Przejdź do treści

Borelioza – czy można uchronić się przed tą chorobą?

Udostępnij:

Borelioza to odkleszczowa choroba zakaźna, zwana również chorobą z Lyme. Niektórzy nazywają ją krętkowicą kleszczową, ponieważ wywołują ją bakterie zaklasyfikowane do krętków.

Borelioza – objawy

Borelioza to choroba, którą można rozpoznać po charakterystycznym rumieniu w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Rumień to zmiana toksyczno-zapalna. Jest to wczesny objaw boreliozy i pojawia się w ciągu trzech tygodni od momentu, kiedy nastąpiło zarażenie chorobą.

Na początku rumień wygląda, jak mała plamka, jednak szybko się powiększa, osiągając średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów. Rumień ma kolor czerwony, jest ciepły, a przy dotyku można odczuwać ból lub świąd, jednak nie jest to warunek konieczny.

Warto wiedzieć, że nie u wszystkich zakażonych występuje rumień – z takim objawem boreliozy możemy się spotkać u ok. 30% osób, których dotknęła borelioza. Choroba ta może być mylona ze zwykłym przeziębieniem lub grypą, gdyż towarzyszą jej gorączka, bóle stawów czy ogólnie słabe samopoczucie.

Borelioza objawy


Jeżeli choroba jest nieleczona, to występują późniejsze objawy. Pojawiają się one w ciągu dwóch tygodni do kilku miesięcy. W tej fazie borelioza może uszkodzić również nerwy twarzowe lub, w przypadku neuroboreliozy, nerwy, które odpowiadają za prawidłowe widzenie. Wówczas osoba zakażona może cierpieć na nadwrażliwość na światło. Ponadto odczuwalne są bóle karku oraz skoki ciśnienia.

Jak zdiagnozować i leczyć Boreliozę? 

Do najczęstszych sposobów sprawdzenia, czy jest się zakażonym należy wykonywanie testu ELISA (test immunoenzymatyczny, który wykorzystuje enzymy do znalezienia reakcji antygenów z przeciwciałami) lub WERSTERN BLOT (wykrywanie przeciwciał IgM i IgG).

Można również wykonać test PCR, jednak ma on pewne wady – nie jest refundowany oraz w przypadku negatywnego wyniku, nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że nie jesteśmy chorzy na boreliozę. 

Leczenie choroby z Lyme polega na stosowaniu kuracji antybiotykowej, która trwa około trzech tygodni, co znacznie osłabia organizm. Dodatkowo można podawać leki, które przeciwdziałają objawom boreliozy. Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby. W jej początkowej fazie leczenie jest o wiele szybsze i bardziej skuteczne, dlatego jeśli na skórze pojawia się rumień, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Warto wiedzieć, że odpowiednia dieta może wspomagać antybiotykoterapię. Dobra dieta, to dieta pełna witamin, wysokobiałkowa, bogata w tłuszcze, lecz niskowęglowodanowa. 

Skutki Boreliozy

Skutki ukąszenia kleszcza mogą się pojawić, jeśli nie rozpoczęto leczenia na wczesnym etapie rozwoju krętkowicy kleszczowej, a są to między innymi zapalenie mózgu lub opon mózgowych. Dochodzi do nich w przypadku neuroboreliozy. Jest to bardzo niebezpieczna postać boreliozy, która może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu. Ponadto krętki Borrelia mogą zaatakować serce. Najczęstsze powikłania to zapalenie mięśnia sercowego czy worka osierdziowego. 

Jak uchronić się przed kleszczami?

Usuwanie kleszcza

 
Liczba zachorowań na boreliozę w Polsce wzrasta. W 2016 roku zanotowano ich niemal 22 tysiące. Kleszcze to pasożyty, które należą do pajęczaków. Atakują szybko i skutecznie, dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed kleszczami.

Jeżeli chcemy wybrać się na spacer, najlepiej zrobić to około południa, gdyż są one najbardziej aktywne rano i wieczorem. Należy unikać terenów krzaczastych i poruszać się środkiem ścieżek. Najlepiej zakładać koszule lub bluzy z długimi rękawami oraz długie spodnie.

Kleszcze najczęściej wybierają miejsca na naszym ciele, gdzie skóra jest delikatna, ale również ciepła i wilgotna. Warto więc zwracać uwagę na zgięcia kończyn, pachy, pachwiny, uszy bądź skórę głowy. 

Borelioza to choroba, której łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego warto stosować się do kilku prostych zasad, które mogą uchronić przed zachorowaniem. 

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.