koszty noclegów są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od oferowanego standardu. W hostelach nocleg kosztuje średnio ok. 117 CNY (ok. 65 PLN), za hotel 3-gwiazdkowy przyjdzie natomiast zapłacić ok. 395 CNY (ok. 215 PLN). Tu również obowiązuje zasada im wcześniej, tym lepiej, ceny mogą być znacznie wyższe, jeśli będziesz zwlekać z załatwieniem noclegu na ostatnią chwilę.

Chiny, Szanghaj. Informacje wizowe

By złożyć wniosek o wizę do Chin, potrzebujesz paszportu ważnego przez minimum 6 miesięcy (w momencie składania wniosku), kopię pierwszej strony paszportu, rezerwacje biletów lotniczych w obie strony oraz rezerwacje hotelowe. Do wypełnionego wniosku wizowego należy dołączyć zdjęcie paszportowe i wydruki wspomnianych rezerwacji.

Jeśli oprócz Szanghaju chcesz odwiedzić też inne miejsca, w tym Hongkong lub Makao, ubiegaj się o wizę dwukrotnego przekroczenia granicy chińskiej. Wniosek o wizę można złożyć samemu w ambasadzie Chin w Warszawie, wtedy koszt wizy dwukrotnej wynosi 260PLN (czas oczekiwania: 7 dni). Możesz też zdecydować się na usługę pośrednika, a cena takiej usługi to około 100 PLN. 

Szanghaj – inne praktyczne informacje

Ogród Yuyuan
Ogród Yuyuan, Szanghaj, Chiny

 

Waluta

Chińską walutą jest yuan (1 CNY = 0,54 PLN). W wielu miejscach można płacić kartą. By uniknąć podwójnego przewalutowania, warto używać karty powiązanej z kontem walutowym w euro lub w dolarach amerykańskich. Zaleca się, by mieć przy sobie także pewną ilość gotówki (dolary amerykańskie).

Szczepienia

Żadne obowiązkowe szczepienia nie są wymagane przy wjeździe do Chin, ale zaleca się wykonać szczepienia na dur brzuszny, polio, WZW typu A i B oraz japońskie zapalenie mózgu.

Ubezpieczenie

 Zanim odwiedzisz Szanghaj lub którekolwiek inne chińskie miasto, warto wykupić polisę ubezpieczeniową. Nie jest ona co prawda wymagana przy wjeździe do kraju, ale w przypadku nieprzewidzianych problemów zdrowotnych (np. ostre zatrucie pokarmowe czy zwichnięcie kończyny) zaoszczędzisz tysiące dolarów.

Komunikacja publiczna

Jeśli chodzi o Szanghaj, atrakcje turystyczne najlepiej odwiedzać, przemieszczając się metrem. To najszybszy i najtańszy środek transportu w tym mieście, jednorazowy bilet to wydatek rzędu 6 juanów (ok. 3 PLN). Trzeba jednak bardzo uważać na kieszonkowców. Decydując się na taksówki, musisz być świadomy, że szanghajscy taksówkarze słyną w całych Chinach jako najbardziej nieuczciwi i nieuprzejmi.

Szerokiej drogi!

 

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.