Przejdź do treści

Jak zabezpieczyć dom przed smogiem?

Udostępnij:

Smog w Polsce jest poważnym problemem od wielu lat. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza ma negatywne skutki dla zdrowia, a walka z nim staje się coraz trudniejsza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Raport Światowej Organizacji Zdrowia okazał się dyskredytujący dla naszego kraju: aż 33 najbardziej zanieczyszczone miasta w Unii Europejskiej znajdują się właśnie w Polsce. Powietrze o niskiej jakości dostaje się także do naszych domów. Jak uchronić się przed smogiem i zminimalizować jego wpływ na nasze zdrowie?

Czym jest smog?

Czym jest smog?

Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje wskutek wystąpienia równocześnie kilku niekorzystnych czynników, takich jak: zanieczyszczenie powietrza, zamglenie i brak wiatru. Zanieczyszczone powietrze jest efektem działalności człowieka. Najczęściej jego powodem są spaliny pochodzące z kotłów i pieców, a także komunikacja samochodowa. Brak wiatru utrzymujący się przez dłuższy czas sprawia że spaliny unoszą się w powietrzu tworząc kłąb szarego dymu nad miastem.

Smog składa się głównie z dwutlenku siarki, pyłów zawieszonych i metali ciężkich. Wśród pyłów zawieszonych wyróżnia się dwa najgroźniejsze dla człowieka: pył MP10 zawierający cząsteczki o średnicy 10 mikrometrów i pył PM2,5 o cząsteczkach czterokrotnie mniejszych. Są one tak niewielkie (dla porównania wystarczy dodać, że średnica włosa wynosi ok. 50 mikrometrów), że bez trudu dostają się do naszego układu oddechowego, osadzając się na płucach. Szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5 ponieważ przenika do krwioobiegu. Podstawowy składnik pyłów zawieszonych to benzo(a)piren. Jego dopuszczalne stężenie w powietrzu wynosi 1 ng/m3. Szokujący może okazać się zatem fakt, że w Polsce ta wartość jest przekroczona aż 40-krotnie (!).

Jak zanieczyszczone powietrza wpływa na zdrowie? 

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza jest szkodliwe zwłaszcza dla dzieci i osób starszych, jednak w rzeczywistości cierpi na tym każdy z nas. Wpływ smogu na nasze zdrowie jest ogromny. Dwutlenek siarki podrażnia drogi oddechowe i może powodować skurcze oskrzeli, a nawet uszkodzenia płuc. Co więcej, zmniejsza on zdolność krwi do przenoszenia tlenu.

Negatywne skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza w pierwszej kolejności odczuwają osoby chorujące na astmę, u których następuje pogorszenie czynności płuc. Ponadto, pył zawieszony PM10 prowadzi do poważnych chorób dotykających układ oddechowy. Wśród nich wymienić można m.in. ostre zapalenie oskrzeli oraz przewlekłą, obturacyjną chorobę płuc. Pył PM2,5 uznawany za groźniejszy, dostaje się do krwi, a tym samym znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy czy zapalenia naczyń krwionośnych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że długotrwałe wdychanie pyłu zawieszonego skraca życie Europejczyka o 8 miesięcy. W przypadku Polski ta wartość jest zwiększona do 10 miesięcy.

Negatywne skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza nie omijają również kobiet w ciąży. Co więcej, benzo(a)piren wpływa negatywnie na rozwój płodu. Kobiety w ciąży, które były narażone na długotrwałe działanie smogu, rodzą dzieci o mniejszej masie. Ponadto, niemowlęta te są bardziej narażone na wystąpienia zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych.

Jak powstają zanieczyszczenia powietrza? 

Smog nie jest nowym zjawiskiem, lecz dopiero od kilku lat stał się on widoczny gołym okiem, co wywołało niemałe poruszenie w całej Europie. Jeszcze dekadę temu wspominano o nim przeważnie w kontekście Chin. Smog jest w dużej mierze efektem postępu technologicznego, wystarczy uświadomić sobie ile pojazdów codziennie porusza się po drogach. Zdecydowana większość z nich emituje szkodliwe spaliny. To jednak nie auta, a piece i kotły stanowią blisko 80% udziału pyłu PM10 w powietrzu. Jak to możliwe? Powodem jest tzw. niska emisja, czyli palenie w piecu węglem, drewnem, a także śmieciami. Z tego też względu szary kłąb dymu zauważyć można przede wszystkim w miesiącach zimowych, czyli w sezonie grzewczym.

Jak walczyć ze smogiem?

