Jak wybrać nawigację samochodową z bezpłatną aktualizacją map?
Nawigacja samochodowa GPS to niezwykle przydatne urządzenie, które doceni każdy kierowca, nawet zawodowy. Szczególnym powodzeniem cieszą się nawigacje samochodowe z dożywotnią aktualizacją map. Wiąże się to ze stałą rozbudową dróg w Polsce i w Europie, zarówno w miastach, jak i poza nimi. Aktualizacje sprawiają, że mapy są ciągle „na czasie”, tak samo jak baza pasów ruchu na skrzyżowaniach, nowych adresów, nowych fotoradarów czy punktów POI (Punkty Użyteczności Publicznej – są wśród nich takie obiekty, jak: apteki, bankomaty, restauracje, itp.).
Nawigacje samochodowe z dożywotnią aktualizacją map mają co pewien czas przygotowywane przez producentów pakiety nowych danych, które trzeba ściągnąć z Internetu i zainstalować, najczęściej na wewnętrznej karcie pamięci nawigacji (jeśli kupiło się urządzenie z mapą), lub na karcie zewnętrznej (jeśli kupiło się samą mapę do posiadanego urządzenia).
Dożywotnia aktualizacja map, czyli...
Wszystko brzmi pięknie, jednakże nic nie trwa wiecznie. Nawigacje samochodowe z dożywotnią aktualizacją map to typowe urządzenia elektroniczne, które ulegają zużyciu. Ile może służyć taki sprzęt? Cztery – pięć lat, może dłużej. Zużyciu ulega bateria, która jest dość droga (kilkadziesiąt złotych), a także ekran dotykowy (sto i więcej złotych). Poza tym uszkodzeniom ulegają zasilacze do nawigacji, jak również gniazdka ładowania. W tym ostatnim przypadku naprawa może być nieopłacalna.
Trzeba też pamiętać o tym, że producenci w nowszych urządzeniach zmieniają oprogramowanie (program operacyjny) na nowsze wersje (kolejne wersje Windows CE). Może ono nie chcieć współpracować ze starszymi mapami.
Wybór nawigacji – urządzenie
Przed zakupem nawigacji samochodowej warto dokładnie przeczytać opinie innych użytkowników na temat danego urządzenia. Niestety, sporo urządzeń jest słabej jakości. Ich ekran dotykowy ciężko reaguje na dotyk (trudno wybiera się poszczególne opcje, nawet przy użyciu rysika), potrafią się zawiesić w najmniej spodziewanym momencie, a co najgorsze, także gubią zasięg i nie potrafią go odnaleźć przez kilkadziesiąt kilometrów.
W niektórych bardzo szybko uszkodzeniu ulegają ładowarki. Nawigacje różnią się też od siebie stylem wykonania obudowy, dlatego warto wybrać mocną obudowę, odporną na wstrząsy, gdyby urządzenie miało wyślizgnęło się z dłoni. Można ją także dopasować do wyglądu wnętrza pojazdu, aby stanowiło z kokpitem całość.
Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie nawigacji?
Pierwszy parametr to wielkość ekranu. Dziś absolutne minimum to 4.3 cala, wygodne są nawigacje o przekątnej 5 cali. Mniejsze dają zbyt mały obraz. Można też zakupić nawigacje z ekranami 7 cali, wtedy jakość i przejrzystość obrazu będzie znacznie lepsza.
Druga sprawa to jakość głosu, generowana przez nawigację. Wbudowany głośnik powinien zapewniać na tyle słyszalne komendy, aby kierowca nie musiał się domyślać. Przy wyborze dobrej mapy kierowca nie będzie musiał patrzeć na ekran nawigacji, wystarczy, że będzie słuchał prowadzącego go lektora.
Im lepsza bateria o większej pojemności, tym mniej nawigacja będzie musiała być podłączona do zasilacza, korzystającego z gniazdka zapalniczki samochodowej. To zapobiegnie jego przegrzewaniu.
Nawigacje mają też szereg dodatkowych funkcji, jak naprzykład: transmiter FM, dzięki któremu można odtwarzać w samochodowym audio nagrania z karty Micro SD (w formacie MP3) i słyszeć w nim komunikaty lektora, odtwarzacz multimedialny (w czasie postojów można oglądać filmy), Bluetooth (do łączenia ze smartfonem), a w najdroższych też funkcję ostrzegania na żywo przed korkami i wypadkami (wymaga zastosowania karty SIM i opłaconego dostępu do Internetu), czy też wbudowanego rejestratora jazdy.
Nawigacja GPS z dożywotnią aktualizacją map – wybór mapy
Można kupić urządzenie z dedykowaną do niego, wgraną mapą z opcją dożywotniej aktualizacji. Można też dokupić samą mapę do fabrycznie odblokowanego urządzenia, które albo w ogóle nie ma map, albo posiada mapy darmowe. W tym przypadku ważna jest wielkość pamięci wbudowanej, albo możliwość podłączenia dodatkowej pamięci. Trzeba też samodzielnie (w ustawieniach) zmienić ścieżkę dostępu do nowej mapy.
Mapy większości producentów są dopracowane, szczegółowe (wszystkie adresy, budynki, punkty POI, zaktualizowana mapa fotoradarów i punktów niebezpiecznych, budynki w wielkich miastach w 3D), oferują wybór szeregu opcji prowadzenia kierowcy (trasa krótka, szybka, łatwa, bez korków itd.), można łatwo ustawiać menu, lektor głosem dobrej jakości informuje precyzyjnie i dokładnie o konieczności wykonania określonych manewrów. Na pochwałę zasługuje też użyta grafika, a także jej płynna zmiana w trakcje jazdy.
Tanie nawigacje z dożywotnią aktualizacją wyposażane są w mapy gorszej jakości, w których nie ma wszystkich punktów (np. wszystkich fotoradarów), głos lektora generowany jest komputerowo, a do tego przed wieloma niebezpieczeństwami (niebezpieczne miejsce, fotoradar) nie ostrzega lektor, tylko migające światełko i sygnał dźwiękowy, co jest męczące i wymaga każdorazowego patrzenia na ekran.
W przypadku niektórych nawigacji wgrywane są w nie mapy darmowe, których jakość pozostawia bardzo wiele do życzenia. Nie mają one porównania z mapami płatnymi. Pozwalają tylko dojechać do określonego celu.
Nawigacje z darmową aktualizacją map – ile trzeba zapłacić?
Dobrej jakości urządzenie z darmową, dożywotnią aktualizacją mapy Polski, dostarczonej przez cenionego dostawcę, kosztuje średnio od 500 zł wzwyż. Tańsze (300 – 400 zł) są urządzenia, w których aktualizacja jest ograniczona do dwóch lat.
Sprzęt z mapą niższej jakości (często nie tylko Polski, ale i Europy), z dożywotnią aktualizacją można kupić już za 200 złotych. Wszystkich zainteresowanych tematyką samochodów, eksploatacji i akcesoriów, zachęcamy do przeczytania artykułu „Tanie auto rodzinne - jakie wybrać w budżecie do 5000 zł?”