Przejdź do treści

Jak zachowywać się w trakcie pożaru?

Udostępnij:

Na co dzień możemy mieć do czynienia z bardzo różnymi niszczycielskimi siłami, które nie zawsze da się przewidzieć. Jedną z nich jest ogień, prowadzący do pożaru, z ogromną prędkością trawiącego kolejne rzeczy, jakie staną na jego drodze.

Oczywiście nikt nie jest przyzwyczajony do stawiania czoła tego rodzaju przeciwnościom, jednak wszyscy powinniśmy się starać zachowywać zimną krew, a zarazem postępować rozsądnie, by wyjść cało z sytuacji. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona ewakuacja podczas pożaru, koniecznie zajrzyj do tego tekstu!

Najczęstsze przyczyny pożaru

Pożar może występować w różnych miejscach, najczęściej jednak zaskakuje nas w budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej. Kiedy może być potrzebna ewakuacja z pożaru? Cóż, przyczyn zaprószenia ognia można odnaleźć naprawdę sporo. Często wiąże się z awariami rozmaitych sprzętów, na przykład czajnika, telewizora czy monitora do komputera. Powodem pożaru może być również spięcie występujące w instalacji elektrycznej.

Czasem winny wszystkiemu może okazać się natomiast zwyczajny niedopałek po papierosie, nie wspominając już o potrawach, zostawionych lekkomyślnie na ogniu w kuchni (niezależnie od tego, czy mamy na myśli dom, czy na przykład szkolną stołówkę).

Jakie są zasady ewakuacji podczas pożaru?

Wiedza na temat tego, jakie są zasady ewakuacji z budynku podczas pożaru, okazuje się niezbędna dla każdego i od tej reguły nie ma wyjątków. Właśnie dlatego, by lepiej poznać problem, już na lekcje młodzież często przygotowuje referaty o pożarach lub też wspólnie z nauczycielem tworzy opis drogi ewakuacyjnej w szkole.

W ten sposób wiele się uczy i są lepiej przygotowani na nadejście ewentualnego niebezpieczeństwa. Ponadto, w szkołach przeprowadza się niekiedy ćwiczenia przeciwpożarowe, by uczniowie możliwie jak najbardziej oswoili się z widmem niecodziennej sytuacji.

Przede wszystkim, w przypadku rozniecenia ognia nigdy nie należy wpadać w panikę. Liczy się czas, ponieważ ewakuacja w czasie pożaru musi zostać przeprowadzona bardzo sprawnie. Jeśli każdy będzie postępować zgodnie z instrukcjami, wszystko powinno przebiegać sprawnie i prowadzić do szybkiej realizacji celu.
 

Jak zachowywać się w trakcie pożaru?


Musisz więc zapamiętać, że podczas wybuchu pożaru w budynku należy:

  • Jak najszybciej zaalarmować wszystkie osoby, znajdujące się w strefie zagrożenia (ratowanie ludzi z pożaru musi być przeprowadzone szybko i sprawnie, według ustalonego wcześniej porządku).
  • Jeśli posiada się właściwe umiejętności (przebyłeś szkolenie przeciwpożarowe),  zastosować odpowiednie środki – sprzęt gaśniczy w obiektach, w których ma się do nich dostęp, by pozbyć się płomienia w chwili, gdy jest jeszcze niewielki.
  • Czym prędzej powiadomić odpowiednie służby, czyli Straż Pożarną, dzwoniąc pod numer 998. Nigdy nie można czekać, aż czynności ratowniczych podczas pożaru podejmie się ktoś inny.
  • Dla własnego bezpieczeństwa nie korzystać z windy.
  • Zorientować się, czy wszyscy, którzy przebywali w lokalu (pracy czy mieszkaniu) wydostali się na zewnątrz.
  • Gdy ewakuacja w razie pożaru okaże się konieczna, zabrać ze sobą telefon komórkowy. W ten sposób będzie się można między sobą komunikować.
  • Gdy pokaże się dym, zejść jak najniżej i przemieszczać się możliwie jak najbliżej podłogi. Twarz zakryć zmoczonym kawałkiem materiału (można wykorzystać część swojego ubrania).
  • Podczas wychodzenia z kolejnych pomieszczeń zawsze zamykać za sobą drzwi.
  • Przed otworzeniem kolejnych drzwi sprawdzić wierzchem dłoni temperaturę klamki. Jeśli jest wysoka, nigdy nie próbować wejść do środka.
  • Zawsze słuchać poleceń strażaków.

Ile będzie Cię kosztować remont mieszkania po pożarze?

Jak zachowywać się w trakcie pożaru?


Wszystko zależy naturalnie od tego, jak dużych zniszczeń dokonał żywioł. Jeśli ogień był niewielki, możliwe, że konieczne będzie wyłącznie wymienienie sprzętów oraz odnowienie jednego z pomieszczeń. Gorzej, jeśli pożar strawił całe mieszkanie.

Na pewno trzeba zacząć od oczyszczania wnętrz z pozostałości po zajściu – pyłu, gruzu oraz sadzy (wynajmuje się do tego specjalną firmę). Później dopiero można się brać za zakładanie instalacji, naprawianie ścian czy malowanie. Koszty w takim wypadku mogą być ogromne i rozpoczynać się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy.

Znaczenie ma tutaj powierzchnia mieszkania oraz wielkość poczynionych szkód. Musisz też odpowiedzieć sobie, czy od razu będziesz przygotowywać mieszkanie idealne, czy na razie zadowolisz się rozwiązaniami tymczasowymi. Usuwanie skutków pożaru na pewno nie należy do łatwych, ale czasami jest po prostu konieczne.

Więcej informacji i konkretnych wyliczeń dotyczących tego tematu znajdziesz w artykule „Remont mieszkania - podstawowe wydatki”.

 

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.