Przejdź do treści

Jak wybrać ekonomiczną w eksploatacji drukarkę atramentową do domu?

Udostępnij:

Zakup drukarki do domu tylko pozornie może wydawać się łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, ale tylko nieliczne z nich oferują dobry stosunek ceny do kosztów eksploatacji. Jaka drukarka drukuje najtaniej?

Na co zwrócić uwagę?

Dobra drukarka z tanim tuszem wcale nie musi kosztować majątku, jednak trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Przy zakupie urządzenia należy sprawdzić, w jakiej cenie dostępne są tusze i czy urządzenie obsługuje zamienniki. Obecnie drukarki z tanim tuszem oferują najwięksi gracze na rynku, ale również w asortymencie innych producentów pojawiają się bardzo opłacalne urządzenia.

Czym powinna cechować się dobra drukarka z tanimi tuszami?

Czy są istotne różnice pomiędzy urządzeniami z górnej, średniej i dolnej półki cenowej? Przyjrzyjmy się po kolei, jakie możliwości posiadają modele z każdej z nich.

Górna półka cenowa

Gdy kupujemy markową drukarkę za około 1000 złotych, możemy szacować, że koszt wydruku jednej strony A4 w czarnym kolorze wyniesie jedynie 0,008 złotego, przy czym w minutę powinno dać się wydrukować nawet 33 strony w maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 4800 x 1200 DPI. Oczywiście w takim urządzeniu nie powinno zabraknąć standardowych dziś rozwiązań jak skaner, czy funkcja ksero. 

Średnia półka cenowa

Za około 400 złotych możemy kupić urządzenie wielofunkcyjne, które sprawdzi się doskonale w zastosowaniu domowym oraz małym biurze. Bez problemu znajdziemy model obsługujący maksymalną rozdzielczość do 6000 x 1200 DPI oraz dający możliwość wydruku do 27 stron na minutę w trybie szybkim. Zestaw przeznaczonego do niego tuszu XL to koszt około 65 złotych. Jak to się ma do ekonomii drukowania? Powinno wystarczyć na około 1500 stron czarnych oraz do 650 stron kolorowych. Średnia szybkość drukowania strony czarno-białej to 3,37 sekundy na stronę w trybie mono. 

Brzmi zachęcająco, prawda? Jednak uwaga – drukarki ze średniej półki cenowej mogą znacznie różnić się parametrami. Inny model w tej samej cenie może mieć maksymalną rozdzielczość 600 x 600 DPI, a w minutę drukować do 20 stron w trybie monochromatycznym. Toner do takiej drukarki kosztuje około 60 złotych i posiada wydajność do 1500 stron.                                           

Dolna półka cenowa

A jak to wygląda w przypadku tańszych modeli? Na przykład drukarki z tanim tuszem za jedyne 200 złotych? Komplet kartaridży do takiej drukarki będzie kosztować nieco ponad 30 złotych. W drukarce tego typu możemy spodziewać się, że na jednym wkładzie wydrukujemy do 360 stron w kolorze czarnym lub 420 stron kolorowych. W minutę powinniśmy oczekiwać wydruku do 9 stron. Co ważne, mimo bardzo niskiego kosztu zakupu, wiele urządzeń w tym przedziale cenowym wyposażono w łączność bezprzewodową WiFi, dzięki której wydruk możemy rozpocząć nawet z poziomu smartfona, a po odpowiedniej konfiguracji da się go zlecić nawet poza domem. 

Przykładowa tania drukarka z tanimi tuszami za około 180 złotych zaoferuje mało imponującą szybkość druku – można spodziewać się do 7,5 stron w kolorze czarnym, a maksymalna rozdzielczość to 4800 x 1200 DPI. Zestaw tuszów do modelu będzie wydatkiem około 100 złotych i pozwoli na wydruk do 400 stron. Na rynku dostępnych jest sporo zamienników tej samej pojemności za około 30 złotych. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego typu tonerów, to urządzenie będziemy mogli zaliczyć do kategorii drukarki z tanimi tuszami.

Na co zwrócić uwagę przy każdym urządzeniu?

Przy każdej półce cenowej warto wybierać model wyposażony w zaawansowany skaner oraz łączność WiFi, umożliwiającą połączenie z laptopem lub smartfonem, a także funkcję ksero. Dobrze zwrócić uwagę na niewielkie zużycie energii, które przy mocnej eksploatacji urządzenia ma znaczenie. Polecane są takie modele, które podczas pracy pobierają 310-315 W, a trybie czuwania nie zużywają więcej niż 2,5 W. 

Podsumowanie

Jak wybrać ekonomiczną w eksploatacji drukarkę atramentową do domu?


Drukarka z tanimi tuszami to marzenie każdej osoby dużo drukującej. Wyposażając nasze stanowisko komputerowe, musimy nie tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kupować laptopa czy komputer stacjonarny, ale również – jaka drukarka z tanimi tuszami będzie dla nas najlepsza. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo urządzeń, które charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny zakupu do kosztów wydruku.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.