Przejdź do treści

Włamanie do mieszkania – co robić po włamaniu?

Udostępnij:

Włamanie do mieszkania to traumatyczne przeżycie, którego nie życzymy nikomu. Każdy, kto doświadczył tego nieprzyjemnego zdarzenia w życiu, dobrze pamięta uczucie bezsilności, smutku, nie mówiąc o tym, że trudno pogodzić się ze stratą cennych przedmiotów, uszkodzeniami drzwi i okien. Jak się zachować, gdy przydarza nam się w życiu coś tak niemiłego, jak włamanie do mieszkania?

Złodzieje potrafią wykorzystać każdą sposobność, aby włamać się do mieszkania czy do domu jednorodzinnego. Dla nich nawet wyjście gospodarzy do pracy jest już doskonałą okazją, aby splądrować mieszkanie i pozbawić właścicieli najcenniejszych przedmiotów i pamiątek. Po takich zdarzeniach domownicy tracą poczucie bezpieczeństwa, które zapewniają im własne cztery ściany.

Gdy po powrocie do domu gospodarze mieszkania zastają otwarte drzwi lub wybite okno, nie powinni wchodzić sami do środka, bo złodzieje mogą tam jeszcze być, a przyłapanie ich na gorącym uczynku może skutkować ich brutalną reakcją. Warto wówczas poprosić sąsiadów o pomoc i natychmiast wezwać policję. Można też dokonać tak zwanego zatrzymania obywatelskiego i zmusić złodziei do pozostania na miejscu aż do przyjazdu policji.

Najpierw powiadom policję

Jeżeli oczom właściciela ukazują się splądrowane wnętrza, to znaczy, że miało miejsce włamanie do mieszkania lub domu i natychmiast należy powiadomić policję. Zostaje wszczęte dochodzenie w sprawie kradzieży z włamaniem, a policja przeprowadza oględziny mieszkania i zbiera ewentualne ślady i dowody. Jest to czas na złożenie wszelkich zeznań, po których należy starannie sprawdzić, co faktycznie zginęło.

Włamanie do mieszkania – co robić po włamaniu?


Dobrym zwyczajem jest posiadanie listy sprzętów i urządzeń znajdujących się w domu, wraz z ich numerami fabrycznymi, co umożliwia – w razie takiego zdarzenia – podanie tych danych policji. Dzięki temu po odnalezieniu skradzionych przedmiotów jest szansa, że uda się je zidentyfikować.  

Bardzo ważne jest posiadanie numerów identyfikacyjnych komórkowych aparatów telefonicznych, które policja potrafi namierzać, jeśli posiada właśnie takie informacje. Dzięki takiej dokumentacji można potem łatwo udowodnić, że odnalezione przedmioty należą do nas.

Dzwoń do banku i do ubezpieczyciela

W przypadku utraty kart kredytowych lub nawet zwykłych, bankomatowych, należy natychmiast skontaktować się z bankiem, aby jak najszybciej zablokować złodziejom możliwość wypłaty pieniędzy. Jeśli został skradziony telefon komórkowy wraz z kartą SIM, należy także skontaktować się z operatorem i uniemożliwić wykonywanie połączeń.

Jeśli mieszkanie było ubezpieczone, natychmiast trzeba też skontaktować się z tak zwanym likwidatorem szkód, który w imieniu ubezpieczyciela oceni wartość start, co jest niezbędne do wypłaty odszkodowania.

Utrudnij, jak możesz, włamanie do mieszkania

Aby jednak zminimalizować ryzyko włamania do domów i mieszkań, warto z założenia poczynić pewne inwestycje, które jak najbardziej utrudnią złodziejom dostęp do środka. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe drzwi antywłamaniowe, które potrafią skutecznie odstraszyć złodziei.

Sforsowanie ich może zająć im dużo czasu, a co więcej – hałas może obudzić czujność sąsiadów. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o okna. Te powinny posiadać solidne szyby i być wyposażone w klamki z zamkami. Trzeba też pamiętać, że nawet najlepsze okna, gdy zostawimy je otwarte, będą stanowiły raczej zaproszenie dla złodziei niż przeszkodę.

Warto też pomyśleć o dobrym systemie alarmowym, który może być połączony radiowo z agencją ochrony. Patrole takich firm są w stanie w kilka minut przybyć na miejsce zdarzenia i jeśli nie ująć złodziei, to skutecznie ich spłoszyć.

Włamanie do mieszkania – co robić po włamaniu?

Całe wyposażenie antywłamaniowe zwykle jest niestety kosztowne, oscyluje w granicach od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych, ale na bezpieczeństwie nie powinniśmy oszczędzać, warto więc zainwestować w najnowocześniejsze rozwiązania.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.