Skoro zdajesz sobie już sprawę, jak poważne w skutkach może być wdychanie zanieczyszczonego powietrza, to pora podjąć jakieś działania, które cię przed nimi uchronią. Niemal w każdym polskim mieście znajdują się stacje pomiarowe mierzące poziom zanieczyszczeń w powietrzu, dzięki czemu przez cały czas otrzymujemy bieżące informacje na ten temat. Warto je sprawdzać, aby wiedzieć, czy w dany dzień nie potrzebujesz dodatkowej ochrony, chociażby w postaci masek antysmogowych. Wyposażone są one w specjalne filtry, które umożliwiają swobodne oddychanie, blokując jednocześnie przenikanie cząsteczek pyłu zawieszonego do organizmu. W dni, kiedy poziom smogu znacząco przekracza dopuszczalne normy, zaleca się pozostanie w domu.

Oczyszczacz powietrza

Niestety, nawet w domu nie jesteś do końca bezpieczny. Zanieczyszczone powietrze dostaje się do pomieszczeń, w których przebywasz, m.in. przez uchylone okna, dlatego też warto ograniczyć wietrzenie mieszkania do niezbędnego minimum, przynajmniej w godzinach, gdy stężenie pyłów jest największe. Co możesz zrobić, aby oczyścić powietrze w domu? Najlepszy i najprostszy sposób to inwestycja w oczyszczacze powietrza. Zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza sprawia, że woda łączy się z pyłem i opada. Filtr powietrza w domu pozwala jednocześnie na pozbycie się kurzu, sierści, roztoczy, bakterii, wirusów oraz różnego rodzaju alergenów. Urządzenia tego typu są niewielkie. Nowoczesne modele zapewniają cichą pracę, więc nie powinny nam przeszkadzać. Oczyszczacz powietrza możesz ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Jego zasada działania jest dość prosta: zasysa ona brudne powietrze wraz z cząsteczkami smogu, a po jego przefiltrowaniu do pomieszczenia wraca czyste powietrze. Wybór konkretnego urządzenia zależy od preferencji, gdyż nierzadko wyposażone są w dodatkowe funkcje. Oczyszczacze powietrza do walki ze smogiem posiadają system filtracji z filtrem HEPA. Koszt takiego urządzenia wynosi od 500 do nawet 10 tys. zł. Najdroższe modele pozwolą na oczyszczenie całego domu - są w stanie efektywnie pracować na powierzchni 100 mkw.

Innym rozwiązaniem może okazać się wentylacja z rekuperatorem. Jest ono doceniane zwłaszcza za energooszczędność. Jak działa? Rekuperator za pomocą ciepłego powietrza wyprowadzanego na zewnątrz ogrzewa nawiewane powietrze, redukując tym samym koszty ogrzewania budynku. Ponadto, specjalne systemy filtracji dokładnie oczyszczają nawiewane powietrze zanim zdąży jeszcze dostać się do środka. Dobry filtr (co najmniej klasy F7) jest w stanie zatrzymać nawet 90% zanieczyszczeń, w tym również pyły zawieszone. Tego typu urządzenie wiąże się jednak z koniecznością częstej wymiany filtra. Cena rekuperatora to mniej więcej 7-8 tys. zł. W tym przypadku obowiązkowy będzie także profesjonalny montaż.

Rośliny antysmogowe

Nie tylko specjalistyczne urządzenia pozwalają na walkę ze smogiem. W tym celu warto wykorzystać również rośliny antysmogowe. Ich ilość nie musi być znaczna. Przyjmuje się, że na każde pięćdziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, postawić należy przynajmniej jedną roślinę antysmogową. W ten sposób wspomagamy proces oczyszczania powietrza w domu. Korzystne będzie zwłaszcza ustawienie następujących gatunków roślin: palma areka, wężownica, paprotka, zielistka, gerbera, złocień, bluszcz.

Nie daj się smogowi! 

Walka ze smogiem wymaga podjęcia działania, ale i dużej świadomości na temat jego skutków. W momencie, gdy normy pyłów zawieszonych są przekroczone, powienneś korzystać z masek antysmogowych. Nawet przebywając w domu jesteś narażony na negatywne konsekwencje smogu, dlatego warto zainwestować np. w profesjonalny oczyszczacz powietrza. W przypadku, gdy brakuje ci  środków na jego zakup, możesz skorzystać z pożyczki online od Wonga, dzięki której uzyskasz nawet do 1500 zł na 60 dni. Wniosek złożymy z dowolnego miejsca, gdyż wszystkie formalności zrealizujemy przez internet. To szybki i skuteczny sposób na zastrzyk gotówki, gdyż decyzja o przyznaniu pożyczki może zostać podjęta w zaledwie kilkanaście minut.

Tagi dom zdrowie
Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).