Przejdź do treści

Jak długo „żyje” komputer? Jak z nim postępować, by latami nie inwestować w nowy?

Udostępnij:

Zakup komputera to najczęściej inwestycja na najbliższe kilka lat. Przy odpowiednim użytkowaniu i dbaniu o komputer można znacząco przedłużyć jego żywotność, oszczędzając sobie przy tym kosztów naprawy oraz wymiany na nowy.

Jak dbać o komputer, by zapewnić mu wieloletnią sprawność?

Komputer mac na biurku

 
Aby maksymalnie wydłużyć żywotność komputera stacjonarnego i zapewnić mu sprawność, powinien być on regularnie czyszczony oraz konserwowany. Mowa przede wszystkim o usuwaniu nadmiaru kurzu, który ma zgubny wpływ na kartę graficzną, dźwiękową, wentylatory oraz płytę główną i może doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia. W tym celu najlepiej używać sprężonego powietrza lub pędzelka, zaś obudowę przecierać ściereczką z mikrofibry.

Komputer można także powierzyć w ręce specjalistów, którzy wyczyszczą go w profesjonalny sposób za pomocą kompresora lub środków chemicznych, a przy tym nie narażą delikatnych podzespołów na przypadkowe uszkodzenie. Wystarczy robić to dwa razy do roku, aby mieć pewność, że sprzęt jest czysty i działa poprawnie.

Poważnym problemem jest przegrzanie, szczególnie podczas upałów lub pracy w miejscach mocno nasłonecznionych. Nie można dopuścić do zablokowania wymiany ciepła między laptopem, a powierzchnią, na której on stoi.

W tym celu należy unikać kładzenia go na poduszkach, pościeli czy obrusie. Zgubne dla urządzenia jest korzystanie z niego w łóżku – wówczas najczęściej dochodzi do zasłonięcia otworów wentylacyjnych, a tym samym przegrzania.

Warto zainwestować w podkładki chłodzące – niektóre rozkładają się na kształt stolików, umożliwiają odpowiednie nachylenie komputera, a także pracują praktycznie bezdźwięcznie. W przypadku komputerów stacjonarnych, należy ustawiać je możliwie jak najdalej od ściany.

Należy pamiętać, żeby nie włączać urządzenia do momentu, aż nie przyjmie ono temperatury pokojowej.

Laptopa łatwo narazić na wyziębienie, szczególnie w zimie, kiedy jest przenoszony na zewnątrz. Należy pamiętać, żeby nie włączać urządzenia do momentu, aż nie przyjmie ono temperatury pokojowej. W przeciwnym wypadku może dojść do skroplenia się pary wodnej, a tym samym poważnego uszkodzenia dysku twardego oraz utraty danych.

Należy ponadto unikać kontaktu komputera z wodą i wilgotnym powietrzem. W przypadku zalania trzeba go wyłączyć, wyjąć baterię i pozostawić na dwie doby do wyschnięcia. Dopiero po tym czasie sprzęt będzie można zanieść do serwisu. Nie wolno go w żaden sposób osuszać, np. za pomocą suszarki albo gorącego grzejnika.

Dobrym zabezpieczeniem sprzętu na wypadek nagłego skoku napięcia, np. w czasie burzy lub awarii elektrycznej, jest zakup listwy przeciwprzepięciowej. Zbyt wysokie napięcie prądu może trwale uszkodzić urządzenie i najczęściej jego naprawa jest nieopłacalna. Listwa ma za zadanie odciąć zasilanie w przypadku zagrożenia, tym samym chroniąc sprzęt oraz jego użytkownika przed porażeniem prądem.

 Uszkodzony ekran w laptopie

 
Uszkodzenia mechaniczne zdarzają się najczęściej w przypadku laptopów, dlatego szczególnie ważne jest ich odpowiednie przechowywanie i transportowanie. W tym celu dobrze jest zakupić odpowiednią torbę oraz miękki pokrowiec, które zamortyzują ewentualne wstrząsy, uderzenia czy upadki, chroniąc tym samym sprzęt przed uszkodzeniem matrycy.

Najbezpieczniejsze będzie umieszczenie go w torbie lub plecaku pionowo, ponieważ pozycja ta generuje najmniej drgań. Nie powinien za to leżeć płasko. Przed przeniesieniem urządzenia z jednego pomieszczenia do drugiego, należy wprowadzić je w stan uśpienia, zamknąć klapę i trzymać obiema rękami za spód obudowy. Należy także unikać trzaskania klapą, stawiania na niej przedmiotów oraz otwierania chwytając za jeden róg – można w ten sposób uszkodzić zawiasy.

Te z pozoru niewielkie zmiany są w stanie przyczynić się do przedłużenia żywotności komputera nawet o następne kilka lat. Jeśli przymierzasz się do zakupu komputera, sprawdź poradnik „Kupujemy komputer – nowy czy używany? Poznaj zalety obu rozwiązań”.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.