Przejdź do treści

Jak zaaranżować ciekawą ścianę w kuchni?

Udostępnij:

Oryginalna aranżacja ściany w kuchni to doskonały pomysł na lekkie odświeżenie pomieszczenia, bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Jeżeli kuchnia stanowi odrębną przestrzeń, możemy wykorzystać do tego celu jedną ze ścian lub – jeśli dysponujemy tylko aneksem kuchennym – zagospodarować wolną powierzchnię nad blatem kuchennym.

Ozdobna ściana w kuchni

Jak zaaranżować ciekawą ścianę w kuchni?


Aranżacja ściany kuchennej powinna pasować przede wszystkim do stylu, w jakim została urządzona nie tylko kuchnia, ale również reszta mieszkania. Pomysłów na ściany dekoracyjne w kuchni jest bardzo wiele. Możemy wykorzystać ozdobną tapetę lub różne materiały wykończeniowe na całej ścianie, bądź tylko nad blatem kuchennym. Jeśli decydujemy się na umieszczenie jej nad blatem, powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć ją szkłem, zwłaszcza w obrębie zlewu. 

Jeśli wolimy utrzymać kuchnię w stylu industrialnym, warto zastanowić się nad wykorzystaniem kamienia. Jest on odporny na działanie wielu czynników, jak np. na wysoką temperaturę czy wilgoć. Ponadto jest łatwy w czyszczeniu. Najlepiej będzie się prezentował zastosowany na całej ścianie. Materiał ten jest niestety dość drogi. Aby zmniejszyć koszty, można wykorzystać tańszy zamiennik. W tej roli świetnie sprawdzi się konglomerat na ścianę w kuchni. Jest to kamień syntetyczny, wytwarzany na bazie kamienia naturalnego, połączonego z żywicą poliestrową. 

Innym, równie ciekawym pomysłem na stworzenie dekoracyjnej ściany w kuchni jest użycie cegły. Cegła doskonale uzupełni styl skandynawski oraz klasyczny. Możemy postawić na naturalny kolor cegły, wybrać malowaną na biało lub płytki dekoracyjne imitujące cegłę. 

Jeśli natomiast chcemy stworzyć nowoczesne wnętrze, powinniśmy rozważyć użycie szklanych paneli ściennych lub farby tablicowej. Możemy wybrać panele o jednolitym kolorze, panele wielokolorowe lub z nadrukiem. Ciekawie będą wyglądały także przezroczyste panele, pod którymi możemy położyć tapetę. Z kolei farba tablicowa, poza funkcją dekoracyjną, będzie stanowić praktyczne rozwiązanie, które pozwoli nam tworzyć tematyczne i sezonowe dekoracje, dobrze widoczną listę zakupów lub listę zadań na dany dzień. 

Co powiesić na ścianie w kuchni?

Jak zaaranżować ciekawą ścianę w kuchni?


Dekoracyjną ścianę w kuchni możemy też stworzyć poprzez zastosowanie różnego rodzaju dodatków, jak naklejki ścienne lub półki, dzięki którym zyskamy miejsce do przechowywania np. przyborów kuchennych, przypraw, ozdobnych pojemników na ciastka, itp. Półkę ścienną możemy wykorzystać ponadto do stworzenia domowego zielnika. Wystarczy tylko zakupić dekoracyjne doniczki i zasadzić w nich zioła.

Nowoczesnym rozwiązaniem, coraz częściej wykorzystywanym w tworzeniu aranżacji kuchennych, jest zawieszenie na pustej ścianie tabliczek z napisami o tematyce kulinarnej lub zdjęć przedstawiających ulubione warzywa i potrawy. 

Jeśli chcemy zaaranżować ścianę o niewielkiej przestrzeni, warto pokusić się o powieszenie na niej półki na wino. Jest to z pewnością oryginalny pomysł, dzięki któremu w sposób bardzo wysmakowany rozlokujemy butelki ulubionego trunku, zastępując proste i mało efektowne, metalowe lub drewniane stojaki na wino. 

Kuchnia to także idealne miejsce na powieszenie dekoracyjnego zegara. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, można wybrać nieco mniejsze modele lub zdecydować się na naprawdę ogromne zegary ścienne. Nie zapominajmy, że wygląd takiego zegara powinien być dopasowany stylem do pozostałych elementów dekoracyjnych wykorzystanych w kuchni. 

Ile kosztuje aranżacja ściany w kuchni?

Przystępując do tworzenia aranżacji ściany w kuchni, poza planem, potrzebujemy też odpowiedniej sumy, która pozwoli zrealizować nasze założenia. Z jakimi kosztami musimy się liczyć? Budżet, jaki powinniśmy przeznaczyć na ten cel, tak naprawdę zależy od pomysłu, który chcemy zrealizować. Aranżacja ściany poprzez zawieszenie na niej półek, zdjęć lub innych ozdób to wydatek około kilkudziesięciu złotych, natomiast generalna przebudowa ściany wiąże się już ze zdecydowanie większą sumą. 

Najwięcej będziemy musieli wydać, decydując się na wykorzystanie w naszej aranżacji kamienia lub paneli ściennych. W przypadku kamienia jego cena, w zależności od rodzaju, waha się w granicach od 100–200 zł za metr kwadratowy, do nawet ponad tysiąca złotych. Znacznie tańsze są jego zamienniki. Ich ceny rozpoczynają się już od 40 zł za metr kwadratowy. Podobne rozbieżności cenowe dotyczą paneli – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy. Do ostatecznej sumy oczywiście należy doliczyć koszty związane z wynajęciem ekipy remontowej, która podejmie się realizacji naszej aranżacji. 

Zmieniasz aranżację przy okazji remontu mieszkania? Przeczytaj koniecznie artykuł „Remont mieszkania – podstawowe wydatki

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.