Przejdź do treści

Jak wybrać zasłony do salonu?

Udostępnij:

W dzisiejszych czasach mamy spory wybór rozwiązań pozwalających na zasłonięcie okna. Z łatwością znajdziemy bogatą ofertę paneli, żaluzji czy rolet. Mimo to zasłony cieszą się wciąż największą popularnością. To dobre rozwiązanie do salonu, bez względu na styl, w jakim go urządzamy.

Typy zasłon i ich funkcje

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje zasłon: dekoracyjne, zaciemniające oraz panelowe. Różnią się one przede wszystkim pełnioną funkcją.

Zasłony zaciemniające wykonane są z grubych tkanin, które zatrzymują większość światła. Nadają się do przyciemniania salonu oraz do zasłaniania wnętrza przed spojrzeniami ludzi z zewnątrz. Z tego względu sprawdzą się przy oknach wychodzących na południe i zachód, oraz gdy mieszkanie znajduje się na parterze lub pierwszym piętrze, a jego okna wychodzą na ulicę.

Dodatkowo zasłony zaciemniające wspomagają regulację temperatury. W lecie blokują promienie słoneczne, przez co pomieszczenie wolniej się nagrzewa, w zimie zaś izolują salon, blokując zewnętrzny chłód i zatrzymując ciepło wewnątrz.

Zasłony dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do dekorowania pokoju. Ze względu na tak ukierunkowaną funkcjonalność, słabiej blokują promienie słoneczne i gorzej sprawdzają się przy regulacji temperatury. W zamian za to mogą być lżejsze, zwiewne, wykonane nawet z półprzeźroczystych materiałów.

Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, których okna wychodzą na północ. Zasłony dekoracyjne można upinać na różne sposoby. Niektóre z nich mają formę szeregu wolno zwisających sznurków, są to zasłony zwane także makaronami.
 

Jak wybrać zasłony do salonu?


Zasłony panelowe mają formę szerokich, pionowych pasów montowanych na szyny, które można przesuwać zasłaniając część okna lub całość. Niekiedy zasłonom panelowym nadaje się orientalny wygląd (zwane są wtedy panelami japońskimi). Nadają się jako osłona okna, ale można ich używać również w charakterze ruchomej przegrody pomieszczenia.

Zasłony odpowiednie do stylu salonu

Wybierając zasłony, powinniśmy zwrócić uwagę na ich harmonijne wkomponowanie w styl salonu. Nie chodzi o to, by wybrać najładniejsze zasłony, lecz takie, które będą pasowały, które swoim wyglądem podbiją czy zaakcentują piękno całego pomieszczenia.

Stosując najprostsze rozróżnienie na styl klasyczny i nowoczesny, łatwo zauważyć, że do wnętrz klasycznych pasują eleganckie, długie (sięgające do podłogi) zasłony z grubego materiału. W nowoczesnych aranżacjach natomiast sprawdzą się jednokolorowe, gładkie zasłony lub zasłony panelowe. Wzory roślinne sprawdzą się w stylu klasycznym, w nowoczesnym najlepsze będą wzory geometryczne.

Pod względem koloru mamy dwa możliwe rozwiązania. Albo dobrać go pod kolor dominujący w salonie (zwykle kolor ścian) albo wręcz przeciwnie, na zasadzie kontrastu. Czarne zasłony będą pasowały do salonu pełnego bieli, jednak trzeba się liczyć z tym, że będą przyciągały wzrok i staną się istotnym elementem wystroju.

Jeśli decydujemy się na bardziej szczegółowy styl, dobór zasłon może być trudniejszy, choć zasada harmonijnego dopasowania całości jest uniwersalna. W stylu romantycznym sprawdzą się delikatne kolory i kwiatowe wzory. W stylu vintage możemy pozwolić sobie na pastelowe barwy zasłon, warto też zestawić je z koronkowymi firanami. Przy wystroju minimalistycznym zasłony powinny być proste, jednobarwne, pozbawione wzorów. W pomieszczeniach w stylu glamour dobrym rozwiązaniem będą ciężkie zasłony o znacznej długości, których spód nie kończy się nad podłogą, lecz układa na niej, dając efekt rozpływania.

Takie zasłony są jednak niewygodne przy częstym zasłanianiu okna. Styl industrialny często rezygnuje z zasłon na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań jak rolety czy żaluzje, jeśli jednak zdecydujemy się na zasłony, to typ sznurkowy może dać tu ciekawy efekt.

Zasłony dają wiele możliwości – nie tylko pod względem doboru ich grubości, koloru czy wzornictwa, ale również sposobu mocowania (mogą być zamontowane na taśmie, szelkach, kółkach czy kanale) oraz długości (za parapet, do podłogi a nawet jeszcze dłuższe). Można je upinać na różne sposoby, a przy tym stosować różnego rodzaju ozdoby. Dzięki temu tak prosty element wystroju wnętrza może posłużyć jako ważne i użyteczne narzędzie dekoracyjne.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).