Przejdź do treści

Jak wybrać router LTE?

Udostępnij:

LTE, czyli Long Term Evolution, to technologia sieci komórkowych, która ma zapewnić użytkownikom dostęp do szybkiego Internetu bezprzewodowego. Jest standaryzowana, co oznacza, że działa tak samo bez względu na to, w którym państwie się znajdziemy. Router LTE to urządzenie, które umożliwia przesyłanie danych w tej właśnie technologii. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i kiedy zakup takiego urządzenia jest dobrym pomysłem.

Router, czyli co?

Dość powszechnie używa się tej nazwy wymiennie z modemem, co nie jest właściwe. Modem służy bowiem kodowaniu i dekodowaniu sygnału Internetu. Router natomiast dzieli sygnał internetowy na kilka urządzeń. Dysponując samym modemem, możemy połączyć się z Internetem (ale tylko jednym urządzeniem na jedno jego źródło), dysponując zaś samym routerem, nie uzyskamy połączenia.

Producenci sprzętu często produkują routery, które mają już wbudowany modem. Czasem jednak zdarzają się routery bez modemu. Pamiętaj, by zwrócić na to uwagę przy zakupie. Oczywiście są sytuacje, w których router bez modemu będzie lepszym wyborem – np. jeśli posiadasz już osobny modem, który chcesz podłączyć.

Router LTE – w czym możemy wybierać?

Jak wybrać router LTE?

Najważniejszy podział routerów LTE wiąże się z ich wielkością, a co za tym idzie – mobilnością. Router LTE może być bowiem stacjonarny lub przenośny (zwany też kieszonkowym). Przenośne routery LTE, choć mogą działać zasilane zewnętrznie, mają też wbudowany akumulator, który pozwala na pracę bez dodatkowego zasilania. Oznacza to, że zabierając ze sobą taki router, możemy łączyć się z Internetem w dowolnym miejscu, o ile będziemy mieli tam zasięg. Wrócimy do tej kwestii.

Stacjonarne routery LTE mają zwykle dalszy zasięg. Warto przy wyborze zwrócić uwagę na anteny zewnętrzne – czy router je posiada, w jakiej ilości, a jeśli nie – czy posiada gniazdo do ich podłączenia (można je dokupić osobno). Gdyby zasięg routeru okazał się niewystarczający, by np. objąć cały dom (problemem mogą być zwłaszcza stropy), wtedy można dokupić specjalny wzmacniacz Wi-Fi, który rozwiąże problem. Jednak, zamiast inwestować w dodatkowe urządzenie, lepiej dołożyć nieco do routera LTE i od razu cieszyć się dalekim zasięgiem.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na standard Wi-Fi, w jakim działa wybrany przez nas router na kartę SIM. Droższe modele mogą oferować standard „ac”, który jest szybszy od „n”. Jeśli router oferuje tylko standard „g”, lepiej nie brać go pod uwagę. Przydatną opcją jest też możliwość wyboru pasma sieci. Standardowo routery działają w paśmie 2,4 GHz, jednak niektóre mają także możliwość pracy w paśmie 5 GHz, co może być użyteczne tam, gdzie natężenie sieci Wi-Fi jest duże, a pasmo obciążone.

Kiedy warto zainwestować w router LTE?

Za router z wbudowanym modemem LTE zapłacimy około 150-200 zł. Oferta powinna więc zainteresować tych, którzy nie mają dostępu do Internetu kablowego oraz dużo podróżują. Ważny jest też zasięg LTE tylko część Polski objęta jest obecnie zasięgiem LTE.

W sytuacji braku zasięgu router będzie pracował we wcześniejszych standardach (G3, G2), które są szerzej dostępne. Warto jednak myśleć przyszłościowo, ponieważ LTE nie tylko zwiększa swoje osiągi, ale także zwiększa zasięg, co oznacza, że już wkrótce będzie ogólnie i powszechnie obowiązującym standardem.

Nabycie routera LTE jest więc inwestycją w technologię, która pełen potencjał rozwinie za jakiś czas. Szkoda jednak lokować pieniądze w routerach działających jedynie we wcześniejszych technologiach, ponieważ ich wymiana w przyszłości i tak będzie konieczna. Po co więc płacić dwa razy?

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.