Przejdź do treści

Jak wybrać rolety na okna dachowe?

Udostępnij:

Okna dachowe wpuszczają na nasze poddasza dużo światła. Zwykle jest to zaletą - odpowiednio doświetlone pomieszczenia wydają się większe, przyjaźniejsze, sprzyjają pracy. Jednak nadmiar światła szybko może zamienić się w wadę. Przy ostrym słońcu i długim nasłonecznieniu łatwo o przegrzanie pomieszczenia, ciężko zaś o efektowny odpoczynek.

Do regulacji wpadającego przez okna dachowe światła nadadzą się rolety - podobnie jak przy oknach standardowego typu. Jednak nie mogą być to te same rolety. Tradycyjne rolety wykonuje się z tkanin, które przy oknach dachowych, mocowanych pod kątem, nie przylegałyby do szyby, odciągane od niej siłą grawitacji. Dlatego do okien dachowych potrzeba specjalnych, dedykowanych im rolet. Występują one w kilku rodzajach, więc trzeba przemyśleć wybór.

Funkcje rolet do okien dachowych

Rolety do okien dachowych mogą pełnić kilka funkcji. Poszczególne typy lepiej sprawdzają się przy jednych funkcjach, gorzej przy innych, dlatego na początku musimy się zastanowić, co jest naszym priorytetem.

Oczywistym i podstawowym zadaniem rolet do okien dachowych jest blokowanie światła. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Czy zależy nam na tym, by zablokować całe wchodzące światło, czy może chcemy je tylko przyciemnić, rozproszyć? Zasłonić w ten sposób całe okno, czy tylko jego część?

Inna sprawa, to kwestia sterowania. Rolety funkcjonują w oparciu o różne systemy zasuwania: żyłkowy, łańcuszkowy bądź sprężynowy – ale to tylko opcje mechaniczne. Alternatywą jest sterownie automatyczne, dzięki któremu możemy kontrolować rolety za pomocą pilota. To nowoczesne rozwiązanie jest odpowiednio droższe, jednak nieporównywalnie bardziej wygodne.

Poza tym rolety mogą pełnić funkcję izolacyjną. Blokując promienie słoneczne przeciwdziałają nagrzewaniu szyby, a tym samym poddasza. Może to działać także w drugą stronę – uszczelniają pomieszczenie, dzięki czemu ciepło z niego nie ucieka w chłodniejszych okresach roku.

Nie tylko ciepło, ale również dźwięk może być izolowany przez rolety. Przeciwdziała to przedostawaniu się dźwięków zewnętrznych do środka (np. deszczu, gradu) jak i wydostawaniu muzyki i innych odgłosów z poddasza.

Niektóre rolety pełnią też funkcję zabezpieczającą. Nie tylko chronią okna przed uszkodzeniem (co bywa możliwe podczas intensywnego gradobicia), ale także utrudniają ewentualne włamanie.

Wiedząc, co mogą nam dać rolety, zastanówmy się, jakie funkcje będą dla nas ważne, i wybierzmy odpowiedni rodzaj.

Rodzaje rolet do okien dachowych

Podstawowe rozróżnienie w tym przypadku dotyczyć będzie strony montażu. Przez to dzielimy rolety na zewnętrzne i wewnętrzne.

Rodzaje rolet do okien dachowych


Rolety zewnętrzne montuje się na ramie okna. Stanowią doskonałą ochronę zarówno przed słońcem, jak i hałasem. Pełnią funkcję izolacyjną, zapobiegając zarówno nadmiernemu nagrzewaniu, jak i oziębianiu poddasza. Zabezpieczają dom przed włamaniem.

Materiałem, z którego wykonuje się rolety zewnętrzne, jest aluminium. Dzięki temu są odporne na warunki atmosferyczne. Mogą być sterowane mechanicznie, ale w tym typie najczęściej stosuje się sterowanie automatyczne, dzięki któremu można kontrolować rolety z wnętrza domu.

Rolety wewnętrzne dzielą się na dodatkowe podkategorie: standardowe, plisowane i zaciemniające.

Rolety wewnętrzne standardowe osłabiają i rozpraszają światło, dając efekt przyciemnienia. W tym celu używa się tkanin półprzezroczystych, bawełniano-poliestrowych. Zaletą tego rodzaju rolet jest szeroki wybór wzorów i kolorów, które dopasować można do każdego wnętrza.

Z kolei wewnętrzne rolety zaciemniające skuteczniej od standardowych blokują dopływ promieni słonecznych. Konstruowane są warstwowo: wewnętrzna warstwa jest poliestrowa, zewnętrzna – aluminiowa. Dzięki temu pełnią też funkcję termoizolacyjną.

Ostatnim typem rolet wewnętrznych stosowanych przy oknach dachowych są rolety plisowane. Z wyglądu przypominają żaluzje a wyróżniają się możliwością częściowego zasłonięcia okna (od góry lub od dołu). W przeciwieństwie do żaluzji nie są robione z aluminium tylko z poliestru. Podobnie jak rolety standardowe, występują w różnych kolorach.

Ceny rolet do okien dachowych

Rodzaje rolet do okien dachowych


Rolety muszą być dopasowane do okien, więc ich cena zależy od wielkości i od tego, czy decydujemy się na gotowy model, czy przygotowanie rolet na zlecenie pod konkretny wymiar.

Najmniej zapłacimy za standardowe rolety wewnętrzne – nieco ponad 120 zł za sztukę przy małych oknach (30 x 50 cm) aż do ponad 200 przy dużych (120 x 160 cm). Ceny wersji plisowanych są nieco wyższe, od ok. 150 zł przy małych oknach. Rolety zaciemniające wychodzą najdrożej, ich ceny zaczynają się w okolicach 250 zł i sięgają dużo wyżej.

Na zdecydowanie większy wydatek musimy się przygotować wybierając na nasze okna dachowe rolety zewnętrzne. Ich ceny przekraczają 1000 zł za sztukę, a przy bardziej zaawansowanych modelach kwota ta może ulec podwojeniu.

 

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.